RU
UK
Меню

Посівні якості насіння соняшника

Соняшник — одна з основних олійних культур в Україні. Масштаби його вирощування та обсяги виробництва значні, тому насіння має великий попит. Культура добре адаптується до кліматичних умов будь-якого регіону країни, але здебільшого її засівають в південних та центральних районах. Для збору врожаю та подальшої обробки насіння знадобиться професійне зерноочисне обладнання.

Перед тим як купувати насіннєвий матеріал для подальшого вирощування, необхідно перевірити його посівні якості. Це не один, а ціла сукупність показників, які показують придатність зразків до висівання, проростання. Існує державний стандарт, котрий регламентує вимоги до насіння. Якісними вважаються лише ті, які відповідають нормативам за всіма критеріями.

Для чого необхідна перевірка

Перед кожною посівною обов’язково проводиться експертиза визначення характеристик насіння. Поганий урожай — прямий наслідок посадки неякісних зразків. Якщо при закладці вологість, наприклад, вища за нормативний показник, є ймовірність самозігрівання. Матеріал зовні змінюється, його відтінок стає темнішим. Незабаром з’являється пліснява, неприємний запах, зникає звична сипкість, тому не вдасться отримати сильні, якісні рослини.

Перевірка проводиться в лабораторних умовах. Як правило, більшість показників визначають відсотковим співвідношенням, керуючись результатами та кількістю взятих на дослідження зразків. За підсумками перевірки насінню присвоюється певний клас. У першого — чистота не нижче ніж 99%, а схожість — не менше як 95%.

Які показники важливі?

Коли дивляться посівні якості соняшника, звертають увагу на все, що регулюється державним стандартом. Під час тестування перевіряють цілий комплекс даних, що визначають якість. Велике значення має чистота, саме вона має бути найвищою. Багато уваги приділяється також схожості. Точну інформацію вдається дізнатися лише в лабораторних умовах, за умови постійного спостереження.

У національному стандарті вказані інші критерії. Необхідно знати вологість (від неї залежить схожість), відсоткове співвідношення води визначається першим у процесі дослідження. Також експертами встановлюється вага на 1000 насінин, зараженість захворюваннями, шкідниками. Для правильного формування партій керуються критеріями схожості та вологості.

Що таке чистота, як її перевірити

Цей показник найважливіший, він має бути найвищим у продукту першого класу. Під чистотою насіння мається на увазі така його кількість, яка знаходиться в посівному матеріалі основної культури. Під час перевірки її прописують як відсоткове співвідношення від загальної ваги. Чистотою керуються, коли потрібно розуміти норми висівання. У першого класу вона дорівнює 97, у другого — 96, у третього — 95%. Усе, що нижче, вважається некаліброваним.

Для перевірки чистоти відбирають дві партії по 50 г із середніх зразків. Там їх розбирають на такі, що належать до основної рослини, тобто соняшнику, та відходи. Останні зважують. Потім усі домішки відокремлюють і перераховують по одній. Важливо розібратися також у ботанічному складі бур’янів. Для кожної партії визначається відсоток чистого насіння та сміття. У соняшнику в чистій масі допускається не більше ніж 3,00% лущених зерен.

Схожість: особливості, методи перевірки

Ще один значний критерій, що визначає, скільки вийде сходів культури й наскільки густими вони будуть. Ним також керуються при розрахунку матеріалу для сівби. Чим вища схожість, тим менше потрібно насіння. У нормі для першого класу цей показник повинен дорівнювати 85%. Чим більше, тим краще. Іноді схожість буває низькою, навіть якщо її визначили як високу. Усе тому, що на цей показник значно впливають умови зберігання.

Діагностика передбачає виконання таких дій:

  • беруть об’єднану пробу. Її одержують із насіння соняшника. Звідти забирають чотири партії для тестування. У кожній буде рівно 100 штук зразків;
  • готують пророщувачі. Це спеціальні ємності, де створюються оптимальні умови для культури. Пісок потрібно попередньо зволожити, а потім заповнити їм резервуар;
  • проводять висівання. Потім пророщувачі встановлюють у термостати й чекають, поки почнеться проростання;
  • всі нормальні, здорові паростки в процесі видаляють та перераховують. Те ж саме робиться й зі зіпсованими (наприклад, прогнилими) зразками, що тестуються. Усе, що проросло недостатньо добре або взагалі не виросло, залишають для подальшого спостереження;
  • для підрахунку весь насіннєвий матеріал поділяють на групи. Окремо складають нормальні, зіпсовані. Підраховують, скільки всього вийшло в кожній категорії.

Відсоткове співвідношення схожості встановлюється окремо для кожної проби. Потім результати необхідно перевірити ще раз, щоб переконатися в їхній достовірності. Разом зі схожістю визначається енергія проростання. Вона показує, наскільки дружно з’являтимуться сходи. Цей критерій стає зрозумілим приблизно на третій день після висіву.

 

Визначення вологості

Щоб зрозуміти, скільки вологи знаходиться в насінні, вдаються до повітряно-теплової методики. Вона передбачає облік втрат рідини під час просушування в спеціальній сушильній шафі. Прожарювання відбувається при температурі близько 130 градусів протягом приблизно однієї години. Для насіння соняшника допустимий показник вологості становить максимум 10%. Його підвищення чи зниження безпосередньо впливає на схожість. Для страхового фонду неприпустимо, щоб ця величина перевищувала 7%.

Державний стандарт визначає, що вага на 1000 г має бути не менше ніж 60 г. Не можна висаджувати насіння, якщо там виявлені личинки або особини молі, вогнівки та інших паразитів. Неприпустима наявність карантинних бур’янів. Дозволяється використовувати зразки, якщо там є кліщі.

 

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі  
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі  
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені