RU
UK
Меню

Очищення зерна від домішок

Як відбувається очищення зерна від домішок, яке застосовується обладнання

У свіжозібраному зерні завжди міститься певний відсоток домішок, звільнення від яких дозволяє підвищити клас якості, тобто технологічні характеристики матеріалу. Бур'яни та мінеральні речовини (пісок, грудочки землі, каміння та ін.) негативно відбиваються на безпеці сировини. Саме тому очищення зерна від домішок вважається одним із найважливіших технологічних процесів у переробленні матеріалу. Для цього використовуються спеціалізовані зерноочисні машини. З їхньою допомогою забезпечується ефективна робота будь-якого зернозаготівельного підприємства.

Чому варто очищати зернову масу від домішок

Купу, привезену з поля, необхідно переробляти та звільняти від сторонніх включень, навіть якщо рівень засміченості не перевищує норми, прописані в державному стандарті. Річ у тому, що сміттєві домішки, що містяться в ньому, характеризуються вищим рівнем вологості (на 25–35% більше, ніж у зерна). Якщо в перші 12 годин провести  очищення сировини від сторонніх включень, останні віддадуть матеріалу свою вологість. Це має негативні наслідки:

  • знижуються якісні показники зернової маси. Через вміст великого відсотка високовологого засміченого насіння, вологість вороху підвищується на 5-10%. Чим вищий цей показник у сировини, тим більше зерно схильне до травмування та процесів самозігрівання;

  • збільшуються витрати на сушіння матеріалу. На зняття 1% вологи з 1 тонни продукції загалом потрібно виділити 2–3 л палива. Усунення зайвих 5–10% вологи коштує підприємцю круглу суму;

  • погіршується якість сушіння матеріалу. Наявність у складі зернової маси бур'янів різних розмірів і видів призводить до нерівномірного розподілу повітря по шару продукції. Через це сушіння зерна теж здійснюється нерівномірно;

  • скорочується термін зберігання матеріалу. Збільшена вологість зернової маси стає причиною самозігрівання та загнивання продукції. В результаті фермер зазнає значних збитків, тому що така сировина не годиться для використання за призначенням;

  • погіршується сипкість матеріалу. Насіння деяких бур'янів (лобода, редька дика) защемляється в зовнішній оболонці зерна (наприклад, вівса) і склеюють зерна так, що сировина взагалі перестає сипатися. Попереднє очищення вороху, привезеного з поля у перші 12 годин, дозволяє виключити цю проблему;

  • підвищується фізіологічна активність сировини. Сміттєві домішки включають різні бактерії. Ці патогенні мікроорганізми активізують процеси загнивання, що призводить до псування продукції.

У ході перероблення вороху із застосуванням зерноочисних машин підприємець отримує матеріал кількох фракцій: для посіву, для виробничих цілей та для вигодовування тварин (фураж).

Від яких домішок важливо очистити зернову масу

Зерноочисні машини за один прохід здатні звільнити купу від різних включень:

  • зернові. У цю категорію входять браковані зерна основної культури (ушкоджені шкідниками, пророслі, пригнічені, недорозвинені, щуплі, уражені фузаріозом, ріжком, головнею та іншими інфекціями), а також ті, що відрізняються кольором;

  • бур'яни. Включення класифікуються на кілька типів: насіння дикорослих рослин (гірчак, амброзія, в'язель, лобода, редька дика та ін.), мінеральні (пісок, грудочки землі, каміння) та органічні (залишки шкідників, грубі волокна вовни тварин). Особливу небезпеку становлять бур'яни включення так званих карантинних трав (куколя та інших.). Їх насіння може завдати шкоди здоров'ю людини та тварин.

При цьому всі домішки класифікуються на великі групи: відокремлені та складновідокремлюючі. Щоб очистити зернову масу від останніх, необхідно використовувати вузькоспеціалізоване обладнання. Відсоток сміття, що міститься у продукції, регламентується нормами державного стандарту. Якщо обсяг сторонніх включень перевищує рекомендоване значення, такий матеріал не може бути використаний за призначенням.

Стадії очищення зернової маси

Сучасні технології передбачають проведення поетапної обробки матеріалу. Розрізняють такі стадії:

  • попередня;

  • первинна;

  • вторинна.

Кожен етап має свої особливості й передбачає застосування спеціалізованого обладнання.

Попереднє очищення вороху

Ціль процедури – звільнення матеріалу від грубих домішок. Вимоги, які висуваються до сировини, що надходить на перероблення: вологість – до 45%, засміченість – до 25%. Внаслідок попереднього очищення матеріал звільняється від високовологих бур'янів і мінеральних включень (грудки землі, солома, каміння). Надалі це спрощує та прискорює сушіння сировини в сушильних камерах. При цьому очищена від бур'янистих домішок зернова маса стає менш схильною до самозігрівання, що позитивно впливає на стабільність якості матеріалу, що зберігається. Це мінімізує втрати підприємства. Внаслідок попереднього очищення матеріалу фермер отримує дві фракції:

  • зерно;

  • відходи.

Після перероблення у сировину відсутні грудки землі, каміння, солома. У цьому вміст зерна у відходах має перевищувати показник 0,5% від вихідної маси. Зернова фракція під час очищення звільняється від 50% домішок. У такому вигляді вона надходить на тоншу обробку.

Первинне очищення матеріалу

Мета процедури – звільнення сировини від максимально можливої ​​кількості дрібних, легких та важких домішок. Продукція, що надійшла на перероблення, сепарується за різними показниками: розміри, густина, форма.Вона має відповідати стандарту: вологість – до 18%, рівень засміченості – до 10%.

Сепарування буває двох видів: механічне (здійснюється за допомогою решета) та повітряне. Останнє передбачає відсіювання легших культур та відходів. Цей процес забезпечується шляхом потоку повітря, що рухається з певною швидкістю. Зерно, насіння дикорослих рослин, органічні включення (солома, пил) та легші частинки відрізняються своїми аеродинамічними властивостями. Адже вони мають різні маси, парусність та щільність. Швидкість витання зерна злакових культур перебуває у діапазоні 8–12 м/сек. Для легких бур'янів досить набагато повільнішого потоку повітря. За допомогою цієї технології забезпечується поділ зернової маси на дві фракції. Застосування механічного сепарування (решета) дозволяє відкалібрувати її за розмірами та формами.

Внаслідок первинного очищення зернової маси вдається отримати продукцію чотирьох фракцій: очищене зерно, фуражний матеріал, великі домішки, дрібні відходи. При цьому стандарт допускає втрати в процесі перероблення сировини, адже навіть найточніші налаштування зерноочисної машини не дозволяють зберегти її на 100%. Вміст зерна в домішках не повинен перевищувати показник 1,5% від вихідної маси. За підсумками первинного перероблення матеріалу у ньому може залишатися трохи більше ніж 3% сторонніх включень.

Вторинна очистка зернової маси

Мета процедури – виділення якісного посівного матеріалу, що характеризується найбільшою життєздатністю, біологічною цінністю та продуктивністю. Щоб досягти відповідності продукту нормам по чистоті, характерним для I та II класів, на перероблення має надходити сировина, що відрізняється рівнем вологості (до 18%) та ступенем засміченості (до 8%). При цьому відсоток вмісту бур'янів не повинен перевищувати 3. Для очищення зернової маси застосовується повітряно-решітне обладнання. У ході перероблення вдається виділити чотири фракції:

  • повноцінне зерно, призначене для сівби;

  • продукт, що визначається до другого сорту;

  • великі домішки;

  • аспіраційний пил.

За підсумками вторинного перероблення матеріалу може залишатися до 1% бур'янів. У продукцію другого класу має входити понад 3% повноцінного зерна. Кількість роздробленого насіння – до 1%.

Яке обладнання використовується для очищення зерна

Насіннєочисні машини представлені в широкому асортименті модифікацій. Є моделі стаціонарного та нестаціонарного виконання. Перші складають основу сучасного ЗАВ-комплексу. Другі можуть бути пересувними. Мобільні машини використовуються переважно на зернових струмах. Залежно від призначення розрізняють універсальне та спеціалізоване обладнання. Перше використовується для вирішення декількох завдань (наприклад, очищення та калібрування сировини). Другі машини виконують конкретну функцію (попереднє перероблення вороху та ін.). Залежно від принципу роботи та типу органів, що розділяють, розрізняють повітряні, повітряно-решітні, плоско-решітні та комбіновані машини. Кожна відрізняється певним набором опцій, призначена на вирішення конкретних завдань. Характерні випадки застосування зерноочисних машин:

  • плоскорешітні скальператори. Вони використовуються на стадії попереднього очищення вороху, привезеного з поля. Обладнання дозволяє звільнити сировину від грубих домішок. Розрізняють одноносні та двоситові моделі. Машини можуть використовуватися як самостійна одиниця або входити до складу сучасного зерноочисного комплексу. Двохситові моделі оснащуються підрамниками. Це їхня базова комплектація. У разі вибору одного скальператора підрамники потрібно замовляти окремо. Обладнання в залежності від моделі здатне переробляти великі обсяги продукції – від 5 до 70 тонн за годину;

  • решітно-барабанні сепаратори. Це універсальні машини, призначені для попереднього, первинного та вторинного очищення зерна, а також для його калібрування за фізичними показниками (маса, розмір, щільність). Продуктивність обладнання залежить від його модифікації. При попередньому очищенні вороху машина переробляє від 40 до 240 т/год, при первинному  – від 25 до 150 т/год, при вторинному  – від 5 до 25 т/год;

  • аеродинамічні сепаратори. Це високопродуктивне обладнання нового покоління, призначене для попереднього, первинного та вторинного очищення матеріалу та його сортування. Установка спроєктована за модульним принципом. Може комплектуватися додатковими опціями: плоскорешітний скальператор, уловлювач легкої фракції, очисний комплекс.

Продукція Агросепмаш редставлена ​​у широкому асортименті моделей, що дозволяє підібрати оптимальний комплект техніки для підприємства з будь-якими виробничими потужностями (ЗАТ, елеватор, ХПП, фермерське господарство). Переваги зерноочисного обладнання:

  1. Еталонна якість складання. Машини комплектуються стійкими до зношування деталями, які розраховані на високі навантаження та інтенсивну експлуатацію. Виробництво зерноочисного обладнання здійснюється відповідно до вимог чинних стандартів безпеки.

  2. Висока продуктивність. Внаслідок цього забезпечується ефективна робота зернопереробного підприємства.

  3. Універсальність застосування. Машини підходять для перероблення будь-яких типів культур: злакові, зернобобові, кормові, олійні та трав'яні.

  4. Ефективність роботи. Машини використовуються для перероблення навіть сильно вологого або засміченого матеріалу. При цьому в процесі очищення обладнання не травмує збіжжя, ефективно звільняючи його від різних домішок. Внаслідок цього чистота готової продукції відповідає нормам, прописаним у стандарті.

  5. Низьке енергоспоживання. Наприклад, барабанний сепаратор, який переробляє до 230 т/годину, споживає лише 6,6 кВт.

  6. Надійність конструкції. Обладнання стійке до навантажень, що унеможливлює виникнення аварійних ситуацій на виробництві.

Зерноочисна машина поставляється із сертифікатом якості та гарантією від виробника. Переваги обладнання – простота та зручність експлуатації та обслуговування, безпека та довговічність.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені