RU
UK
Меню

Норма висіву соняшнику в Україні

Норма висіву соняшнику: особливості розрахунку та рекомендації

Соняшник – одна з найпопулярніших сільськогосподарських культур в Україні. Сьогодні її активно вирощують не лише у південних, а й навіть у північних регіонах країни. При цьому площі посадки, що постійно зростають, дозволили Україні вийти на провідні позиції в списку експортерів соняшникової олії на світовому ринку. Однак, як і у випадку з будь-якою іншою культурою, вирощування соняшнику потребує дотримання багатьох правил та норм. Це стосується широкого переліку факторів, у тому числі правильного розрахунку норм висіву соняшнику.

Справа в тому, що густота насаджень є однією з ключових умов, що визначають врожайність цієї с/г культури. Щоб результат прибирання та подальшого перероблення сировини за допомогою зерноочисного обладнання зміг покрити витрати на вирощування соняшнику, а також принести прибуток, важливо відповідально поставитися до таких розрахунків.

Основні рекомендації

Загалом рекомендований обсяг висіву коливається у межах від 40 до 80 тисяч одиниць насіння на гектар земельного наділу. Це забезпечує густоту насаджень у межах 35-65 тис. одиниць на 1 га.

Проте різні сорти культури по-своєму реагують на густоту насаджень. Одні можуть рости на незначній відстані один від одного, даючи високу схожість і врожай, а інші вимагають максимально точних розрахунків. Крім того, врожайність цієї затребуваної культури залежить і від інших умов, у тому числі зони культивування, типу ґрунту та інших факторів.

Як визначити оптимальний показник

Для обчислення норми висіву соняшнику на 1 га професійні агрономи використовують спеціальну формулу. Вона передбачає визначення густоти стояння шляхом поділу погонних метрів на ширину міжряддя. Наприклад, 10 000 (1 га)/ 0,65 (поширене значення) = 15 385 насінин. Потім виконується підрахунок кількості рослин в одному ряді завдовжки 1538 м.

При цьому важливо враховувати, що у разі тривалих несприятливих погодних умов справжня схожість рослин буде на 25-30% нижчою за отримані в ході лабораторних досліджень показники. Крім того, під час боронування ґрунту може загинути до 15-20% паростків і така ж кількість при проведенні заходів щодо культивації ґрунту між рядами. Саме з цих причин до розрахункової нормі висіву соняшнику на гектар може бути додано від 20 до 40%.

Для обчислення оптимальної кількості посадкового матеріалу на га нерідко використовують таку технологію, як тестова посадка. Вона дає можливість оцінити схожість сорту культури, що культивується, за певних умов (тип грунту, температура повітря і т. д.), її стійкість до хвороботворних організмів та інших негативних факторів.

Зменшити витрати посівного матеріалу можна. Це вимагає використання сучасної сільськогосподарської техніки, а також ефективних засобів для оброблення посадкового матеріалу та боротьби з бур’янами.

Важливо! Правильно підрахований висів соняшнику дозволяє не тільки отримати оптимальний урожай, а й досягти високого ступеня однорідності насіння. Крім іншого, це забезпечує якісну підготовку сировини до зберігання чи продажу. Виключає необхідність застосування віялок для зерна різної конфігурації та іншого дорогого с/г обладнання.

Особливості посіву у посушливих регіонах

Норма висіву соняшнику на гектар у кілограмах для областей України, у яких спостерігаються підвищені температури атмосферного повітря та тривала відсутність опадів у теплу пору року, знижується до показників 25-40 тис./га. Вона може бути підвищена до рівня 80 000 у разі вирощування скоростиглих і низькорослих сортів культури.

Також норми коригують при вирощуванні рослин у:

  • південних регіонах за наявності системи зрошення – від 80 до 100 тис.;
  • степовій зоні – 40-80 тис;
  • лісостепу – 80-100 тис.

При цьому будь-які розрахунки щодо норми висіву соняшнику повинні проводитися професійним агрономом, оскільки, крім основних показників, необхідно враховувати і безліч інших факторів.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені