Фуражна пшениця: 5 характерних ознак та особливості такого зерна
Пшениця фуражна є одним із класів зернових, розділених за якісними характеристиками. У такого зерна є кілька ознак, а також певні вимоги щодо його зберігання та використання. Детальніше про все розповімо у цій статті.
Що таке фураж
Багатьом незрозумілий термін. Що значить фуражна пшениця? Чому вона позначається саме цим словом? Все просто. Цей термін використовується для позначення зерна, яке не пройшло контроль якості для використання в продовольчих цілях і непридатне для харчування людей. Означає слово «фураж» у перекладі з французької не що інше, як «корм» і ясно передає призначення. Тобто фуражне зерно використовується як корм для с/г тварин та птиці.
Спеціально воно не вирощується. Не варто шукати у продажу сорти культур для фуражу. Їх немає. До цієї категорії потрапляє зерно низької якості. Традиційно після збирання врожаю воно пропускається через зерноочисне обладнання з метою відділення домішок, щуплих зерен та половинок. Саме відходи і підпадають під визначення фуражу. Йому властиві певні характеристики, які дозволяють класифікувати призначення.
Попри те, що спеціальних сортів фуражної пшениці немає, є деякі поради щодо того, як виростити кормове зерно. Якщо стоїть таке завдання, то для сівби не варто вибирати пшеницю високої репродукції (супереліту та еліту). Це якісний посівний матеріал, закупівля якого потребує великих витрат і на виході воно здатне дати добрий урожай. Щоб отримати фураж, для сівби варто брати зерно низької репродукції. Воно теж здатне дати непоганий урожай, але його якість буде низькою для продовольчих цілей.
Особливості використання як корм
Попри те, що фуражна пшениця непридатна для використання як продовольство, попит на неї дуже високий. Застосовується вона як корм у птахівництві, рибництві, тваринництві. Щоб розуміти важливість зерна для цього, наведемо середні норми зерна в раціоні:
- птиця – 60 %;
- KRS – 35 %;
- дрібні с/г тварини (кролі, нутрії) – 20–40 %;
- свині, вівці, кози – близько 40 %;
- коні – 30 %.
Використовують фуражну пшеницю як корм як у чистому вигляді, так і в зерносумішах та як основу для приготування комбікорму.
Відмінність від продовольчої пшениці
Основна виражається в якості зерна. У фуражу нижча поживна цінність і слабкіше виражені сортові характеристики, також для нього діє менш сувора кваліфікація. Ціна на кормове зерно також нижча, ніж на продовольче.
Ознаки фуражної пшениці
Щоб розуміти, що таке кормове зерно, слід розібратися в його характеристиках. Ключовою особливістю є його нижча якість у порівнянні з харчовими стандартами. Виражається це такими показниками:
- мінімальний відсоток клітковини у складі;
- низькі показники вологості – до 15 %;
- високий вміст вуглеводів (переважно крохмалю);
- мала концентрація жирів та білка;
- багато пошкоджених зерен.
Відрізнити фуражне зерно від продовольчого можна навіть зорово. Воно щупле, дрібне, у ньому багато половинок.
Особливості класифікації
Зерно злакових культур прийнято розрізняти на класи залежно від якісних показників. Зокрема, оцінюються такі властивості, як частка клейковини, склоподібність.
Для твердих сортів пшениці існує 5 класів визначення якості, для м’яких – 6. Об’єднані вони у 3 групи:
- А. До цієї групи входить зерно 1–3 класу. Воно вважається найкращим і призначене для харчової промисловості;
- Б. Сюди входить пшениця 4 класів. Використовується вона теж як продовольча культура для виготовлення борошна та круп;
- фураж. До цієї групи належить зерно 5–6 класів. Воно не відповідає стандартам продовольчого призначення і використовується як корм.
Кормову пшеницю завжди відокремлюють та зберігають окремо. Причому забезпечуються відповідні умови, попри її нижчу якість. Про це – нижче.
Як правильно зберігати фураж
Насамперед кормова пшениця перевіряється на вологість. На зберігання вирушає лише те зерно, вологість якого у межах 12 %. Якщо вона вища, то пшеницю необхідно просушити. Важливо звернути увагу на вміст зелених домішок, вони підвищують загальну вологість і можуть призводити до нагрівання зерна, його загнивання та проростання. Щоб запобігти цьому, кормову пшеницю необхідно очистити. Допомагає у цьому віялка для зерна.
Крім очищення, за умови забезпечення правильних умов зберігання слід також враховувати такі умови:
- контроль вологості у приміщенні. Склад має бути сухим, не допускається протікання опадів на бурти зерна або підтікання з-під стін;
- не варто змішувати пшеницю з різними показниками вологості, особливо якщо одна з них перевищує 12 %;
- забезпечення санітарної гігієни. Складські приміщення варто обробити фумігантами та родентицидами для знищення шкідників (комах, гризунів), які можуть знищити запаси.
Зберігати фуражну пшеницю можна як насипом, так і в бочках або мішках. Підійдуть також поліетиленові біги, але важливо перед закладанням на зберігання перевірити вологість, щоб унеможливити ризик мимовільного нагрівання та випрівання.
Особливості вибору фуражного зерна
На ринку кормова пшениця доступна у великій кількості. Зазвичай визначити її призначення можна за ціною – вона нижча за продовольчу. Але вартість – не єдиний показник. Слід також перевірити документацію та органолептичні властивості продукції: колір, цілісність, запах, чистоту.
При закупівлі пшениці у великому обсязі слід відправити проби до лабораторії для визначення якісних показників продукції.
Важливо розуміти, що, хоч фураж і не призначений для продовольчих цілей, до кормової пшениці, як основи раціону с/г тварин, висуваються певні вимоги. Від них залежать не тільки ціна та витрати на зберігання (чи є потреба в очищенні, просушуванні), а й поживна цінність, придатність для використання в їжу тваринами.