RU
UK
Меню

Як виростити хороший урожай озимих

В Україні найбільше посівних площ озимих культур. Щорічно, незважаючи на невдачі, погіршення погоди, інші негативні фактори, кількість гектарів залишається стабільно високою. Цього виходить досягти завдяки своєчасній та правильній технології вирощування. Необхідне також сучасне та потужне зерноочисне обладнання. Якісні та високопродуктивні машини пропонує виробник «Агросепмаш».

Озимі, на відміну від ярих, висаджують не навесні, а ближче до зими. Розвиток таких культур починається ще холодного сезону. Весною вони продовжують рости, і дають урожай раніше ярих. Останні ж, навпаки, дозрівають влітку і готові до збору восени. Розібратися, як виростити добрий урожай озимої пшениці, нескладно. Потрібні оптимальні агрометеорологічні умови, важливо також дотримуватися термінів висіву. Є низка вимог, виконання яких дозволить отримати чудовий урожай.

 

Ключові вимоги до посіву

Дуже важливо точно і суворо дотримуватися термінів. Вони залежать від технічного оснащення господарства, кліматичних особливостей регіону, показників сівозміни. Як правило, дотримуються рекомендованих дат – з кінця вересня до початку жовтня. У Полтавській, Одеській, Харківській та деяких інших областях починають на кілька тижнів раніше. На Заході України кінець вересня – крайній термін.

Хороший озимий урожай буде за таких умов:

  • запаси вологи у верхніх шарах ґрунту – 23-48 мм;
  • багато природного світла, оптимальна кількість опадів;
  • температура повітря – 14-21 градус.

Посівна триває не більше 5-8 днів. Затягувати не варто, адже надто пізно посаджене зерно не встигне добре вкорінитися. Не можна допускати зниження вологості верхнього шару ґрунту. У сухій землі озимина росте погано, може і не пережити зиму. Так, рекомендовані дати приблизні, аграріям варто керуватися погодними умовами та змінами клімату. Занадто ранній посів загрожує швидким зараженням шкідливими мікроорганізмами.

Підготовка ґрунту

Це потрібно для хорошого врожаю. Мають значення характеристики ґрунту в конкретному регіоні, відсоток засмічення, сівозміна. Враховується, яким був перший урожай озимої пшениці в цьому місці, з якими нюансами зіткнулися аграрії під час попереднього висіву.

Якщо показники вологості є достатніми, перед посівом потрібно:

  • знищити шкідників та бур'яни;
  • здійснити профілактичні заходи для захисту від хвороб;
  • використовувати живильні мікродобрива.

У посушливих регіонах головне завдання – зберегти вологу у грунті. Поверхневе поліпшення напередодні сівби ефективніше проводити відразу після сильних дощів. Необхідно розпушувати грунт акуратно, щоб на поверхні не залишилося великих грудок.

Як доглядати за посівами

В Україні вдаються до інтенсивної технології вирощування. Вона передбачає регулярний догляд рослин. Розібратися, як отримати хороший урожай пшениці озимої, нескладно, якщо постійно приділяти посівам достатньо уваги. Щоб зберегти грунт родючим та підвищити рентабельність виробництва, проводиться періодичне підживлення культур. Знадобляться збалансовані дози NPK та інших мікроелементів.

Для підживлення підходять складні за складом комплексні препарати. Потрібні і позакореневі добрива. Вони покращують засвоєння рослиною корисних речовин, захищають від впливу негативних факторів. Добрива вибирають, залежно від сорту, фази розвитку, зростання озимини. Дуже важливо підвищити коефіцієнт засвоєння мікро- та макроелементів. Для цього потрібно:

  • розділити препарат на кілька доз;
  • проводити позакореневе підгодовування;
  • використовувати рідини, комплексні добрива;
  • впроваджувати інтегровану технологію живлення та захисту.

В останні роки в Україні найчастіше використовують рідкі азотні добрива. Оптимальна кількість залежить від показників ґрунту та особливостей клімату в регіоні.

Як збирати врожай

Важливим є правильне дотримання технології і тоді, коли настав час прибирати готове зерно. Якщо порушити процес, можливі великі втрати та зниження якості продукції. Збирання врожаю озимої пшениці має проводитися відразу після фази повної зрілості. Якщо затягнути зі строками, зерно перезріває. Щоб правильно визначити час, потрібно постійно стежити за посівами одразу після молочно-воскової зрілості. Тільки в цей час реально визначити зміни у успішності, потім це буде вже неможливо.

При збиранні озимі культури дуже чутливі до умов обмолоту. Багато залежить від погоди, особливо показників вологості повітря. При нерівномірності або засміченні посівів краще вдатися до двофазного, а не прямого комбайнування. Щоправда, ця технологія збору дуже затратна, нерідко при її застосуванні виходить менше зерна та його якість знижується.

Найкращий спосіб економії врожаю – швидкий збір у оптимальний період. Якщо обмолот затягнеться хоч би на день, буде втрачено багато зерна. Реалізувати весь потенціал озимої культури вдасться за точного дотримання термінів посіву, регулярної перевірки характеристик грунту, постійного догляду за культурами.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені