RU
UK
Меню

Принцип роботи млина

Млин – механізм, що використовується протягом багатьох століть, призначений для перемелювання зерна різних культур. З його допомогою одержують борошно або корми для тварин. Зовні виглядає як споруда зі стінами, дверима, дахом та установками для виконання поставлених завдань. Використовуючи зерноочисне обладнання, обов’язково потрібно знати більше про млин, широко поширені і зараз.

Найбільш звичною і багатьом відомою є вітряна споруда. Вона працює за рахунок перетворення енергії вітру в обертання за допомогою лопат, званих також вітрилами. У такий спосіб борошно отримували ще в давнину. Один із перших прикладів залучення енергії вітру був у першому столітті нашої ери. Нині старовинні пристрої поступово замінюють великими електростанціями. Вони функціонують за схожим принципом.

Вітряний млин: що це таке

Можливість застосування такого способу людиною відома і активно використовується давно. Принцип роботи простий. Лопаті рухаються силою вітру, внаслідок чого робочі механізми починають рухатися. Раніше у такий спосіб крутилися тільки жорна, зараз цим шляхом запускають електрогенератори та інше обладнання. Вітряки використовуються і сьогодні, тому що є екологічними джерелами енергії.

Перші споруди для перемелювання зерна були оснащені лопатями, що обертаються горизонтальною площиною. Пропелер або основний робочий орган робили з очерету або тканини. Тоді в такий спосіб отримували не лише борошно, а й воду. Подібні пристрої називали горизонтальними, вони активно використовувалися в Європі у 18, 19 столітті. Рідше траплялися вертикальні будівлі. Щоб зрозуміти принцип функціонування, потрібно розібрати складові конструкції.

Лопаті або вітрила як основний атрибут

Саме за ними легко розпізнати вітряк, це головна його складова. Раніше ці елементи мали значні розміри. Зараз у міру розвитку механіки та інноваційних винаходів вони стають меншими. Саме по лопатях стає зрозумілим принцип роботи млина. Ставши компактними, вони не втрачають своєї функціональності та продовжують виконувати безліч корисних завдань. Габарити бувають різними і визначаються залежно від потрібного зусилля.

Довгі лопаті дають максимальну потужність, беручи енергію вітру. Саме такі найчастіше встановлюють, коли потрібно перемелювати зерно на борошно. Все тому, що в процесі обертаються дуже важкі жорна, тому потужність має бути високою. Більшість млинів має по чотири вітрила. Їх може бути і більше, але парна кількість найзручніша. Якщо одна з лопатей зламається, її легко замінити, не порушивши баланс установки.

Краї вітрил скошені. Коли вітер дме, він штовхає нахилені поверхні, внаслідок чого вони відштовхуються, а потім починають крутитися. Пропелери відрізняються за формою, зовнішнім виглядом, матеріалом. З розвитком аеродинаміки з’явилося багато різноманітних моделей. Для високої продуктивності необов’язково встановлювати великі лопаті. Часто буває, що і компактні добре справляються з поставленими завданнями.

Інші складові

Раніше в споруді використовували механізм у вигляді зубчастих коліс, виготовлених із закріплених на ободах колод. Від енергії вітру починав обертатися вал із встановленим на кінці колесом, оснащеним круглими зубцями чи брусками. Останні розміщували з певним кроком. Використовувалося два вали – горизонтальний і вертикальний, один був встановлений перпендикулярно до іншого. Виходив свого роду шестеренний механізм, що передає крутний момент під кутом 90 градусів.

За рахунок вертикального валу крутилося рухоме жорно. Воно і перетворювало зерно на муку. Шестеренний робочий орган робили з дерева. У сучасних установках його майже не використовують. Як альтернативу монтують сучасне інноваційне обладнання. Це, наприклад, фрикційний варіатор-редуктор. Жорнова обертаються за допомогою синхронних електромоторів, що мають фазові ротори та систему охолодження.

