Післязбиральне зерноочищення: етапи, обладнання, технології
Зерно завжди містить сторонні включення. Більшість домішок надходить у матеріал під час збирання врожаю. Друга проблема, з якою стикається аграрій – вологість. Навіть якщо зерно стигле, воно не завжди буває сухим, особливо це стосується пізніх культур. Домішки та висока вологість, низька сипкість та наявність у міжзерновому просторі повітря – все це погіршує клас якості матеріалу, внаслідок чого собівартість готової продукції знижується та агропідприємство втрачає прибуток. Щоб базисні характеристики сировини відповідали вимогам чинних стандартів, її потрібно звільнити від сторонніх включень, застосовуючи сучасне зерноочисне обладнання, та у разі потреби – просушити у спеціальних камерах. Несвоєчасне виконання цієї операції спричиняє негативні наслідки: зростає ризик підвищення фізіологічної активності матеріалу, що стає причиною активізації процесів самозігрівання та загнивання продукції.
Етапи післязбирального зерноочищення
Жодне хлібоприймальне підприємство не відправить на розвантаження машину, якщо сировина, яка поставляється, містить значний відсоток домішок і відрізняється підвищеною вологістю. Саме тому післязбиральне очищення зерна вважається найважливішою технологічною операцією, яка істотно впливає на стабільність якості матеріалу і дозволяє збільшити термін його зберігання.
Крім того, в ході цієї процедури нормалізується вологість сировини. Саме остання призводить до погіршення товарних показників зернової маси. Справа в тому, що вологість насіння дикорослих трав вища, ніж основної культури. Аграрій має 12 годин після збирання врожаю, щоб звільнити сировину від сміттєвих домішок. Відкладати процедуру не варто, адже в такому разі сторонні включення передають свою вологість основній культурі. Це спричиняє негативні наслідки. По-перше, вологість зернової маси підвищується, у результаті цього створюється оптимальне середовище для розмноження патогенних організмів. Останні активізують процес самозігрівання продукції, який призводить до її псування. По-друге, якщо вологість матеріалу висока, то йдуть великі витрати на сушіння. Це негативно позначається на собівартості готової продукції. По-третє, вологе зерно більш схильне до травмування, вдаряючись в робочі органи спеціалізованої техніки, яка застосовується для переробки сировини.
Післязбиральне (післяжнивне) очищення зерна – що це? Дана процедура включає кілька стадій:
- Попередня обробка. У ході проведення процедури зернова маса очищається від грубих та великих по розміру домішок, серед яких соломисті включення, каміння, грудки землі, не обмолочений колос. Метою процедури є не тільки видалення сторонніх включень, але й нормалізація рівня вологості сировини. Це забезпечує хорошу підготовку зернової маси до подальшої переробки. Адже зерно, яке характеризується високим відсотком домішок, просушується нерівномірно. Видалення з матеріалу великих та грубих включень та зниження його рівня вологості забезпечує покращення сипкості матеріалу, яка необхідна для виконання наступних операцій. Навіть якщо рівень засміченості сировини не перевищує допустимі норми, наприклад становить до 10%, а саме зерно сухе, то його також необхідно пропустити через очисне обладнання. Мета такої процедури – підвищення сипкості матеріалу. Якщо не провести таку операцію, сировина «стоятиме стіною» під кутом 90 градусів. Особливо це стосується переробки вівса, у зовнішній оболонці насіння якого защемляється сміття та склеює зерно так, що воно взагалі перестає сипатися.
- Первинне зерноочищення. У процесі процедури матеріал звільняється від дрібних і легких сторонніх включень. Відсоток вмісту домішок у зерні доводиться до рівня, який відповідає нормам, прописаним у держстандартах. На переробку надходить матеріал, який включає сторонні добавки не більше 3-10%.
- Вторинне очищення матеріалу. На цьому етапі сировина звільняється від пилу та інших легких домішок. Мета процедури – виділення насіннєвого матеріалу, зі схожістю понад 95%. Попадання зерна в домішки має бути не більше 1%. Повноцінного насіння у другосортну сировину – не більше 3%.
Технологія та обладнання для післяжнивного очищення зерна є однією з основних складових, яка впливає на ефективність виробництва зерна в цілому.
Яке обладнання краще застосовувати
При переробці зернового матеріалу, одночасно з очищенням, здійснюється поділ його на групи (фракції), які різняться між собою за певною ознакою (товщиною, шириною). Такий розподіл продукції прийнято називати сепаруванням.
Добре, якщо очищення та сортування зернового матеріалу здійснюється на тому самому обладнанні. Таке рішення дозволяє фермеру заощадити на покупці техніки: замість кількох установок використовується багатофункціональна машина.
У ході операції матеріал поділяється на 4 фракції:
- посівне зерно. Це найцінніший матеріал;
- виробниче зерно. Матеріал спрямовується на підприємства для переробки на продукти харчування. Таке зерно використовується для виробництва борошна та круп;
- фуражна продукція. Матеріал призначений для кормів для тварин;
- відходи (великі, дрібні, пилоподібні).
На етапі попереднього очищення зерна застосовуються плоскорешітні скальператори. Принцип роботи такої машини полягає в спрямованих віброколиваннях плоских ситових поверхонь, в ході яких забезпечується просіювання зернової маси. Чим більша площа сита, тим вища продуктивність машини. Плоскорешетні скальператори рекомендовано використовувати при сильному засміченні сировини (більше 5%).
На етапі первинного та вторинного очищення матеріалу, а також для його калібрування (поділу на фракції) застосовуються сепаратори. Такі машини бувають двох типів: барабанні та аеродинамічні. Перші застосовуються суто у стаціонарних умовах. Барабанні сепаратори здатні переробляти зерно будь-якої культури, з високим рівнем вологості та засміченості. Швидкість обертання барабанів не перевищує 25 обертів за хвилину. За рахунок цього конструкція не зазнає впливу високих динамічних навантажень та виключається ризик пошкодження насіння. Максимальна продуктивність обладнання становить 230 тон продукції на годину (на стадії попереднього зерноочищення).
Аеродинамічні віялки можна використовувати як у стаціонарних умовах, так і в полі (машина легко запускається від стандартного генератора). Під час очищення сировини широко використовується технологія поділу насіння основної культури та домішок повітряним потоком. При цьому тонкий шар матеріалу добре продувається потоком повітря. Останній відокремлює від насіння основної культури легкі домішки та щуплі, пророслі, травмовані зерна. Аеродинамічні віялки дають можливість звільнити сировину від лушпиння, піску, пилу, залишків комах-шкідників, насіння бур'янів та інших домішок. При виробництві обладнання реалізовано унікальну технологію Steady Stream, запатентовану в США, за рахунок якої забезпечується відмінна продуктивність та енергоефективність з максимальною функціональністю. Якщо укомплектувати аеродинамічну віялку модулем уловлювача дрібної фракції та системою аспірації, яка призначена для очищення повітряних потоків, такий комплекс можна буде застосовувати як на відкритих майданчиках, так і в закритих приміщеннях. Максимальна продуктивність машини на стадії попереднього очищення – 100 тонн продукції на годину. При цьому техніка використовує не більше 3,3 кВт.
Як вибрати виробника обладнання для зерноочищення
Протягом багатьох років компанія «Агросепмаш» розробляє технології, конструює та виробляє спеціалізовану техніку відповідно до вимог чинних стандартів якості. Машини для зерноочищення відправляються в Америку, країни Азії, Європи, Африки (Алжир, Єгипет та ін.). Узагальнення теоретичних розробок та накопиченого досвіду дозволяє компанії «Агросепмаш» чітко та просто сформулювати основні положення ефективної технології післязбирального зерноочищення та особливостей техніки для її реалізації.
Спеціалізоване обладнання характеризується:
- надійністю конструкції. Спецтехніка оснащується стійкими до зношування деталями, які виготовляються провідними компаніями зі світовим ім'ям. Комплектуючі розраховані на високі навантаження та експлуатацію у складних умовах;
- багатофункціональністю. Обладнання застосовується на всіх етапах післязбирального зерноочищення, а також для калібрування (поділу на фракції) матеріалу;
- ефективністю застосування. Спецтехніка переробляє зерно всіх видів злакових, зернобобових, олійних, трав'яних та кормових культур. За рахунок ергономічності конструкції забезпечується оперативна заміна сит та швидкий перехід на інший тип продукції;
- безпекою застосування. Машина не пошкоджує зерно основної культури під час післязбиральної переробки;
- низькою витратою електроенергії. Силовий агрегат машини – економічний двигун, який характеризується підвищеною продуктивністю. За рахунок низької витрати електроресурсів обслуговування техніки обходиться недорого, що позитивно впливає на собівартість готової продукції;
- невеликою вагою та ергономічністю конструкції. Зерноочисні машини «Агросепмаш» виготовляються із тонколистової сталі. В основі обладнання – полегшені конструктивні елементи. Перевести та встановити двотонну машину простіше, ніж, наприклад, шеститонну модель старого зразка.
Компанія «Агросепмаш» надає можливість аграріям протестувати обладнання перед покупкою. На зерноочисну техніку видається сертифікат якості. Компанія «Агросепмаш» забезпечує гарантійне обслуговування техніки.