RU
UK
Меню

Посів кукурудзи. Посівні якості культури

Заходи, які агрономи проводять весною, мають вагомий вплив на майбутній урожай кукурудзи та його якість. Правильно здійснений посів призведе до дружних сходів, гармонійного розвитку рослин та збирання великої кількості якісного зерна, а будь-яке порушення технологій вирощування зробить ваші капіталовкладення та докладені зусилля марними. Розглянемо основні правила посіву та визначимо ключові фактори, що впливають на процес вирощування кукурудзи та її врожайність.

Якість посівного матеріалу – основа врожайності

Підготовка до гарячого весняного сезону, на початок якого з таким нетерпінням чекають аграрії, починається з осені. Після збирання поля агроном має подбати про наявність якісного посівного матеріалу на майбутній сезон. Наявність сучасного зерноочисного обладнання заощадить чимало фінансів. Переваг використання пристрою кілька:

  • підвищення відсотка схожості. Пристрій не тільки відокремити зерна без пошкоджень, але також відкалібрує їх. Найбільші екземпляри містять більше поживних речовин, тому перетворюються на сильні здорові паростки;
  • покращує умови зберігання. Наявність пошкодженого або незрілого насіння сприяє розвитку хвороботворних бактерій у місці їх зберігання, появі грибка та плісняви.

Для майбутнього посіву відбирають зерно однакового розміру, що дозволить отримати міцні дружні сходи. Висока якість посадкового матеріалу підвищує рентабельність аграрного бізнесу та скорочує ризики.

Підготовка ґрунту – важлива передумова високої врожайності

Площа посіву кукурудзи має бути заздалегідь підготовлена. Культура невимоглива до попередників і може бути багаторазово висаджена на тому самому місці без зниження врожайності. Однак, перед початком весняних польових робіт необхідно перевірити стан ділянки. На ньому не повинно бути бур’янів, які встигли прорости ранньою весною. Крім того, агроном повинен перевірити якість оранки поля – ділянка повинна бути оброблена рівномірно по всій площі, а наявність великих грудок землі не вітається. Важливо також перевірити глибину обробітку ґрунту.

При необхідності перед початком посівного поля слід додатково підготувати ділянку: провести розпушування, обробку гербіцидами або внесення мікродобрив.

Як підготувати зерно до посіву

Придбаний посівний матеріал зазвичай попередньо обробляється виробником і повністю готовим до висіву. Підготовка кукурудзи до сівби необхідна, якщо ви плануєте використовувати самостійно вирощений матеріал. У такому разі зерно слід протруїти фунгіцидами, що дозволить позбутися поширених грибкових хвороб культури. Захистити майбутні пагони від шкідників допоможе обробка інсектицидами.

Альтернативним способом підготовки насіння до посіву є інкрустування – застосування спеціального розчину, що містить, крім протруйників, речовини, що активізують процеси проростання. Плівкоутворюючий склад рівномірно покриває зерно, не змивається опадами і поступово діє.

За кілька днів до сівби рекомендується прогріти посівний матеріал на сонці. Такий прийом дозволить прискорити їхнє проростання.

За кілька днів до сівби рекомендується прогріти посівний матеріал на сонці. Такий прийом дозволить прискорити їхнє проростання.

Як визначити оптимальний час посіву

Занадто ранній чи пізніше початок польових робіт не дозволить фермеру отримати досить високий урожай. Момент, коли час проводити посів кукурудзи, визначається не календарем, а погодою. Насіння має лягати в теплий ґрунт – оптимальною температурою є +10-12℃. Для холодостійких культур чи гібридів допустимо її зниження лише на 2℃.

Важливо вимірювати саме температуру ґрунту на глибині загортання: повітря може прогріватися швидше або повільніше за землю. Це зумовлено рівнем вологості, кількістю сонячних днів, наявністю органічних залишків у ґрунті. Якщо земля досить прогрілася – можна сміливо сіяти, не переймаючись можливим поверненням холодного повітря. Насіння буде надійно вкрите ковдрою з прогрітого ґрунту і не постраждає від тимчасового похолодання. Саме тому час посіву кукурудзи щороку може бути різним. Щоб не прогавити оптимальний момент необхідно щодня вимірювати температуру грунту.

Як сіяти культуру

Глибина посіву кукурудзи залежить від типу ґрунту. У щільний грунт можна закладати насіння лише на 4 – 6 см – в іншому випадку частина з них так і не зможе пробитися через важку землю. Стандартною глибиною посіву є 6 – 8 см. Якщо ж ви знаходитесь у посушливому регіоні або навесні було замало опадів, можна застосувати технологію заглибленого посіву. Глибина в такому випадку буде на 2 см більша за стандартну.

Не менш важливою передумовою одержання гарного врожаю є дотримання норм посіву кукурудзи, яка залежить від сорту. Культура чутлива до кількості сонячного світла і потребує забезпечення достатньої площі живлення. Тому надмірне загущення може призвести до зниження врожайності, подрібнення качанів і зерна. Щільні посіви ускладнюють подальшу обробку та призводять до підвищення захворюваності на культуру. Щоб здійснити правильний посів кукурудзи, враховують відсоток схожості. Його можна перевірити попереднім теплим та холодним пророщуванням.

Стандартна схема посіву кукурудзи здійснюється із шириною міжрядь 70 – 80 см пунктирним способом. У ряду між рослинами можна залишати відстань 35 див.

 

Відповіді на запитання, що часто ставляться

Як швидко росте кукурудза після посіву?

Від перших сходів культури до настання періоду активного зростання зазвичай проходить 8 – 12 днів. При цьому перші 3 листки можуть з’явитися вже протягом першого тижня, а на наступний рослині потрібно 3 – 5 днів. Надалі зростання рослини сповільнюється. Кількість листя, що утворюється, залежить від сортових особливостей. На ранніх сортах їх може бути до 13, тоді як на пізніх – до 2 разів більше. У фазі 4 – 6 листя рослини починають формувати волоті, а суцвіття, які надалі утворюють качани, закладаються на 7 – 8-му. Тривалість визрівання качана залежить від скоростиглості вибраного сорту.

Скільки сходить кукурудза після посіву?

Вже на 7-10 добу після загортання насіння в ґрунт можна виявити перші сходи. Однак зазначений термін є орієнтовним. Швидкість проростання насіння залежить від погодних умов, рівня вологості, якості ґрунту. Глибоке закладення, яке практикується в посушливих регіонах, може призвести до затримки появи сходів на 1-2 дні.

Від чого залежить посівні якості кукурудзи?

Схожість насіння залежить від їх калібрування, умов зберігання, наявності ушкоджень. Перед масштабними польовими роботами зерно попередньо необхідно перевірити на схожість, висадивши на дослідній ділянці певну кількість рослин. Якщо відсоток проростання занадто низький, слід придбати якісніший посівний матеріал.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені