RU
UK
Меню

Основні способи очищення повітря при обробці зернових культур

Основные способы по очистке воздуха

Основные способы по очистке воздуха

Навіщо необхідно очищати повітря від зернового пилу та дрібного сміття, які накопичуються у процесі післязбиральної обробки зернових культур? Чому не можна допускати збирання та налипання зернового пилу на техніці? Відповімо на ці питання, а також розглянемо, які сьогодні способи існують для розв’язання вищезазначеної проблеми. Багато аграріїв застосовують для первинного та вторинного очищення зерна аеродинамічні машини для сепарування, які розділяють за фракціями оброблюваний матеріал залежно від питомої ваги частинок. Даний метод обробки дозволяє очистити зерно від пилу та дрібних включень, таких, як лушпиння, дроблене зерно, пилок. Але при цьому повітряний потік, що виходить із зерноочисної машини, виносить всі ці частинки у навколишню атмосферу, де зерновий пил потім й осідає. У цій ситуації варто звернути увагу на два важливі моменти.

Техніка безпеки

Запиленість робочого місця тягне за собою проблему порушення правил пожежної безпеки, адже, зерновий пил легко спалахує. І оскільки він має властивість налипати у процесі роботи сепаратора всюди, його необхідно не лише здувати потоком повітря, а й забирати з повітря та техніки. Треба розуміти, що випадкова іскра від двигуна може пройти на запилену поверхню машини та стати причиною пожежі.

Здоров’я

Процес очищення зернових культур на установках повітряної сепарації супроводжується викидом сміття та дрібного пилу потоком повітря у навколишню атмосферу, а це призводить до розвитку хронічних хвороб верхніх і нижніх дихальних шляхів. Наприклад, алергія, астма, а також проблеми із зором, на жаль, стають не рідкістю, як у співробітників ЗАВів та великих зернопереробних підприємств, так і у працівників дрібних фермерських господарств. За 2019-2020 роки питання очищення повітря від пилу та сміття під час зернообігу істотно загострилося. Контрольні органи, такі, як екологічна поліція та санепідстанція, дедалі пильніше стежать за екологічною обстановкою в аграрних господарствах. Вимоги щодо техніки безпеки при обробці зерна посилилися. Ретельні перевірки, чи відповідають умови праці необхідним стандартам, призводять до зростання популярності очищувальної техніки. Розглянемо докладніше, які зараз існують способи розв’язання проблеми забруднення повітря при очищенні зерна.

Осадові камери

Це спеціальні резервуари великого об’єму, які підбираються, виходячи з продуктивності аеродинамічного сепаратора за обсягом повітря, що прокачується. У цих резервуарах швидкість повітря, яке входить, знижується внаслідок великого обсягу самої камери. Принцип їхньої дії простий: повітря з пилом і сміттям потрапляє до камери, де частинки пилу, втративши швидкість, осідають на дно. Завдання камери — не дати розлетітися найдрібнішому сміттю, яке виходить з повітрям із зерноочисної машини. Тобто повітря осадова камера не очищає, а збирає та утримує пил у замкнутому резервуарі. Винахід доволі часто використовують для відділення домішок з повітряних потоків у сільськогосподарському виробництві, борошномельно-елеваторній і комбікормові промисловості. Попри свою популярність, осадові камери мають низку вагомих недоліків.
  • Великі габарити самої камери. В умовах великих комплексів це не є проблемою, проте у невеликих фермерських господарствах чи приміщеннях з обмеженим простором, чинник розміру дуже важливий.
  • Лише часткове очищення повітря. Запропонованих моделей на ринку безліч, крім того, фермери нерідко своїми руками створюють подібні конструкції. Однак, як би майстерно не було зроблено камеру, її максимальні можливості — це очищення повітря від пилу лише на 50-60%.
  • Особливості функціонування. Потрібно пам’ятати, що осадові камери не стільки очищають повітря, скільки не дають розлетітися дрібному сміттю, яке виходить із сепаратора разом з повітрям. Коли повітря заспокоюється, сміття осідає донизу. Часто в осадових камерах утворюються непомітні оку щілини, відповідно немає герметичності. А це призводить до того, що дрібний пил все одно просочується, потрапляючи у навколишню атмосферу та налипаючи на техніку.

Повітроочисні комплекси та сепаратори «ІСМ»

Воздухоочистительный комплекс

Воздухоочистительный комплекс

Набагато якісніше, ніж осадові камери, дозволяють розв’язати питання очищення відпрацьованого повітря повітроочисні комплекси чи сепаратори «ІСМ» із циклонно-осадовим комплексом. Сьогодні на ринку України моделі подібної техніки представлені від двох виробників.

Циклонно-осадовий комплекс замкнутого циклу (ЦОК ЗК) від Харківського заводу зерноочисного обладнання (ХЗЗО)

ЦОК є комбінованою системою очищення, з наступним принципом роботи. Відпрацьоване повітря направляється до камери під кутом, внаслідок чого забруднене повітря очищається, а сміття осідає у нижній частині камери та під тиском повітря автоматично видаляється через спеціальні лотки. Завдяки конструкції повітроводу тиск знижується, частинки пилу змінюють траєкторію руху, ударяються об стінки повітроводу та осідають. ЦОК дозволяє очистити відпрацьоване повітря на 80-85%. Виробники вказують також на додаткові переваги при очищенні повітря за допомогою циклонно-осадового комплексу:
  • покращена якість сепарації шляхом зниження турбулентності повітряного потоку у замкнутому циклі;
  • економія електрики на 30% з допомогою зниження турбулентності повітряного потоку.

Недоліки ЦОК

Варто зазначити, що у цих машинах від ХЗЗО відсутнє вирішення проблеми залишкового пилу, який налипає на двигун та решту частин техніки, що своєю чергою несе серйозну загрозу займання. Ця техніка вимагає постійного очищення та контролю, щоб уникнути пожежонебезпечних ситуацій.

Повітроочисні комплекси

Для розв’язання проблеми очищення повітряного потоку, що виходить з аеродинамічних машин для сепарування, також можна використовувати повітроочисні комплекси (ВОК) від «Агросепмаш». Повітроочисні комплекси призначені для:
  • відділенні пилу, легкого сміття, зерна найдрібніших фракцій з потоку повітря, що виходить з аеродинамічного сепаратора ІСМ;
  • поділу його на два потоки та осадження домішок у циклонних установках за допомогою відцентрових сил;
  • повернення очищеного повітряного потоку назад до установки для наступних циклів сепарації зернових культур.
Останній пункт є відмінною рисою цієї машини: можливість повного очищення та повернення повітря в установку не представлена ​​у жодного іншого виробника. Зупинимося докладніше на принципу роботи ВОК.
Принципе работы ВОК

Принципе работы ВОК

Після сепарації зернової культури в ІСМ повітря разом з пилом і сміттям потрапляє до приймального переходу, далі по системі переходів під дією гравітації та відцентрової сили суміш з повітря, пилу та сміття концентрується щільним шаром на задній стінці переходів. Потім ця суміш досягає пиловивідного переходу та виводиться через повітропровід у циклон. У циклоні пил і сміття осідають і виводяться з машини до бункера чи контейнера, а повітря виходить через повітропровід циклону. Потік повітря після видалення пилу та сміття потрапляє у повітропровідний перехід зі спеціальним повітрозабірником, через який поповнюються втрати повітря, спричинені вентилятором. Таким чином, відбувається регенерація обсягу робочого повітря в ІСМ, і далі під дією імпелерного генератора ІСМ повітря знову потрапляє до камери сепарації на наступні цикли роботи. А це дає серйозну перевагу: завдяки такому принципу роботи пристрій можна експлуатувати навіть у критому приміщенні, ангарі, току. Крім того, конструкція ВОК має такі відмінності від наявних прототипів:
  • у ній не використовуються фільтри, щітки, барабанні уловлювачі дрібнодисперсних частинок, які вимагають постійного очищення, догляду, заміни чи ремонту;
  • відсутність великогабаритної камери осаду, що вимагає значного часу для осадження частинок пилу та сміття, і забезпечує лише часткове очищення повітря.

Можливі недоліки ВОК

Робота ВОК можлива лише спільно з сепараторами ІСМ «Агросепмаш». Також потрібно враховувати, що пристрій не призначений для експлуатації просто неба за дощової та вологої погоди. Однак габарити дозволяють доволі легко розмістити його у приміщенні.
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені