RU
UK
Меню

Чим відрізняються озимі посіви від ярих? Терміни сівби озимих

Злакові культури можна сіяти двічі на рік: навесні та восени. Озимі посіви мають зійти до перших заморозків, після чого вони зимують під снігом. Вирощування таких культур дозволяє отримати більш ранній урожай у порівнянні з тими, що були посаджені навесні.

Крім того, озимину відрізняє:

  • тривалий період вегетації (від 269 до 360 діб);
  • час посадки (з кінця літа до середини осені);
  • стійкість до несприятливих умов (озимі легше переносять температурні коливання та посуху).

Пшениця, яка була посаджена восени, відрізняється вищою врожайністю, проте її вирощування пов’язане з ризиками. Рослини можуть вимерзнути через відсутність снігового покриву при зниженні температури нижче -17 °С. Всупереч цьому, багато українських фермерів обирають як основні саме озимі культури через високу рентабельність їхнього вирощування. У цій статті розглянемо умови підзимового посіву, розповімо, що допоможе аграріям отримати добрий урожай.

Як підготуватися до сівби озимих

Для вирощування озимої пшениці краще вибирати рівні ділянки, де немає високих схилів і низин. Сніговий покрив у такому разі лягає рівномірно, що дозволить уникнути промерзання. Крім того, навесні ґрунт буде однаково зволожений по всій ділянці. Запорукою отримання високого врожаю є завчасна підготовка до польових робіт. Поле спочатку очищають від залишків попередньої культури та бур’янів. На кислих ґрунтах пшениця росте гірше, тому при необхідності вносять вапно.

Не менш важливим етапом є підготовка посівного матеріалу, для чого стане в пригоді зерноочисне обладнання. З його допомогою проводиться видалення з зерна сторонніх домішок у вигляді насіння бур’янів та рослинних залишків. Калібрування дозволить відібрати найякісніший, повноцінний посівний матеріал. Таке зерно дасть можливість отримати дружні міцні сходи, які легко перезимують. Щоб виключити ймовірність псування посівів шкідниками та хворобами, їх обробляють інсектицидами та фунгіцидами.

Коли розпочинати посівну кампанію

Озимій пшениці потрібно 55–60 днів повноцінного розвитку до настання перших заморозків. Однак оптимальні терміни висівання озимини не визначаються виключно за календарем. Погодні умови значною мірою впливають на появу сходів. Насіння добре проростає тільки в досить зволоженому ґрунті, воно може загинути, якщо на час проростання прийдеться тривалий період без опадів. Посівну кампанію рекомендується розпочинати, коли середньодобова температура повітря опуститься до позначки +15–16 °С.

Оптимальний час сівби озимих у південних регіонах – з 20 вересня до 5 жовтня. У центральній та північній частинах країни її зазвичай проводять на 1–2 тижні раніше. Відкладати на пізніший термін польові роботи може бути небезпечно, оскільки рослини не встигнуть сформуватися й накопичити достатній запас поживних речовин, необхідний для зимівлі. Уникнути значних втрат при пізній сівбі дозволить правильний підбір сорту та збільшення посівної норми на 15–20%. Крім того, отримати сходи раніше можна при зменшенні глибини загортання насіння на кілька сантиметрів, проте тоді зростають ризики їхнього вимерзання, якщо зима виявиться несприятливою, а також можлива загибель від посухи.

У крайньому разі, якщо сходи озимої культури так і не з’явилися, аграрії мають запасний варіант – весняну посівну. Про необхідність її проведення стане відомо ще до зими, тому часу на підготовку до початку робіт буде цілком достатньо.

Багатьох цікавить, чому в снігову зиму озимі посіви не гинуть. Сніг є утеплювачем через свою пухку структуру, він захищає сходи від добового перепаду температур. У процесі танення покриву утворюється велика кількість води, що запобігає пересиханню рослин. За наявності снігу їм не страшні заморозки до -25 °С.

Як сіють озимі культури

Існує кілька технологій посіву озимих, які відрізняються шириною міжрядь. Найпоширенішим у Європі способом є формування рядів з відстанню 12,5 см. Також пшеницю можна сіяти дворядним або смуговим методом. Найкращий результат при використанні дорогого посівного матеріалу дає точний висів за допомогою спеціальних сівалок. Цей спосіб дозволяє не допустити перевитрати зерна.

Сучасні технології сівби No-Till та Strip-Till передбачають засівання поля, на якому є рослинні залишки попередньо висіяної культури. Це сприяє покращенню якості та структури ґрунту: коренева система рослин служить природним розпушувачем, а зелена маса виступає як добриво. Застосування таких методів землеробства допомагає затримати вологу у верхніх родючих шарах землі, запобігає розвитку в ній корисних мікроорганізмів та обвітрюванню.

Правильно обрана технологія сівби сприяє більш рівномірному висвітленню сходів сонцем та підвищенню врожайності культури. Оптимальна орієнтація рядів – з півночі на південь. На схилах висівання здійснюється впоперек височини, оскільки в такому випадку коріння рослин допомагає затримати вологу, яка швидко стікає з верхівки.

Глибина посіву озимини становить 2–3 см. Якщо час загортання насіння припадає на посушливий період, допускається їхнє додаткове заглиблення на 1 см. Якщо ж посіяти пшеницю глибше, ніж це рекомендовано, рослини кущаться набагато гірше. Замість кількох стебел із колосками утворюється лише одне. Отже, урожай буде значно нижчим.

Норма висівання озимої пшениці визначається залежно від її сорту. Рослини, які кущаться інтенсивніше, сіють рідше.

Який догляд потрібен культурі

Після закладення зерен ґрунт прикочують для ущільнення та кращого збереження вологи. Якщо висівання проводиться на глинисті важкі ґрунти або випадає велика кількість опадів, такі заходи не потрібні, навіть можуть виявитися згубними. Трапляється, що рослини розвиваються швидко, а похолодання не настає. Щоб запобігти переростання, використовуються регулятори росту. Спеціальні препарати уповільнюють процес нарощування зеленої маси внаслідок стимуляції кореневої системи.

Навесні обробка посівів озимої пшениці полягає в боронуванні – розпушуванні ґрунту та видаленні бур’янів. У період формування зеленої маси можна проводити підживлення азотними добривами. Зручно комбінувати їхнє застосування з обробкою рослин від шкідників та хвороб.

У фазі кущіння пагонів рекомендується застосування регуляторів росту. Препарати стимулюють потовщення нижньої частини рослини та запобігають виляганню. Обробку необхідно проводити строго в сприятливі для зростання культури періоди. В іншому випадку використання стимуляторів може посилити дію стресових факторів та призвести до зменшення врожайності.

Подальший догляд за озимими культурами зводиться до обробки хвороб у фазі трубкоутворення та колосіння, а також знищення личинок шкідливих комах під час цвітіння й наливу зерна. Польові роботи проводять у безвітряну погоду з дотриманням норми внесення хімікатів.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені