RU
UK
Меню

Принцип работы стандартных воздухоочистительных комплексов «ВОК» от компании «Агросепмаш»

Особливості виробництва та переробки проса: технології, стандарти, обладнання

Сьогодні у світі виробляється близько 30 млн. тонн проса щорічно. Лідером із вирощування цієї культури виступає Індія. Виробництво проса в Україні виступає пріоритетним напрямком. Така культура була і залишається у структурі посівних площ.

Переваги вирощування с/г культури

Просо відноситься до основних круп'яних культур України, цінність яких визначається практично безвідходним застосуванням продуктів переробки у різних сферах. Серед останніх – харчова, кормова, мікробіологічна, фармацевтична галузь промисловості. Крім того, просо можна вирощувати у післязбиральних посівах та використовувати як страхову культуру для пересіву озимих.

Продукти переробки багаті цінними речовинами. У складі пшона вміст білка становить 12%, крохмалю – 81%, жиру – 3,5%, клітковини – 1-2%. Зерно багате на мінеральні речовини, мікроелементи, вітаміни В1, В2, В5, В6, С, каротиноїди та інші фізіологічно активні елементи.

Щоб отримати крупу, технічні характеристики та вигляд якої відповідає вимогам діючих стандартів, необхідно переробити сировину, доставлену з поля, застосовуючи спеціалізоване зерноочисне обладнання. Від ефективності виконання цієї операції залежить якість кінцевого продукту.

Основні етапи переробки проса

Технологія виробництва передбачає проходження кількох етапів:

  • післязбиральне очищення зернового матеріалу;
  • ефективне сушіння проса, звільненого від домішок;
  • поділ зернової маси на велику та дрібну фракції;
  • застосування 1-ї системи лущення;
  • проведення пневмосепарації;
  • застосування 2-ї системи лущення;
  • проведення пневмосепарації;
  • застосування 3-ї системи лущення;
  • проведення пневмосепарації;
  • обробка зерна в шліфувальній машині (шліфування);
  • проведення пнемосепарації;
  • просіювання шліфованого зерна.

Виробництво проса з використанням традиційної технології дозволяє отримати продукт, товарний вигляд та якість якого відповідають нормам, прописаним у держстандартах.

Післязбиральне очищення сировини

Мета операції – звільнення проса від сторонніх включень, серед яких:

  • насіння бур’янів. До них відносяться дикорослі, у т. ч. карантинні (отруйні) трави;
  • органічні. До цієї групи домішок входять залишки комах-шкідників, анатомічні частини рослин, грубі волокна диких тварин, частки оболонок;
  • зернові. До цієї групи домішок належить пошкоджене, щупле, проросле зерно;
  • мінеральні. Зернова маса, що надходить з поля, може включати грудки землі, гальку, руду частинки шлаку тощо.

Післязбиральна переробка проса передбачає проходження декількох стадій: попереднє, первинне, вторинне очищення, а також калібрування матеріалу. Звільнення зернової маси від домішок має низку переваг. По-перше, підвищується клас якості проса. По-друге, знижується вологість матеріалу, за рахунок чого вдається збільшити термін придатності продукції. Справа в тому, що вологість домішок вища, ніж зерна. У перші 12 годин після збирання врожаю вологість перерозподіляється. І якщо вчасно не провести очищення сировини, домішки передають вологу зерну. І це має негативні наслідки: підвищується фізіологічна активність матеріалу. Як результат – зростає ризик самозігрівання та загнивання продукції, збільшуються витрати на сушіння сировини. По-третє, матеріал, який характеризується високим відсотком домішок і відрізняється підвищеною вологістю, втрачає властивість сипкості. По-четверте, вологе зерно більш схильне до травмування в процесі переробки.

Основні стадії очищення проса:

  • попередня. На цьому етапі застосовуються плоскорешітні скальператори, які здатні очищати просо з високим рівнем вологості та ступенем засміченості. Основна функція машини – звільнити купу від великих домішок, які не тільки знижують якісні показники сировини, але й забиваються у механізми обладнання, що призводить до виходу з ладу деталей;
  • первинна. Для очищення проса застосовуються сепаратори: барабанні моделі та аеродинамічні віялки. Перші представлені лише у стаціонарному виконанні. Швидкість обертання барабанів горизонтального типу не перевищує 25 обертів за хвилину. Відповідно, обладнання не піддається високим динамічним навантаженням у процесі роботи. А найголовніше – машина не пошкоджує зерно у процесі переробки. Максимальна продуктивність барабанного сепаратора на цьому етапі – 150 тонн сировини за годину. Аеродинамічні віялки можуть застосовуватися як на відкритих майданчиках, так і в закритих приміщеннях (за умови комплектації системою аспірації). Крім того, сепаратор можна використовувати в польових умовах, оскільки двигун легко запускається від стандартного генератора. Технологія включає процес «відвіювання» домішок потоком повітря, який рухається з певною швидкістю. Обладнання розподіляє матеріал на 4 фракції: якісне (виробниче та посадкове) та фуражне зерно, великі та легкі відходи;
  •  вторинна. Ціль процедури – виділення якісного посівного матеріалу, зі схожістю від 95%. Вторинна очистка проса здійснюється за допомогою сепараторів.

Застосування сучасного обладнання дозволяє переробити матеріал швидко та якісно, за один прохід, із мінімальними витратами.

Як здійснюється сушіння проса

Зерно цієї культури має свої особливості, які впливають на перебіг операції. По-перше, у його структурі є щільна оболонка. По-друге, матеріал характеризується зниженою шпаруватістю (частина обсягу, зайнята повітрям). Між оболонкою та ядром присутній повітряний прошарок. Останній погіршує передачу теплової енергії. Як результат – тепло сконцентровано на оболонках, що стає причиною їхнього розтріскування.

Отже, як висушують просо на виробництво? Матеріал направляється до спеціалізованих сушильних камер. При сушінні просо максимально нагрівається до t +40 градусів Цельсія.

Лущення матеріалу

Ця технологічна операція передбачає обробку ядра проса, під час якої воно звільняється від:

  • квіткових плівок, які не мають харчової цінності (повністю);
  • алейронового шару та зародка (частково);
  • прозорих насіннєвих та плодових оболонок (частково).

Звільнення ядра від квіткових плівок, алейронового шару та зародка дозволяє отримати продукт із збільшеним терміном придатності (до 6 місяців).

Традиційна схема виробництва передбачає застосування трьох систем лущення. При цьому переробка каліброваного (розділеного на велику та дрібну фракції) зерна відрізняється високою ефективністю. У лущильну машину надходить очищена та просушена сировина. Відповідно до досліджень, коефіцієнт лущення проса на першому етапі сягає 70%, на другому – 93%, на третьому – 100%.

Пневмосепарація та обробка зерна в шліфувальній машині

Це технологічна операція, яка передбачає відокремлення від основної маси продуктів лущення:

  • лушпиння;
  • муки;
  • дроблянки.

Пневмосепарація здійснюється через застосування спеціалізованої техніки – системи аспірації.

Далі, пшоно надходить на переробку в шліфувальну машину. Відповідно до досліджень, на цьому етапі також забезпечується повне видалення квіткових оболонок.

Завершальна процедура – просіювання крупи. Шліфоване пшоно набуває товарних якостей (яскраво жовтий колір та ін.). У продаж надходить крупа трьох сортів: вищого, першого та другого.

Вихід пшона при переробці проса: крупа – 69,5%, кормове подрібнення – 3,1%, борошно – 6,7%, лушпиння – 16,7%, усушка – 0,5%, інші відходи – 3,5%.

Чому вибір зерноочисного обладнання важливо здійснити правильно

Щоб досягти високих результатів переробки проса, необхідно використовувати сучасну техніку на всіх етапах виробництва. Ефективне очищення сировини від домішок – запорука отримання кінцевого продукту з високими товарними характеристиками.

Компанія «Агросепмаш» розробляє зерноочисне обладнання із застосуванням новітніх технологічних рішень та якісних матеріалів. Виробничий процес регламентується вимогами міжнародних стандартів.

Ключові переваги спецтехніки:

  • підвищена продуктивність (здатна переробляти до 230 тонн сировини на годину – залежно від етапу очищення, типу та моделі установки);
  • низьке енергоспоживання (це дозволяє заощаджувати на обслуговуванні обладнання);
  • безпека застосування (установка не пошкоджує ядра проса у процесі переробки);
  • багатофункціональність (забезпечується швидкий перехід на інший тип культур);
  • висока якість виготовлення (машина комплектується надійними деталями, стійкими до зношування);
  • невелика вага та полегшена конструкція, завдяки чому не виникає труднощів з транспортуванням та встановленням техніки.

Зерноочисне обладнання має сертифікат якості, поставляється з гарантією від виробника. Компанія «Агросепмаш» надає можливість аграріям провести test-drive техніки перед покупкою.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі  
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі  
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені