RU
UK
Меню

Очищення товарного зерна. Очищення зерна від домішок

Післяжнивне перероблення зерна. Особливості очищення матеріалу від великого та дрібного сміття

У післяжнивному доопрацюванні зернової маси очисні операції займають найважливіше місце. Адже купа, доставлена ​​з поля, завжди містить певний відсоток домішок, які знижують товарні характеристики матеріалу. Крім того, наявність сторонніх включень негативно позначається на ефективності зберігання сировини та її технологічних особливостях. Через це знижуються вихід та якість продуктів перероблення. Саме тому зерноочисне обладнання становить базу будь-якого заготівельного підприємства (зернозаготівельне, елеватор).

Навіщо переробляти сировину

Що таке очищення зерна? Це найважливіша технологічна операція, що передбачає звільнення сировини від включень та суттєво впливає на стабільність зберігання матеріалу.

Держстандарт визначає норми вмісту домішок у товарній продукції. Щоб зрозуміти, які цілі передбачає очищення зерна, потрібно з’ясувати, якими характеристиками відрізняється купа, доставлена з поля. Якщо рівень засміченості матеріалу не перевищує норми, сировину все одно потрібно переробляти. Річ у тім, що домішки, що містяться в ньому, відрізняються вищим відсотком вологості, ніж зерно. Якщо протягом перших 12 годин після збору врожаю його не очищують, потім бур’яни дають вологу матеріалу. І це негативно позначається як на товарних якостях, так і на терміні зберігання. Чим небезпечна висока вологість:

  1. Активізуються процеси самозігрівання продукції. У такому разі створюються оптимальні умови для розмноження бактерій. Все це призводить до скорочення терміну зберігання та до загнивання продукції.
  2. Зростає ризик травмування зерна під час подальшого перероблення. Вологе насіння легко пошкоджується, внаслідок чого погіршується його товарний вигляд.
  3. Збільшуються витрати на сушіння матеріалу. Щоб зняти зайвий 1% вологості з 1 т продукції, в середньому йде до 2―3 л палива. Якщо вологість матеріалу вища за зазначену норму на 10%, а переробляти потрібно понад 200 т сировини (або навіть більше) на добу, то неважко зрозуміти, що така підготовка до зберігання обходиться підприємству у круглу суму.
  4. Знижується здатність зернової маси переміщатися під дією сили тяжіння та заповнювати обсяг простору. Насіння деяких дикорослих рослин (наприклад, лобода) затискається у зовнішній оболонці вівса і склеює сировину так, що вона повністю втрачає свою плинність.
  5. Погіршується якість сушіння продукції. Від ефективності проведення операції залежить термін зберігання сировини. Якщо зернова маса містить високий відсоток домішок, сушка здійснюється нерівномірно. Через це спостерігається підвищення фізіологічної активності недостатньо просушеного матеріалу, що стає причиною загнивання.

Очищення зернової маси дозволяє покращити товарні характеристики продукції, щоб вона могла використовуватися за призначенням: для виробництва круп та борошна, для проведення посівної кампанії, виготовлення кормів тощо.

Основні види домішок, що містяться в купі

Якісно виконане очищення зерна дозволяє звільнити сировину, доставлену з полів, від різних включень, що класифікуються на кілька груп:

  • зернові. У цю групу входить насіння дикорослих трав, включаючи карантинні (отруйні) рослини (гірчак, кукіль, амброзія, в’язель). Останні становлять серйозну небезпеку як здоров’ю, так і тваринам. Крім того, до цієї групи домішок входить браковане зерно основної культури (проросле, щупле, недорозвинене, пошкоджене в ході проведення збиральної кампанії);
  • органічні. Очищення зерна за допомогою застосування спецтехніки дозволяє звільнити матеріал від залишків комах-шкідників, соломи, необмолочених колосків, паличок соняшника, уламків гілок дерев;
  • мінеральні. Каміння, пісок, грудки землі – все це потрапляє у зернову масу під час збирання врожаю.

У сировині можуть навіть випадково опинитися пластикові предмети та інше сміття. Крім того, домішки поділяються на два основні види: відокремлені та важковіддільні. Щоб звільнити зернову масу від перших, використовують, наприклад, аеродинамічні віялки, які очищають сировину від сторонніх включень за допомогою повітряного потоку. Для включень, які важко відокремити від матеріалу, встановлюється спецтехніка.

Основні етапи післязбиральної обробки сировини

Отже, як здійснюється очищення зерна? Процес післяжнивного перероблення матеріалу передбачає такі етапи:

  • попереднє очищення зернового вороху. Ціль операції – звільнення зернової маси від включень великих розмірів. При цьому важливо на даному етапі використовувати ефективне обладнання, що забезпечує очищення матеріалу за один прохід. Найкращий вибір – плоскорешітні скальператори «ОСК» (односитові) та «ДСК» (двохситові). Це обладнання нового покоління, яке дозволяє ефективно очищати від великої кількості сміття насіння різних культур (зернове, зернобобове, трав’яне, кормове, олійне). Машина споживає мінімум електроресурсів, за рахунок чого її обслуговування коштує недорого. Обладнання здатне переробляти сировину, що характеризується високим рівнем вологості та засміченості. В результаті перероблення матеріалу фермер отримує дві фракції: зернову та відходи. Відповідно до стандарту, очищене зерно не повинно включати солому, палички соняшника, необмолочені колоски, каміння, грудки землі та великі домішки. Плоскорешітний скальператор унеможливлює втрати матеріалу, не травмує насіння в процесі перероблення;
  • первинне очищення зернових мас. Ціль операції – звільнити матеріал від максимальної кількості включень. Процедура здійснюється за допомогою застосування сепараторів. На перероблення приймається продукція, вологість якої не вища за 18%. У ході проведення операції сировина розподіляється на 4 фракції: очищену, фуражну, великі та дрібні відходи. Втрати зерна не повинні перевищувати 1,5% від первинної маси продукції. Саме тому застосування зерноочисної техніки нового покоління є пріоритетом для аграріїв. Наприклад, барабанний сепаратор «РБС» не травмує зерно в процесі перероблення. Швидкість обертання барабанів не перевищує 25 об/хв. Тому таке обладнання підходить для перероблення навіть найвибагливіших культур. У цьому випадку відсутній процес переходу зерна з сита на сито. Саме тому продукція не розсипається у ході проведення операції, що унеможливлює втрати насіння;
  • вторинне очищення зернової маси. Основне завдання машини – виділити якісний посівмат зі схожістю від 95%. Такий матеріал цінується на ринку. На перероблення приймається продукція, вологість якої не перевищує 18%, а ступінь засміченості становить до 8%. Вторинна очистка сировини відбувається на сепараторах. У ході перероблення продукції машина поділяє матеріал на 4 фракції: перший сорт (посівне зерно) та другий, а також великі домішки та аспіраційний пил. Від ефективності роботи устаткування залежить прибуток фермера. Згідно з держстандартом, до домішок не повинно потрапляти більш як 1% посівного зерна, а у другосортне – не більше 3%.

Кожен з цих етапів є надзвичайно важливим у післяжнивному переробленні, тому що дозволяє отримати продукцію, що відповідає вимогам держстандартів.

Як домогтися високої чистоти матеріалу

Застосування зерноочисного обладнання нового покоління дозволяє аграрію отримати хороші результати з мінімальними витратами. Сучасні виробники використовують для виробництва спецтехніки інноваційні технології. Найкращий приклад ― обладнання від компанії «Агросепмаш». Продукція від цього бренду успішно реалізується у 20 державах, поставляється до ЄС, США, країн СНД. При виробництві зерноочисного устаткування застосовується кілька нових технологічних рішень, вкладених у підвищення:

  • енергоэфективності. Машини оснащуються сучасними економічними двигунами, які витрачають мінімум електроресурсів за максимальної продуктивності. Це дозволяє фермеру скоротити витрати на обслуговування спецтехніки. Крім того, обладнання, оснащене економічним двигуном (наприклад, аеродинамічна віялка) легко запускається в польових умовах від стандартного генератора. При цьому пропускна здатність машин з більш потужним ДВЗ залишається не вищою, ніж у сепараторів від компанії «Агросепмаш»;
  • продуктивності. В асортименті «Агросепмаш» представлені машини, здатні переробляти до 230 т продукції на годину. Пропускна здатність обладнання цього бренду на 100% відповідає заявленим цифрам у специфікації;
  • якості виконання очищення. При виробництві аеродинамічного сепаратора реалізована технологія, що дозволяє отримувати рівномірніший повітряний потік по всій камері сепарації. Називається інновація Steady Stream. За рахунок впровадження такого рішення сепаратор якісніше проводить очищення зернового матеріалу, при цьому є менш енерговитратним.

Ще одне завдання, яке успішно вирішили фахівці «Агросепмашу», – зменшення ваги зерноочисної машини. Коли фермер споруджує нову вежу під сепаратор, то для нього вага обладнання – дуже важливий показник. Встановити машину вагою 2 т простіше, ніж 6-тонну техніку. Саме тому в основі обладнання компанії «Агросепмаш» – щитові розбірні конструкції. Виробник відмовився від застосування товстого металу та зварювального методу для з’єднання елементів, та інновація себе виправдала.

Компанія «Агросепмаш» забезпечує гарантійне обслуговування зерноочисної техніки. Обладнання характеризується простотою та зручністю експлуатації, надійністю та безпекою роботи.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені