RU
UK
Меню

Посів озимої пшениці. Озимі сорти пшениці: як досягти високої врожайності

Якщо при вирощуванні зернових культур чітко дотримуватись технологій, можна отримати чудову врожайність. Велике значення має посадка. Від правильного проведення цього процесу залежить як величина збирання продукції, так і стійкість рослини до негативних зовнішніх чинників під час вегетації. Нижче розглянемо, як правильно виконати посів озимої пшениці. Це стратегічна культура, від врожайності якої залежить економіка нашої держави.

IDM Full Crack

Практика показала, що оптимальні терміни посіву пшениці озимої варіюються з 25 вересня до 5 жовтня. Якщо рослина висаджена саме у цей період, формується повноцінна коренева система. Пшениця встигає розкущитися і виробити стійкість до низьких температур та хвороб. Якщо посадковий матеріал внести у ґрунт пізніше, це загрожує недостатнім розвитком кореневої системи. На паростку формується невелика кількість листя. Це прямий результат того, що через слабкі корені рослина недостатньо забезпечується вологою. Така культура чутлива до посухи, відстає у розвитку, що негативно впливає на врожайність. Зерно низької якості нерентабельне, крім того, воно перевантажує зерноочисне обладнання. Щоб уникнути цього, потрібно правильно вирощувати.

Підготовчий етап – поставтеся відповідально

Знати терміни посіву пшениці озимої і слідувати їм – це не єдині умови досягнення високої врожайності. Необхідно врахувати ще низку аспектів, від яких залежить як обсяг, так і якість вирощеного продукту. До них належать:
  • середній рівень вологості ґрунту, характерний для регіону;
  • якість насіння;
  • сорт рослин.
Підготовка озимої пшениці до посіву вимагає інформації про властивості ґрунту, відсоток його засмічення, сівозміну. Важливо також проаналізувати специфіку рослин, які виростали раніше (попередники). Норма висіву пшениці озимої для багатьох аграріїв усереднена, її діапазон становить 150–200 кг/га. Цей показник було виведено з досвіду минулих років. Але щоб отримати справді якісний урожай, потрібно вміти розрахувати норму висіву пшениці озимої самостійно. У цьому орієнтуються на густоту стояння. Вона становить від 600 до 800 продуктивних пагонів на 1 м². Враховується і кущіння. На нього впливає густота висаджування. Аграрії використовують різні підходи для визначення норм посівів. Наприклад, можна орієнтуватися на формулу, у якій беруться такі показники, як:
  • К – рекомендована норма, яка вимірюється в мільйонах штук зерен на 1 га;
  • М – маса 1000 насінин у грамах;
  • П – посівна придатність зерна.
Виходячи з цього, формула виглядає так: Н = К х М х 100/П. Норма висіву пшениці озимої змінна. Якщо не бажаєте займатися розрахунками, орієнтуйтеся на середні показники. Так, за хорошої якості ґрунту та оптимальної погоди рекомендується висівати 3–3,5 млн насіння на 1 га. За середніх умов показник становить 4–4,5 млн штук, за несприятливих – 5–5,5 млн шт. на га.

Зверніть увагу

    Розглянемо ще один технічний показник, без якого не обійтися при вирощуванні. Це глибина посівів озимої пшениці. Потрібно контролювати, щоб насіння поміщалося саме в нижні шари ґрунту. При посадці у верхні посівний матеріал відчуватиме дефіцит вологи, що відбивається на якості паростків. Кращим варіантом глибини вважається 3 см, але якщо ґрунт проблемний, вона може змінюватись. Залежить від його стану:
  • тяжкий – 5 см;
  • легкий супіщаний – 7 см;
  • середньосуглинистий – 6 см;
  • сухий – 9 см;
  • пересушений – 8 см.
Підготовка ґрунту до посіву пшениці озимої передбачає видалення залишків рослин-попередників. Особлива увага приділяється багаторічним травам, кукурудзі, соняшнику. Загалом видалення попередників необхідно завершити не пізніше ніж за місяць до висаджування нової культури. Щоб підвищити якість ґрунту, виконують його обробку плугом або бороною. Це дозволяє ефективно видалити відмерлі залишки попередників та бур’янів. Після очищення ґрунту здійснюється внесення мінеральних добрив, що містять азот, фосфор, калій. Глибина обробки плугом повинна доходити до 15 см, а іноді до 25 см. В Україні період посіву пшениці озимої часто буває пов’язаним із посухою. У цьому випадку чекати на дощі недоцільно – їх може не бути до настання холодів. Вкластися в строки та скорегувати врожайність на краще допоможуть збільшення норми висіву на 15 % та скорочення глибини до 3 см. Рядовому врожаю сприяє правильна підготовка озимої пшениці до посіву. Попередньо насіння протруюється спеціальними препаратами. Робиться це з метою знезараження, в основному для боротьби зі спорами твердої сажки. Перед висаджуванням посівний матеріал повинен прогрітися на сонці протягом 3 або 5 днів. Час цієї процедури можна скоротити, якщо є зерносушарка. Просушування насіння в ній займе 2 або 3 години за температури 45 або 48 °С.

Станьте на шлях до великого врожаю

В основному аграрії України використовують два способи посіву пшениці озимої – вузькорядний і перехресний. Перший варіант має на увазі висаджування рослини міжряддями, при цьому відстань між пагонами не повинна перевищувати 10 см. Що стосується перехресного способу, він розрахований на рівномірний розподіл насіння на посівній площі. Вважається, що такий підхід сприятливий для розвитку рослини, зокрема:
  • покращує кущіння;
  • сприяє нарощуванню потужної кореневої системи;
  • посилює імунітет до хвороб;
  • максимально повно використовує сонячне світло.
В обов’язковому порядку проводиться обробка посівів озимої пшениці. Насамперед здійснюється підживлення рослин NPK та іншими засобами, до складу яких входять корисні для життєдіяльності мікроелементи. Дозування та періодичність визначаються технологією, також вони залежать від препарату. При виборі останнього виходять із сорту рослини, характеристик ґрунту, на якому вона вирощується, регіону, де вирощується. Контроль важливий на кожному етапі вегетації. Необхідно відстежувати засміченість розріджених посівів озимої пшениці. Поява бур’янів пригнічує рослини, і дуже важливо вживати всіх заходів для того, щоб своєчасно позбавлятися їх.  

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені