Первинне очищення зерна
Машини для первинного очищення зерна: принцип роботи та критерії вибору
Після збирання зернового вороху слідують етапи підготовки сировини, що включають його очищення (з метою підвищення споживчих якостей), сушіння, сортування, транспортування та зберігання. З першим завданням чудово справляються зерноочисні машини, здатні в стислий термін переробити великий обсяг продукції. Призначення такого обладнання – звільнення матеріалу від домішок, сортування та калібрування. У першому випадку здійснюється попереднє, первинне очищення зерна, а також вторинне. Сучасна універсальна зерноочисна машина здатна проводити всі операції з найменшими втратами та в результаті видавати правильно оброблений матеріал без пошкоджень.
Що таке чистота зерна
Це показник його якості. Зернова маса засмічується різними домішками: бур'янами (органічними, включаючи грубі волокна вовни тварин, шматки стебел та листочки, мінеральні речовини, залишки шкідників), зерновими (ушкоджені, пророслі, недостиглі, тискові зерна), шкідливими (паразити та ін.). Первинне очищення передбачає звільнення продукції від насіння дикорослих рослин (амброзії, куколя, гірчака тощо), які погіршують її якість і негативно впливають на безпеку.
Включення добавок (сміттєвих, органічних та інших.) у зерновій масі суворо регламентується держстандартом. Якщо матеріал відрізняється низькою чистотою, його не можна застосовувати для певних цілей: наприклад, для посіву чи виробництва борошна чи кормів. При реалізації такої сировини робиться знижка з маси та додатково стягується плата за проведення очищення. Через війну підприємець втрачає значної частини заробітку. Але це не єдина причина чому варто очищати продукцію. Звільнення зернової маси від насіння дикорослих рослин та органічних домішок (грудок землі, пилу, залишків шкідників, частин стебла та листя) дозволяє не тільки підвищити її клас якості, а й:
-
нормалізувати показник вологості. Це позитивно впливає на термін зберігання. Виявляється, насіння дикорослих бур'янів характеризується вищим відсотком вологості, який на 25-35% більше, ніж у злакових, бобових, технічних і трав'яних культур. Очищення сировини від домішок дає можливість запобігти псуванню продукції, адже вона може відволожитися та загнити;
-
зменшити фізіологічну активність зернової маси. Річ у тім, що домішки включають підвищену кількість патогенних організмів, що активізують процеси загнивання та ін.
Завдяки якісному первинному очищенню зерновий матеріал стає придатним для харчових, технічних або насіннєвих цілей. У ході цієї операції із сировини видаляється певна частина, яка не відповідає нормам встановлених держстандартів та належить до домішки (сміттєвої, зернової або ін.). Чим вищий клас якості продукції, тим більша її вартість.
Що передбачає первинне очищення зерна
Головне завдання – видалення із сировини різних за розміром домішок за мінімальних втрат основного матеріалу. Зернова маса, яка надходить на перероблення, має характеризуватись вологістю до 18%. Насіннєочисна машина розділяє матеріал на чотири фракції:
-
якісне зерно;
-
фуражна продукція (маленьке, щупле насіння);
-
великі та легкі домішки;
-
полова та інші дрібні відходи.
Навіть якщо робочі частини зерноочисного обладнання будуть максимально коректно налаштовані, виключити на 100% втрати основного зерна не вдається. При цьому у відходи має потрапляти не більше 1,5% від загальної маси матеріалу культури, що переробляється.
Розрізняють два типи сепарування: повітряне та механічне. У першому випадку має значення швидкість витання частинок зернової маси. За невисокої швидкості вони осідають вниз, за високої – «вилітають» за межі робочого каналу. Компоненти суміші мають різну щільність і парусність, і, відповідно, швидкість витання у них різна. Наприклад, для зерна злакових культур цей параметр знаходиться у діапазоні 8-12 м/с. Насіння бур'янів, щупле зерно, полова та інші домішки мають меншу швидкість витання. Тому відбувається їх ефективне відсіювання, або відділення, від основної маси за допомогою повітряних потоків.
Механічна очистка продукції передбачає просіювання суміші на решітках. Якщо її компоненти мають меншу ширину та довжину, ніж отвори робочого органу, то вони проходять через решето та збираються в окремому відсіку. Це так званий прохід чи, іншими словами, проходова фракція. Зерна, що відрізняються більшим розміром, не проходять через отвори, залишаються на решеті й утворюють сход (подібну частину продукції). Подібна та проходова фракції характеризуються складом, однорідним за розміром. Їхня відмінність – у класі якості.
Для просіювання використовуються різні решета, які виконані у вигляді плоских листів, створених із високоякісної сталі. Їхня поверхня представлена отворами певної форми (круглі або довгасті) та діаметра.
Решета класифікуються на:
-
фракційні. Приймають суміш і поділяють її на дві частини: велике зерно та великі домішки;
-
колосові. Приймають матеріал від фракційної решітки й характеризуються трохи більшим діаметром отворів;
-
підсівні. Відсівають більшу частину пилу та дрібних домішок;
-
сортувальні. Від попереднього варіанта відрізняються трохи більшими параметрами отворів. Тому дозволяють відсіяти невелике і щупле насіння основної культури. Це так званий прохід.
Для кожної культури підбирається свій тип решет (класифікуються за конфігурацією, шириною, довжиною або діаметром отворів). Робочі органи можуть мати отвори, що характеризуються довгастою або округлою формою. Перевага перших – висока продуктивність, друга – забезпечення кращої якості сепарування. В одну машину фахівці рекомендують встановлювати лише один тип решет.
Принцип роботи сепаратора
Первинне очищення суміші проводиться в решетно-барабанних та аеродинамічних сепараторах. Перші складають основу сучасних ЗАВ-комплексів. Другі можуть застосовуватися також і в нестаціонарних умовах. Продукція «Агросепмаш» – універсальне обладнання, яке здатне очистити будь-який зерновий матеріал: злакових, технічних, трав'яних, олійних, зернобобових культур. Крім того, установка переробляє навіть вологу та сильно забруднену суміш. Решетно-барабанний сепаратор – універсальна та високопродуктивна зерноочисна машина. На стадії первинного очищення обладнання здатне переробляти великі обсяги продукції: від 25 до 150 тонн за годину.
Принцип роботи машини полягає в наступному:
-
Подача суміші, що очищається в аспіратор. Останній є повітряним сепаратором.
-
Накопичення та рівномірний розподіл за шириною зернової маси у приймальному бункері. З цього відділення матеріал дозовано подається до каналу сепарації.
-
Обробка повітряним потоком. Він звільняє матеріал від легких домішок та пилу. Перші осідають в осадовій камері аспіратора, а потім виводяться назовні за допомогою шнекового транспортера. Що стосується повітряного потоку з пилом, то він видується в циклон, де здійснюється його очищення.
-
Надходження матеріалу всередину решітного барабана. Тут застосовуються два типи решет: підсівні та прохідні. Через перші проходить дрібне сміття, через другі – зернові культури. Домішки великого розміру сходять із краю барабана.
Аеродинамічний сепаратор застосовується для очищення, розподілу та поділу зерна на фракції за питомою вагою за допомогою повітряного потоку.
Принцип роботи машини такий:
-
Подача зернового матеріалу в бункер-живильник.
-
Перенаправляє масу на віброблок, де відбувається вирівнювання за товщиною камери сепарації.
-
Обробляє зерновий матеріал повітряними потоками, створюваними вентиляторами високого тиску. У камері сепарації сировина звільняється від дрібного сміття та пилу.
-
Поділ зерна на фракції, відправлення в приймальний бункер або фасування у мішки.
Аеродинамічний сепаратор залежно від потужності здатний переробляти за годину від 5 до 100 тонн продукції. Робота обладнання налаштовується, виходячи з індивідуальних потреб користувача.
Критерії вибору машини для первинного очищення зерна
Щоб придбати найбільш відповідну модель насіннєочисної техніки, необхідно звернути увагу на:
-
потужність обладнання. Від цієї характеристики залежить продуктивність установки: скільки тонн продукції зможе переробляти за годину;
-
енергоспоживання. Краще віддати перевагу енергоефективній техніці, яка розроблена із застосуванням інноваційних технологій. Наприклад, аеродинамічний сепаратор серії «ІСМ-100 Профі» переробляє за годину до 100 тонн зернової суміші та споживає до 3,3 кВт/год;
-
тип виконання. Решетно-барабанні сепаратори застосовуються виключно в стаціонарних умовах, аеродинамічні – можуть і нестаціонарних.
Здійснювати вибір техніки для первинного очищення зернової маси необхідно з урахуванням умов експлуатації обладнання, обсягу матеріалу, що переробляється підприємством на добу, потрібного ступеня очищення сировини.
Продукція компанії "Агросепмаш" відповідає вимогам міжнародних стандартів якості. Машини комплектуються зносостійкими деталями світових виробників, розрахованими на тривалу експлуатацію в складних умовах. Обладнання не травмує зерно в процесі обробки, може переробляти насіння різних типів культур (злакових, кормових, трав'яних, зернобобових, олійних), незалежно від рівня вологості та ступеня засміченості матеріалу.
Зерноочисні машини від «Агросепмаш» відрізняються винятковою надійністю та економічністю. Компанія проєктує та виробляє насіннєочищувальне обладнання для різних підприємств: елеваторів, фермерських господарств, ХПП, ЗАВ-комплексів. Устаткування поставляється з гарантією від виробника та сертифікатом якості.