RU
UK
Меню

Повторні посіви сої: 3 аргументи на користь використання технології

Соя давно вже входить до списку високомаржинальних культур. Не останню роль в цьому грає технологія повторного посіву. Вона дозволяє отримати два врожаї за сезон. Це не єдина перевага технології. Докладніше про те, чим хороший повторний посів сої, які фактори та умови варто враховувати, розповімо у цій статті.

3 переваги технології

Соя – одна з найкращих польових культур для використання у другому обороті. При пізніх термінах посіву через градацію фотоперіоду (тривалість темного та світлого періоду доби) та коливання температур рослини розвиваються прискореними темпами. Це призводить до скорочення вегетації, завдяки чому соя підходить як для страхувальних, так і для повторних посівів.

Крім цієї особливості, є ще кілька переваг технології:

  1. Поліпшення якості ґрунту. На корінні сої містяться бульбочкові бактерії, які виробляють азот. Таким чином, після посіву сої збільшується вміст цього елемента у ґрунті. Він, своєю чергою, корисний для розвитку інших культур.
  2. Висока якість урожаю. Багато сучасних гібридів сої, виведених для вторинного посіву, містять підвищений відсоток білка у складі. Тобто поживна цінність зерна вища, що дозволяє продавати його дорожче.
  3. Оптимізація виробничих процесів. Вирощування культур у другому обороті дозволяє використовувати землю ефективніше – вона не простоює після збирання ранніх культур. До того ж така технологія дозволяє підвищити прибутковість фермерським господарствам, навіть якщо у них небагато земельних площ.

Розібравшись із перспективністю технології, варто також вивчити особливості та нюанси, якими вона супроводжується.

Що потрібно враховувати аграріям

Соя – популярна бобова культура, яка широко затребувана як фураж, так і в харчовій промисловості. Попит на ринку призвів до експериментів із посівом у другий обіг. Такий спосіб давно практикують у країнах з теплим кліматом та тривалим літом: Мексиці, Бразилії та Аргентині. Поступово технологія почала набувати популярності і в Україні. Але важливо враховувати, що отримати добрий повторний врожай сої за сезон можна лише за умови дотримання кількох моментів:

  1. Правильний вибір сорту. Для повторного посіву підійдуть сорти чи гібриди з коротким терміном дозрівання. Така умова дозволить сої дозріти до настання холодів. Сорти з тривалим періодом вегетації та пізніми термінами дозрівання для другого обороту не підходять.
  2. Грамотна боротьба зі шкідниками. Влітку, особливо після дощу, комахи вкрай активні, до того ж зростає їхня популяція. Усе це призводить до підвищення ризиків посівів. Тому важливо дотримуватися не тільки регулярності оброблення інсектицидами, а й ретельного моніторингу стану полів. При перших ознаках появи паразитів необхідно вживати заходів.
  3. Достаток живлення. Ґрунт, навіть якщо в ньому були добрива на етапі підготовки до весняно-польових робіт, після вирощування культур у першому обороті втрачає більшу частину корисних елементів. Через це культури повторного посіву відчувають дефіцит, що негативно позначиться на їх розвитку та врожайності.
  4. Видалення бур’янів. Якщо вчасно не проводити оброблення, то бур’яни заб’ють посіви сої. До того ж, якщо при збиранні врожаю в масу зерна потрапить багато бур’янів або їх насіння, то це знизить якісні показники і може стати причиною запрівання через надлишок вологи.
  5. Вибір відповідного попередника. Дотримання сівозміни – одна з важливих умов отримання хорошого врожаю. Для повторного посіву сої оптимальними попередниками є такі культури: льон олійний, ріпак, рання картопля, озимі зернові, ячмінь, рання капуста, культури на зелені корми. Не варто висівати на полях, де раніше росли інші бобові культури. Вони мають загальних шкідників та загальні патогени, через що зростає ризик зараження посівів.

Слід врахувати і мінливість клімату, яка характерна для середньої широти. Тому для посівного матеріалу потрібна інокуляція – оброблення бактеріальними препаратами, які сприяють прискоренню росту. Цей захід підвищує шанси на отримання хорошого врожаю навіть у мінливих погодних умовах.

Тонкощі технології

Агротехніка при повторному посіві сої включає ті ж заходи, що і під час посівних робіт у перший оборот:

  • оброблення ґрунту;
  • посів з дотриманням строків та норми;
  • догляд за посівами.

Розберемося докладніше.

Оброблення ґрунту

При повторному посіві сої агротехніка повинна включати роботи з підготовки ґрунту. Найчастіше це лущення за допомогою дискового лущильника (в 2 сліди), культивація та боронування для вирівнювання ґрунту та захисту вологи.

Важливо, що агротехніка на цьому етапі може відрізнятися залежно від технології оброблення ґрунту, яку використовує господарство, тому заходи можуть відрізнятися.

Посів та дотримання термінів

Перше, з чим варто визначитися, – це дата посіву. Вона безпосередньо залежить від періоду, коли зібрано культуру-попередника. Відповідно до цієї особливості, повторні посіви різняться на:

  • поукісні. Так називають посів сої після культур, скошених на зелену масу. В середньому терміни варіюються в межах між III декадою травня та II декадою червня;
  • пожнивні. Такі посіви проводять після збирання озимих зернових. Терміни зазвичай припадають на І-ІІ декаду липня.

Важливо розуміти, що на проведення польових робіт впливає погода. У дощове літо термін посіву може змінюватися.

Ще одним важливим заходом є підготовка насіння. Попередньо їх потрібно відкалібрувати. Допоможе в цьому віялка для зерна. Для посіву використовувати краще насіння великої та середньої фракції – у них більш високий потенціал проростання. Ще один захід підготовки посівного матеріалу – оброблення від патогенів та шкідників. Збільшити енергію проростання допоможе оброблення стимуляторами росту з мікродобривами. Після цього заходу сходи з’являються дружніше і раніше на 2–3 дні.

Важливий момент, який також потрібно врахувати фермерам, – глибина посіву. На важких ґрунтах закладати насіння потрібно на 4–5 см, на легких – 6–8 см. При регулюванні сівалки слід врахувати ризики зниження врожайності через відхилення глибини через те, що соя при проростанні виносить сім’ядолі на поверхню ґрунту.

Спосіб посіву краще використовувати широкорядний або звичайний рядовий. Ширина міжряддя в першому випадку повинна становити 45 см. Використовують для робіт просапну сівалку. При звичайному рядовому застосовують зернові або стерньові сівалки і дотримуються відстані між рядами 15 см.

Норма висіву насіння залежить від способу посіву та строків дозрівання культури. При широкорядному:

  • 70–80 кг на 1 га – для скоростиглих гібридів;
  • до 65 кг на 1 га – для середньоранніх.

При посіві зерновими сівалками у звичайний спосіб норму посіву слід збільшити приблизно на 30–35 %.

 

Особливості догляду за посівами

Основні турботи зводяться до знищення бур’янів, шкідників та профілактичного оброблення фунгіцидами. Вдаються до них у міру потреби. Добре допомагає боротися з бур’янами такий захід, як розпушування міжрядь. Також це допомагає покращити аерацію кореневої системи, що сприятливо позначається на зростанні та розвитку сої.

Слід зважити і на той нюанс, що основні фази розвитку культури припадають на кінець літа або навіть початок осені. У цей період часто трапляються тривалі посухи (особливо в областях на півдні країни), тому варто продумати такий момент, як зрошення, та вибирати стійкі до посухи гібриди.

Збирання посівів проводиться у фазі опадання листя. Враховуючи, що потрібно встигнути до настання періоду дощів і той факт, що соя дозріває нерівномірно, виправданим заходом є десикація. Вона має на увазі оброблення рослин гербіцидами суцільної дії, завдяки чому стручки висихають. Проводять десикацію в стадії зелених зерен при вологості 77–78 % або у фазу жовтих бобів, коли вологість падає до 62–63 %. Зібраний урожай обов’язково проганяється через зерноочисне обладнання з метою усунення бур’янів. Далі зерно необхідно висушити, стежачи за тим, щоб воно не почало грітися у буртах.

Підсумовуючи, зауважимо, що повторний посів сої справді допоможе збільшити прибутковість фермерського господарства та є вигідним способом оптимізації використання земельних площ. Ця технологія виправдана і цілком піддається реалізації за умов вітчизняного клімату. Головне при цьому дотримуватися агротехніки та рекомендацій, характерних для посіву в другий оборот. Ці тонкощі, а також переваги повторних посівів ми детально описали в цій статті. Бажаємо успіхів!

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені