RU
UK
Меню

Тонкості посіву озимий пшениці. Що потрібно знати про сівбу озимої пшениці

Врожай багато в чому залежить від того, наскільки правильно було проведено посів озимої пшениці. Дотримання агротехнічних вимог визначає величину майбутнього збору, швидкість зростання рослин, а також їх стійкість до шкідників. Дослідження підтвердили, що оптимальний період для висаджування озимих культур – проміжок між 25 вересня та 5 жовтня. Своєчасне проведення процедури дозволяє рослині сформувати кореневу систему та підготуватися до майбутніх холодів. Вказані вище терміни посіву є орієнтиром для аграріїв України. Їхнє недотримання стає причиною зменшення врожаю. Внаслідок надмірної поспішності молоді рослини стають уразливими до холодів та шкідників. Запізнення з цією процедурою чревате появою слабких пагонів та недостатнім розвитком кореневої системи. Ще один мінус пізнього посіву – відсутність стійкості до посухи.

Особливості технології підготовки ділянки та посівмату

Крім часу посіву, потрібно звертати увагу і на інші фактори. Насамперед мають значення норми вологості ґрунту та глибина закладення посівного матеріалу. Технологія підготовки ділянки вимагає врахування наступних нюансів:
  • особливостей сівозміни;
  • характеристик ґрунту;
  • культури-попередника;
  • рівня засмічення ґрунту.
Для регіонів з вологим кліматом догляд за ділянкою включає заходи щодо видалення бур’янів та удобрення ґрунту. У посушливих областях, навпаки, доводиться вживати заходів для збереження вологи. Земля потребує постійної обробки. Вносити добрива найкраще після дощу. Також необхідно періодично розпушувати ґрунт, щоб уникнути появи земляних «брилів». В особливо складних випадках для боротьби з ними доводиться задіяти спецтехніку для прикочування. Це не лише збільшує вартість обробки ділянки, а й негативно впливає на якість ріллі. Зерноочисне обладнання, покликане відокремлювати від зернових сторонні суміші, забезпечує використання добірного насіння як посівного матеріалу. Найкращий вибір – спеціалізована техніка від компанії «Агросепмаш». Обладнання виготовляється із застосуванням інноваційних рішень та якісних комплектуючих. Переваги зерноочисних машин нового покоління:
  • надійна та стабільна робота в будь-яких умовах;
  • можливість перероблення сировини, що характеризується високою вологістю та ступенем засміченості;
  • збільшений експлуатаційний ресурс;
  • перероблення всіх типів зернових культур (злакових, зернобобових, трав’яних, олійних, кормових);
  • висока продуктивність та ефективність роботи (обладнання не травмує зернівки в процесі очищення та калібрування);
  • невелика вага установки (забезпечується простота транспортування та монтажу конструкції);
  • низьке енергоспоживання, що дозволяє заощаджувати на обслуговуванні спецтехніки.
Аеродинамічні віялки від компанії «Агросепмаш» поділяють насіння на кілька фракцій: посівну (зі схожістю понад 95%), товарну, фуражну та відходи. Обладнання можна застосовувати як у стаціонарних, так і польових умовах. Техніка легко запускається від стандартного генератора. Її можна використовувати як на відкритих майданчиках, так і у закритих приміщеннях (за умови комплектації системою аспірації). Компанія «Агросепмаш» виконує гарантійне та постгарантійне обслуговування зерноочисної техніки.

На якій глибині проводити посів

Це один з вирішальних факторів. Глибина має бути достатньою для поміщення посівного матеріалу в нижній шар ґрунту. У верхньому мало вологи для повноцінного розвитку сходів. Занадто поглиблена борозна теж призводить до проблем. Паростки виходять слабкими, погано переносять несприятливі погодні умови. Правильно обрана глибина гарантує дружні сходи та гарний врожай. Ідеальний варіант ― занурення зерна на 3 см. Якщо раніше на ділянці вирощували багаторічні трави, то збирання на території потрібно завершити за місяць до початку посівної кампанії. Для підвищення якості ґрунту його слід обробити плугом на глибину 12 см. Якщо в ролі попередників виступали зернобобові, то рекомендується зорати ділянку до 25 см. Частота додаткової обробки залежить від активності зростання бур’янів. При виборі ступеня засівання необхідно звертати увагу на характеристики ґрунту:
  • важкий – 5 см;
  • сухий – 9 см;
  • супіщаний – 7 см;
  • пересушений – 8 см;
  • середньосуглинистий – 6 см.
Важливий нюанс! Температура середовища підвищується зі збільшенням глибини обробки.

Корисні поради для аграрія

Рівень вологи у ґрунті – один з ключових параметрів при сівбі озимих. Якщо терміни «підтискають», а земля суха, потрібно збільшити норму висіву на 15%. Одночасно слід скоротити глибину обробки до 3 см. Не варто чекати дощів, адже посушливий період може затягнутися до холодів. Запізнення з посівною кампанією загрожує появою слабких сходів, які з великою ймовірністю не витримають морозів. Найчастіше проблема з термінами виникає, якщо у ролі попередника виступає кукурудза чи соняшник. І тут посів здійснюється пізніше рекомендованих термінів. Озимі не встигають достатньо розпуститися до настання холодів, внаслідок чого взимку гине від 10 до 30% молодих паростків. Найкращий спосіб уникнути втрат – підібрати відповідних попередників. Дуже важливо вибрати хороші дні для посіву. Крім того, необхідно дотримуватися наступної схеми: спочатку засівати ділянки з просапними попередниками, потім зі стерневими. В останню чергу обробляються парові поля. Такий підхід забезпечує отримання навесні гарного врожаю. Відповідно до норми до початку сплячки на пшениці має з’явитися від 3 до 4 пагонів. Якщо кущіння досягає цього рівня, то можна сміливо розраховувати на гідний врожай – понад 5 тонн з одного гектара. Для отримання таких результатів слід вивчити характеристики сорту. Якщо він швидко набирає масу, то оптимальний період для сівби – від 15 вересня до середини жовтня. При цьому молоді рослини потребують підживлення азотними добривами. Якщо в плани аграрія не входить збагачення ґрунту, то засів рекомендується провести в перші дні осені. Це дасть рослині можливість сформувати необхідну кількість паростків навіть за умов дефіциту поживних речовин. При використанні сорту, що повільно росте, потрібно забезпечити ранній посів. Якщо вибрати стандартні терміни, то озимина не встигне пустити сходи. Це зовсім не критично, але розраховувати на значний врожай не варто. Один з найважливіших заходів – боронування посівів озимої пшениці. Його проводять тоді, коли ґрунт визріває. Ціль процедури – видалення відмерлих частин рослин, створення сприятливих умов розвитку культури. Боронування здійснюється до внесення до ґрунту мінеральних добрив. У тому випадку, коли захід проводять дуже рано, ґрунт брудниться і не розпушується. Якщо це виконується пізно, утворюється кірка, яка при боронуванні пошкоджує рослини. Аграрій має цей лише 2–3 дні, щоб виконати цей агроприйом на всій площі. Боронування посівів озимої пшениці проводять по діагоналі ділянки або поперек рядків. Залежно від типу ґрунту, підбирають борони. На легких ґрунтах використовують ротаційні мотики або прості пристрої. На важких – зубні борони. Запорука успішного проведення посівної кампанії – дотримання перерахованих вище рекомендацій. Це дозволяє виростити багатий урожай на будь-якому ґрунті.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені