Види зерноочисного обладнання
Види зерноочисного обладнання та їхні ключові особливості
Очищення зерна є обов’язковим технологічним процесом, який здійснюється після збирання цієї сільськогосподарської культури. Саме воно не тільки забезпечує можливість суттєво підвищити товарні властивості продукції, а й дозволяє зберігати посадковий матеріал упродовж тривалого часу з мінімальними втратами. Крім того, тільки з чистого зерна можна виготовляти якісні харчові продукти на його основі, а виконується цей техпроцес за допомогою спеціальних машин – зерноочисного обладнання.
Сьогодні с/г підприємства, а також компанії харчової промисловості використовують агрегати для очищення зернових мас різного типу. Усі вони мають свої особливості відносно принципу їхнього функціонування, продуктивності та інших характеристик.
Вентиляційні сепараторні машини
ГГоловне призначення устаткування цього типу полягає в тому, щоб відокремлювати від зернової маси частки пилу, легкі зерна, а також інші невеликі забруднення, наприклад частинки бур’янів. Завдяки аеродинамічному принципу роботи така віялка для зерна забезпечує рівномірне розподілення насіння на стінках повітряного каналу. При цьому легкі забруднювальні елементи відводяться через вихідний отвір. Очищене зерно виходить через другий, призначений для цього канал. При цьому більшість сучасних моделей таких машин оснащуються функцією регулювання швидкості подачі повітряної маси.
У чому ключові відмінності магнітного сепаратора
Суть роботи такого зерноочисного обладнання полягає в очищенні сировини від різних металевих частинок, наприклад гайок або болтів, які можуть бути як більшими, так і дрібнішими за пшеничне зерно. Вони притягуються до джерела магнітного поля. Після цього очищена маса подається на вібраційну або транспортувальну стрічку. Також у машинах складного типу можуть відбуватися додаткові операції з оброблення зернової культури, зокрема її сортування за фракціями, видалення зерен із дефектами.
Головний елемент цього сепаратора – магніт. Він може бути:
- неодимовим. Здатний притягувати як дрібні, так і великі частки за допомогою високих показників потужності;
- феритовим. Уловлює тільки великі металеві включення, але агрегати цього виду коштують дещо дешевше.
Крім того, варто зазначити, що магніти можуть бути сильними або слабкими, а також регульованими за потужністю. Останні відрізняються змінною силою поля, що забезпечує можливість гнучкого налаштування машини для вирішення кожної конкретної задачі.
Існують суха та мокра технології очищення зернової маси в магнітному сепараторі. У другому випадку пшеницю легше відокремити від металевих домішок. Але ця технологія практично не використовується для перероблення сировини, яка піде на виробництво харчової продукції, оскільки в цьому разі необхідно застосовувати додаткові агрегати для сушіння злакової культури.
Магнітні сепаратори можуть мати різні типи конструкції. Залежно від цього їх поділяють на види:
- барабанні. У такому разі всередині основної камери розташовується система, що створює магнітне поле;
- пластичні. Їхній робочий елемент – плита, розташована за напрямом руху зернової маси;
- стрижневі. Являють собою конструкцію на основі магнітних решіток.
Кожен із цих видів агрегатів може мати різну продуктивність.
Інші типи агрегатів для очищення зернових культур
Серед них варто зазначити:
- Вібраційні сита. Незамінні на більшості підприємств сільськогосподарської та харчової промисловості. Дозволяють відокремлювати зернову масу від сторонніх предметів. Суть функціонування полягає в проходженні сировини через сито. Внаслідок вібрації зерно просівається через решітки, а сміття викидається в спеціальний канал.
- Камневідбірні машини. Використовуються для очищення зернових мас від небажаних домішок мінерального типу (гальки, скляних уламків, піску великої фракції тощо). Можуть застосовуватися для калібрування та сортування сировини.
- Трієри. Це зерноочисне обладнання здатне забезпечити максимально якісне очищення сировини. Однак використовується лише після видалення сміття великого розміру.
Загалом на елеваторах, млинах, а також борошномельних та круп’яних підприємствах, як правило, експлуатують зерноочисні агрегати різної конфігурації. Саме їхня сукупність дозволяє досягти необхідних якісних показників як призначеної для тривалого зберігання продукції, так і тієї, яка буде використана з метою виготовлення продовольчих товарів: хліба, пасти тощо.