Принципи роботи зерноочисного обладнання
Зерноочисні машини: принципи роботи та необхідність застосування
Зерноочисне обладнання являє собою категорію спеціалізованих машин, призначених для застосування в сільському господарстві, а також на підприємствах агропромислового комплексу. Їхня основна функція полягає в тому, щоб виконати якісну підготовку зібраного врожаю з метою подальшого перероблення, реалізації або тривалого зберігання (наприклад, посадкового матеріалу) за допомогою відсіювання небажаних домішок. Це можуть бути домішки мінерального типу та бур’яни, металеві включення та комахи, уражені бактеріями зерна та інші забруднювальні елементи.
Крім того, залежно від типу та конфігурації такі агрегати здатні справлятися з деякими додатковими завданнями (сортування зерна за фракціями, формою, кольором та іншими характеристиками). Все це у своїй сукупності дає можливість суттєво підвищити якісні показники продукції.
Основні типи агрегатів
Залежно від принципу функціонування зерноочисні машини можна розділити на три основні категорії, а саме:
- Обладнання для первинної обробки сировини. Це повітряні, приводні, решітчасто-привідні та деякі інші установки. Вони застосовуються з метою обробки продукції, яка тільки надійшла з с/г угідь після збирання. Дозволяють виконати очищення зернових мас від більшості забруднювальних елементів (як великої, так і дрібної фракції).
- Техніка для сортування. Використовується з метою сортування сировини на посівну та ту, яка буде застосована на підприємствах харчової галузі (наприклад, з метою виробництва борошна або готових до вживання харчових продуктів).
- Машини спеціального призначення. Представлені агрегатами магнітного очищення, сортувальними установками, а також пневматичними столами. Вони можуть бути не тільки стаціонарними, а й пересувними.
При цьому варто зазначити, що на більшості млинів та елеваторів використовуються агрегати різного типу. Найпоширеніший із них – віялка для зерна. Така машина дає можливість отримувати продукцію з високими товарними якостями, що реалізується внаслідок відокремлення від зернової маси різних небажаних домішок. Це частинки рослин та комах, некондиційні зерна, насіння бур’янів, домішки у вигляді ґрунту, а також пластик та дрібні металеві елементи. Очищення продукції виконується за допомогою впливу на неї потоком повітря в основній робочій камері установки.
Також віялка сприяє зниженню вологості злакової маси, що позитивно впливає на тривалість її зберігання та товарні властивості.
Крім того, серед різновидів зерноочисного обладнання варто виділити:
- магнітні сепаратори. Сприяють усуненню металевих частинок з сировини, які притягуються до елемента, яке утворює магнітне поле;
- вібросита, здатні відокремлювати від продукції як великі, так і дрібні забруднювальні частинки за допомогою системи решіток;
- каменевідбірні установки. Виконують очищення сировини від мінеральних частинок, наприклад гальки, піску, осколків скла тощо.
При цьому варто зазначити, що сучасні технології виробництва зерноочисної техніки дозволяють наділяти машини різного типу додатковими функціями. Через це один агрегат здатний не тільки справлятися з очищенням сировинної маси від сміття, але й виконувати її сортування за тими чи іншими ознаками, наприклад за формою зерен, їхнім кольором або довжиною.
Необхідність застосування та вимог
Важливість застосування віялок для зерна, а також іншого очисного обладнання полягає у двох основних аспектах:
- По-перше, це підвищення товарних властивостей продукції. Тільки зерно, що пройшло комплексне очищення від небажаних домішок, може використовуватися для подальшого перероблення з метою виробництва напівфабрикатів або готових до вживання харчових продуктів.
- По-друге, сучасна зерноочисна техніка дає можливість підготувати зібраний урожай до тривалого зберігання з метою його реалізації в майбутньому або використання посадкового матеріалу. Це реалізується шляхом видалення з маси не тільки мінеральних та інших неорганічних домішок, а й дефектного зерна, у тому числі ураженого грибковими та іншими захворюваннями. Все це позитивно впливає на врожайність культури в майбутньому.
Що стосується вимог, які пред’являються до сучасного зерноочисного обладнання, то основна серед них – високий рівень очищення. Чистота продукції має становити не менше ніж 98–99%. При цьому потрібно, щоб вміст лущених зерен не перевищував 1%.
Крім того, таке обладнання має бути енергоефективним, а також здатним функціонувати в умовах сильної пилової засміченості навколишнього простору протягом тривалого часу.