 

 

Як зерно перетворюється на борошно

Це головне завдання, для якого вітряки використовували раніше і продовжують застосовувати в наш час. Попри те, що робота вітряка сама по собі проста, процес перетворення зерна пшениці або іншої культури на борошно складний. Ця процедура включає кілька етапів:

  • перед розмелюванням матеріал очищають. Для цього знадобляться зерноочисні машини. Вони не лише очищають масу від сторонніх домішок, а й поділяють її на фракції, залежно від діаметра і розміру;
  • зерно замочують. Це необхідно, щоб позбутися поверхневого висівкового шару. Разом з ним відокремлюються зародки та лушпиння;
  • обрубування. Проводиться для швидкого обмелювання на жорнах. Сучасні установки конструкції схожі на ті, які використовувалися раніше. Складаються з двох кіл, одне з них обертається, друге залишається нерухомим. Зерно надходить зверху у спеціальний отвір;
  • перемелювання. У процесі маса просувається від центральної до периферійної частини жорен. Останні натискають на зерно так, що тонкий шар знімається, стирається і перетворюється на борошно.

Готовий продукт поділяється на ситах. Борошну, що пройшло через найтонші, надають вищий сорт. На грубішому залишаються порівняно великі частинки. З них роблять манну крупу.

Як працюють сучасні млини

На промислових підприємствах постійно обробляються дуже великі обсяги зерна. Однієї сили вітру недостатньо, щоб виконати таку роботу. Тому, як писалося вище, зараз установки функціонують за рахунок електродвигунів, здатних плавно змінювати частоту, з якою обертається вал. При нагріванні борошно та зерно плавляться, тому швидкість механізмів обмежують, щоб не зіпсувати готовий матеріал. Це пов’язано з тим, що зі швидким обертанням його температура підвищується.

Усередині сучасних жорен передбачена складна система охолодження. Вона оснащена термодатчиками контролю технологічного процесу. Тепер багато дій млинів також регулюються за допомогою комп’ютерів. Це стосується всього виробничого ланцюжка, від моменту, коли зерно надходить на склад, до його пакування.

Що таке шаровий млин

Цей пристрій використовують, коли потрібно перемелювати тверді матеріали. Це, наприклад, корисні копалини, як рудні, так і нерудні, будівельні матеріали, багато іншого. Головним дробильним механізмом є тверді кулі, звідси назва споруди. Основна частина конструкції – барабан циліндричної форми.

Робота кульових млинів заснована на обертанні барабана. Він починає рухатися завдяки електродвигуну. Його стінки зсередини футерують спеціальною гумою або сталлю. Тверді породи перемелюють, коли всередині корпусу починає рухатися наповнювач. Маса піддається одночасно подрібнювальному та ударному впливу. Щоб отримати дрібні фракції, знадобиться кілька хвилин. Час залежить від матеріалу.

Які є різновиди

Кульові млини діляться на кілька типів. Їх класифікують за такими критеріями:

  • призначення. Пристрої бувають лабораторними та промисловими. Перші компактні, займають мало місця. Використовуються для обробки руди в невеликих кількостях. Промислові завжди габаритні, вирізняються високою потужністю, продуктивністю, здатні функціонувати без перерви;
  • тип. Конструкція оснащується одним або двома барабанами. Останні бувають циліндричної форми. У деяких установках є циліндрично-конічні або трубні;
  • методи обробки. Помел ділиться на сухий та мокрий. За допомогою першого одержують хімічні речовини, будматеріали. Мокрий помел призначений для перероблення руди та гірських копалин.

Існують також моделі безперервної дії та з перервою.

Кульові млини дуже зручні і набагато ефективніші за інше подрібнювальне обладнання для твердих порід. Вони відрізняються високою продуктивністю та дають можливість налаштовувати розмір помелу, щоб отримати необхідну фракцію. Це універсальні установки, придатні для будь-яких порід та будматеріалів. Випускаються в широкому асортименті, легко підбираються для конкретних завдань та цілей.

 

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені