RU
UK
Меню

Чи може зміна клімату погіршити урожайність сільгоспкультур та якість продовольства?

Останнім часом клімат планети змінюється. Це стосується всіх регіонів та материків. Середня температура стає вищою, у деяких країнах зими нетипово теплі, малосніжні, в інших – незвично холодні. Всі ці фактори мають серйозний вплив на сільське господарство. Доводиться вигадувати нові засоби оброблення зерна. У цьому допомагає сучасне зерноочисне обладнання.

Проблеми, що стоять перед тваринництвом та рослинництвом, поступово посилюються. Ресурси ґрунтів, що використовуються під посадку культур, виснажуються, вологи стає меншими. Через це страждає продовольча безпека. Очікується, що клімат буде змінюватися далі, викликаючи часті екстремальні погодні явища. Непередбачені рясні опади, тривала посуха та аномальна спека сильно знижують показники врожайності.

 

 

Що говорять дослідники

Інформація за цією темою була опублікована в журналі Advances in Nutrition. У відповідній статті вчені розповідають про те, наскільки згубною є зміна клімату для світового сільського господарства. Непередбачувані коливання погоди негативно впливають на зернові, плодові, овочеві культури. Серед найбільш негативних факторів виділяють наступні:

  • підвищення середньої температури на планеті;
  • збільшення кількості вуглекислого газу в атмосфері;
  • підвищення рівня Світового океану;
  • велика кількість стихійних лих, у тому числі в регіонах, де вони раніше не траплялися.

Щоб зрозуміти, як сильно врожайність залежить від погоди, варто навести кілька прикладів. Наприклад, у 2007 році в Лесото, одній з найменш розвинених африканських країн, трапилася серйозна посуха. У результаті врожаю зібрали набагато менше, ніж зазвичай. Це призвело до зростання цін, скорочення кількості продуктів та безлічі тих, хто потребує допомоги продовольчими товарами.

Негативний вплив на ґрунт

Вчені Мічиганського університету стверджують, що зберегти показники врожайності на колишньому рівні та уникнути зниження продовольчого виробітку можливо, постійно підтримуючи родючість ґрунтів. Ефективніше дотримуватися не посівних планів, а підлаштовуватися під погодні умови в регіоні під час висадки та внесення добрив. Встановлено, що структура та склад ґрунту через зміну клімату стають іншими.

Вже за кілька десятків років у розпорядженні фермерів буде не така земля, як зараз. Її виснаження призводить до зниження врожайності. У міру підвищення середньої температури ґрунт отримує все менше вуглецю, внаслідок чого поступово втрачає початкові властивості. Для вирішення проблеми стали застосовувати вуглекислий газ, але він надто швидко вимивався з ґрунту.

Приблизні прогнози

Вчені дійшли висновку, що у майбутньому з перерахованих вище причин урожайність сільгоспкультур значно знизиться. Це також призведе до скорочення випуску продовольчих товарів. Прямим наслідком кліматичних змін стане підвищення цін на основні продукти харчування в усьому світі. Поживна цінність їжі знизиться, в ній стане набагато менше корисних мікроелементів. У країнах третього світу цей дефіцит відчувається.

Вчені вважають, що аграрний сектор навіть в економічно розвинених державах незабаром дуже постраждає. Так, вважається, що вже у 2050 році через кліматичні зміни в США збиратимуть на 15 % менше кукурудзи. Це призведе до втрати більш як 6 мільярдів доларів. До цього часу, ймовірно, практично всі продукти стануть дорожчими приблизно на 84 %. Зміни також негативно позначаться на психологічному здоров’ї людини.

 

 

 

Зростання загрози для здоров’я рослин

Щороку приблизно 40 % потенційного врожаю втрачають через шкідників та хвороб. Це вже колосальний показник, особливо для країн, загальний прибуток яких переважно залежить від сільського господарства. Особливо страждає від частої посушливості та аномальної спеки африканський регіон. Але не лише це є наслідком зміни клімату. Згодом збільшуються випадки псування рослин шкідниками.

Хвороботворні та згубні для сільськогосподарських культур бактерії поширюються дуже швидко. У міру того, як змінюється погода у різних регіонах, вони охоплюють нові області. На більшості територій створюються сприятливі умови для існування найнебезпечніших шкідників та захворювань. Так, прямим наслідком змін у кліматі є розширення місць проживання:

  • листяної кукурудзяної совки;
  • пустельної сарани;
  • вузькотілої смарагдової ясеневої златки;
  • пальмового червоного довгоносика.

Шкідники не просто зменшують показники врожайності. Їхнє поширення призводить також до скорочення біологічного розмаїття сільськогосподарських культур.

Найнебезпечніші захворювання

Серед недуг, які сильно загрожують здоров’ю сільськогосподарських культур, варто виділити кілька найголовніших. Це, наприклад, картопляний фітофтороз, що розповсюджується і на помідори. Внаслідок його появи бульби починають гнити, псуються стебла та листя томатів. Фітофтороз – грибок, який отримав сприятливі умови для розвитку. Він чудово почувається при підвищеній вологості та в теплі.

Зміна клімату безпосередньо впливає на врожайність, оскільки призводить до справжніх пандемій там, де цього раніше не траплялося. Наприклад, через глобальне потепління та підвищення загального рівня вологості в Єгипті стали збирати менше картоплі. Багато врожаю псується, оскільки частина бульб уражена фітофторозом.

Зміни погоди також призводять до поширення таких захворювань:

  • грибкова іржа листя кавових дерев. Виявляється жовтими плямами, у міру розширення перетворюються на порошок. Хвороба легко переходить на сусідні рослини і без проблем підлаштовується під різні умови. Останнім часом випадків з її появою побільшало через глобальне потепління;
  • грибок бананового дерева. Його називають ще панамською хворобою. Попадає спочатку в корінь, блокуючи надходження туди поживних речовин та вологи. Так, клітини рослини не отримують нічого, що потрібно для розвитку, а листя поступово в’яне. Захворювання стрімко розвивається через циклони, підвищення температури;
  • бактеріоз винограду. Переноситься різними комахами, наприклад кониками. Блокує надходження вологи до клітин культури. Призводить до висихання зсередини. Зустрічається в деяких європейських, східних країнах, в Америці, невдовзі може з’явитися й в інших регіонах;
  • хибна борошниста роса. Ще одне небезпечне захворювання, що вражає виноград і здатне знищити весь урожай. Зачіпає листки та інші зелені ділянки лози.

Поширенню шкідників та хвороб простіше запобігти, ніж потім боротися з ними.

 

 

Як адаптуватися до змін

На думку вчених, важливо домогтися гарної поінформованості. Фермери та представники сільськогосподарських підприємств повинні знати більше про особливості клімату у своєму регіоні. Важливо урізноманітнити діяльність компанії, тобто вирощувати відразу кілька рослин. Рекомендується вибирати посухостійкі культури. Однією з них є сорго. Пшениця, ячмінь, кукурудза мають середні показники.

Бажаний ефект також дає зміну ступеня викидів парникових газів. Цьому сприяє, наприклад, застосування поновлюваних джерел енергії. Так, у багатьох господарствах встановлюють сонячні електростанції. Для боротьби зі зміною клімату варто також підвищувати рівень поглинання вуглецю полем. Збільшити рівень родючості допоможуть органічні добрива, гумус.

Є інші заходи, які допомагають нейтралізувати негативні наслідки зміни погоди. Це вирощування між сезонами висіву рослин, що низько ростуть, насаджень, що затримують біогенні компоненти. Необхідно вирощувати траву на торф’яних ґрунтах, зменшувати орання. Не варто перевищувати кількість добрив – потрібно вносити їх рівно стільки, скільки потрібно.

Ще один ефективний спосіб – збільшення біологічної різноманітності. Можна практикувати поєднане вирощування, вирощувати одразу кілька видів культур на одній фермі. Кліматична оптимізація передбачає також збільшення продуктивності підприємств. Але адаптація поки що складна і неможлива для країн третього світу.

 

 

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені