Огляд аеродинамічних сепараторів: особливості, технічні характеристики, принцип роботи
Секрет високої продуктивності у чистому зерні та якісній техніці — це взаємопов’язані речі.
Потрібно розуміти, що чистота зерна є найважливішим показником його якості. Адже, зібране зерно містить не лише конкретну сільськогосподарську культуру, а й має у своєму складі найрізноманітніші домішки: насіння бур’янів, частинки каміння та рослин, землі. Саме очищення зерна зменшує інтенсивність фізіологічних процесів у зерновій масі. Отже, покращуються умови зберігання зерна та підвищується рівень схожості насіння.
Тому післязбиральна обробка врожаю є однією з найважливіших ланок циклу виробництва сільськогосподарської продукції, а її ключовими складовими залишаються очищення та сортування зерна.
Вони виконуються з використанням спеціальних зерноочисних машин, найсучаснішими та функціональними серед яких вважаються аеродинамічні сепаратори.
Тому сьогодні аграрії шукають виробника сепараторів, обладнання якого гарантує:
- заготівлю якісного зерна для продажу та матеріалу з високим рівнем схожості для посіву;
- мінімальне енергоспоживання обладнання, що дозволяє економити на електроенергії;
- простоту в управлінні та обслуговуванні;
- швидкий перехід з культури на культуру;
- багатофункціональність (наприклад, сепаратор, який встановлюється на зерноочисних комплексах або легко вбудовується у наявні лінії з очищення та калібрування, здатний замінити ряд машин наявної лінії).
Таке обладнання дозволяє провести попереднє та первинне очищення зернової маси, видаливши сторонні домішки органічного та мінерального походження, а також якісно розсортувати її за фракціями, розділивши на продовольче зерно, посівний матеріал, фураж та відходи. Аеродинамічні сепаратори працюють з усіма типами культур: зерновими, зернобобовими, кормовими, а також із сипучими сумішами.
Вони з’явилися відносно недавно, але вже міцно зайняли своє місце на ринку зерноочисної техніки, довівши, що відмінно справляються з тими завданнями, які не під силу цілій низці інших машин, що сепарують. Їхні переваги, серед яких висока продуктивність, енергоефективність та простота експлуатації, першими оцінили дрібні фермерські господарства, що вирощують широку лінійку культур.
Як працює аеродинамічний сепаратор
На відміну від інших сепараторів, наприклад, решітного типу, де сортування зерна відбувається за розміром, аеродинамічні поділяють частинки зернової суміші за двома параметрами: вагою та парусністю. Відбувається це завдяки повітряному потоку, який змінює траєкторію вільного падіння частинок. Зернова суміш потрапляє у бункер, під впливом власної ваги розподіляється по всій його ширині, після чого рівномірним потоком надходить у камеру сепарації, де за допомогою потужного повітряного потоку відбувається розшарування, очищення від домішок і поділ на фракції.
Особливості аеродинамічних сепараторів «Агросепмаш»
Головною відмінністю аеродинамічних сепараторів «Агросепмаш» від інших зерноочисних машин цього виду є те, як саме утворюється повітряний потік. У більшості подібних пристроїв, зокрема, зернових сепараторах типу САД та Алмаз, повітря нагнітається відцентровим (радіальним) вентилятором. Воно рухається вигнутим повітроводом, форма якого стає причиною виникнення сильних завихрень і турбулентності. Щоб вирівняти повітряний потік, виробники змушені використовувати напрямну решітку, яка значно його послаблює, а це доводиться компенсувати підвищенням потужності двигуна.
Крім того, повітря у сепаратор всмоктується переважно біля підлоги, нерідко разом зі сміттям, яке може застрягати у ґратах, знижуючи пропускну здатність. Це зменшує силу повітряного потоку, що своєю чергою призводить до погіршення якості калібрування. Тому за роботою такого аеродинамічного сепаратора доводиться постійно стежити та періодично зупиняти його для очищення решітки.
Аеродинамічні сепаратори «Агросепмаш» не мають цих проблем завдяки тому, що повітряний потік у них створюється імпелером — укладеним у кільце прямотічним осьовим вентилятором, лопаті якого розташовані під певним кутом, що дозволяє максимально усунути вихровий рух повітря та турбулентність. Саме він дав назву пристрою — імпелерна машина, що сепарує (ІСМ).
Застосування імпелера поряд з іншими особливостями конструкції сепараторів «Агросепмаш» забезпечує їхні основні переваги, серед яких:Низьке споживання електроенергії. Той факт, що потік повітря потрапляє у камеру сепарації без перешкод, не втрачаючи своєї сили, дозволяє використовувати двигуни зі значно меншою потужністю, що значно зменшує енергоспоживання. При однаковій продуктивності аеродинамічні сепаратори «Агросепмаш» споживають у 2-5 разів менше електроенергії, ніж аналогічні машини інших брендів.
Енергоефективність нашої техніки досягається, зокрема, завдяки можливості контролювати потужність повітряного потоку у камері сепарації при різних режимах роботи. Наприклад, для калібрування потрібен не такий сильний потік повітря, як для попереднього чи первинного очищення. У більшості сепараторів такого типу сила потоку регулюється механічно — за допомогою спеціальної заслінки, що закриває вхідні жалюзі. Двигун при цьому продовжує працювати на повну потужність. У машинах «Агросепмаш» сила повітряного потоку контролюється за допомогою відповідного перетворювача, який автоматично зменшує оберти електродвигуна.
Максимальна ефективність. Завдяки інноваційній конструкції нагнітача та напрямному апарату, що є власною розробкою компанії, у сепараторах ІСМ забезпечується ідеальний розподіл повітряного потоку. Це дозволяє підвищити якість сортування, виділяючи з загальної маси найздоровіше, важке та щільне, а значить, найпродуктивніше насіння, яке дасть максимальний урожай.
Крім того, особливості створення повітряного потоку забезпечують м’якше очищення та калібрування зерна без пошкоджень. Отриманий за допомогою наших аеродинамічних сепараторів посівний матеріал має високу (до 98%) схожість і силу зростання. До того ж вторинна обробка на них відходів іншого обладнання дозволяє додатково отримувати до 30% хорошого насіння, придатного для посіву. Тобто, таким чином, можна досягти приросту урожайності мінімум на третину.
Висока продуктивність. В аеродинамічних сепараторах «Агросепмаш» вона забезпечується у першу чергу достатньою шириною робочої камери. Чим вона ширша, тим рівномірніше розподіляється зернова суміш, і тим якісніше відбувається її сортування. В агрегатах інших вітчизняних брендів робоча камера значно менше, внаслідок чого отримуємо невідповідність заявленої та фактичної продуктивності: чим товстіший шар зерна, тим складніше розділяти його за питомою вагою, що у результаті уповільнює процес та знижує якість очищення та калібрування.
Завдяки наявності імпелера та відсутності решітки, що спрямовують, сепаратори ІСМ можуть безперервно працювати протягом багатьох годин — на відміну від іншого подібного обладнання, їх не потрібно періодично зупиняти для очищення повітроводів. Це також забезпечує їхню високу продуктивність, яка не знижується навіть при роботі з матеріалом з високим рівнем забрудненості та вологості.
Універсальність та багатофункціональність. Аеродинамічний сепаратор «Агросепмаш» може бути використаний для очищення та сортування будь-яких типів зернових та зернобобових культур — пшениці, жита, вівса, гороху, сої, льону, ячменю, ріпаку, кукурудзи, соняшнику, нуту, сочевиці, зерен кави, — а також заморожених ягід і насіння овочів. Щоб перейти з однієї культури на іншу, достатньо змінити режим роботи.
Наявність частотного перетворювача дозволяє легко, швидко та точно налаштувати сепаратор на якісну роботу з певним видом матеріалу з урахуванням його питомої ваги, вологості та засміченості. Перехід на іншу культуру забезпечується регулюванням повітряного потоку, шиберу подачі зерна та прапорцями захоплення фракції. Усі елементи керування знаходяться у прямому доступі оператора.
Зерно повинно відповідати високим показникам якості та певним показникам щільності й вологості, у зв’язку з чим сортування зерна на фракції має велике значення. Так, наприклад, від правильно виконаного калібрування залежить якість виробленого борошна, яке своєю чергою впливає на отримання смачного хліба та решти борошняних виробів.
Система очищення повітря. Сепаратори ІСМ можуть комплектуватися повітроочисними комплексами, що забезпечують якісне очищення відпрацьованого повітря від пилу, легких домішок та дисперсійних частинок з їхньою подальшою утилізацією. Це особливо актуально для фермерських господарств, розташованих у межах населеного пункту, для яких, зазвичай, існують жорсткі вимоги щодо недопущення запилення приміщення та прилеглої території.
Надійність. Продумана конструкція, відсутність складних деталей та використання якісних складових від провідних світових виробників гарантують надійність та довговічність аеродинамічних сепараторів «Агросепмаш». Безперебійну роботу електродвигуна на всіх режимах забезпечує частотний перетворювач, що захищає його від перегріву, перепадів напруги та решти позаштатних ситуацій.
Сумісність з іншим зерноочисним обладнанням. Сепаратори ІСМ можуть використовуватися як окремо, так і збиратися у продуктивніші та функціональніші комплекси. Наприклад, на його бункер легко встановлюється решітний блок — скальператор, який дозволяє виконувати повноцінне первинне очищення зернової суміші за один прохід. Простий і надійний, він забезпечує якісне видалення великих домішок.
Приміром, при забрудненні початкового матеріалу понад 5% обов’язково рекомендується використовувати додаткове обладнання для очищення. Сепаратор, оснащений скальператором, дозволяє відокремити від матеріалу всі великі домішки: солому, каміння, шматки ґрунту, колоски тощо.
Крім того, практично всі моделі аеродинамічних сепараторів «Агросепмаш» можна використовувати у зерноочисних комплексах (ЗАВ), на зернових елеваторах і лініях для обробки зерна після його збирання.
Для підвищення продуктивності та якості очищення рекомендуємо застосовувати установки ІСМ у комбінації з барабанними сепараторами «Агросепмаш».
Використання машини для очищення зерна від «Агросепмаш» дає можливість забезпечити заготівлю якісного зерна для продажу та матеріал для сівби, який матиме високі показники якості.
Модельний ряд
Модельний ряд аеродинамічних сепараторів «Агросепмаш» налічує сім позицій, що відрізняються продуктивністю — від 3 до 100 тонн на годину, — задовольняючи потреби як дрібних фермерів, так і великих аграрних господарств.
Назва | Первинне очищення, т/год | Калібрування, т/год | Енергоспоживання, кВт/год | Довжина, мм | Ширина, мм | Висота, мм | Маса, кг |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ІСМ-3 | 3 | до 1,5 | 0,1-0,55 | 1615 | 820 | 1890 | 125 |
ІСМ-5 | 5 | до 2,5 | 0,1-0,55 | 2120 | 760 | 1980 | 180 |
ІСМ-10 | 10 | до 5 | 0,1-0,75 | 2385 | 800 | 2400 | 510 |
ІСМ-20 | 20 | до 10 | 0,1-1,5 | 2385 | 1330 | 2400 | 720 |
ІСМ-40 | 40 | до 20 | 0,1-2,2 | 2385 | 1510 | 2400 | 850 |
ІСМ-60 | 60 | до 30 | 0,1-2,25 | 2385 | 1860 | 2400 | 1150 |
ІСМ-100 | 100 | до 50 | 0,1-11 | 3800 | 2100 | 3700 | 1950 |