RU
UK
Меню

Попереднє очищення зерна

Особливості та переваги попереднього очищення зерна та обладнання, що застосовується

Попереднє очищення зернового вороху – важлива технологічна операція, яку здійснюють після приймання сировини з поля. Думку, що її можна не проводити, експерти називають помилковою. Попереднє очищення зерна дає можливість підвищити клас якості та нормалізувати показник вологості, забезпечуючи високу ефективність його подальшого перероблення. У цьому проведення такий операції збільшується термін зберігання матеріалу.

Які проблеми вирішує попереднє очищення зернового вороху

Зернозаготівельне підприємство одержує з поля вологу сировину, що містить високий відсоток різних домішок. Вони класифікуються на кілька груп: зернові (ушкоджене, давлене, щупле, проросле, незріле зерно), органічні (грудки землі, залишки шкідників, шматочки листочків та уламки стебел, пісок, грубі волокна вовни тварин і т. д.), бур’яни (насіння) різних трав та карантинних рослин, наприклад амброзії, лободи, редьки дикої, гірчака, куколя). Значну небезпеку для матеріалу становить остання категорія домішок. Річ у тому, що вологість насіння бур’янів на 25-35% вища, ніж цей показник у зерна культурної рослини. У підприємця є лише 12 годин, щоб звільнити купу, отриману з поля, від високовологих домішок бур’янів. Згідно з проведеними дослідженнями, саме за цей час вся волога перенесеться від бур’янів до зерна. Попереднє очищення сировини розв’язувати такі проблеми, як:

  • Нормалізація показника вологості. Через насіння бур’янів вологість зернового вороху підвищується на 5-10%. Якщо не провести попереднє очищення сировини від домішок, матеріал може відсиріти та загнити.

  • Своєчасне відділення від зернового вороху насіння деяких рослин, що важко відокремлювати, які погіршують плинність (сипкість) матеріалу. Якщо сировина з поля відразу потрапляє до сушильної камери, а не на попереднє очищення в спеціалізовану машину, то можуть виникнути деякі проблеми, внаслідок чого клас якості знижується. Можна навести простий приклад: насіння лободи при сушінні вівса затискається на його зовнішній оболонці. Надалі звільнити зернову суміш від цих бур’янів вже неможливо. Аграрії діляться досвідом і розповідають, що в їхній практиці бували партії сировини, де через надмірний вміст насіння редьки дикої та лободи знижувалася плинність (сипкість) матеріалу. Це бур’яни склеювали зерно так, що воно переставало сипатися і практично стояло стіною під 90 градусів. Попереднє очищення сировини дозволяє виключити подібну проблему.

  • Економія на сушінні. На видалення 1% вологи з 1 тонни сировини витрачається близько 2-3 л паливної суміші. Усунення зайвих 10% вологи коштує круглу суму підприємствам.

  • Одержання матеріалу еталонної якості. Вологість сировини впливає на схильність до травмування і процесів самозігрівання. Шляхом присутності в матеріалі різних домішок його сушіння здійснюється нерівномірно, тому що нерівномірно розподіляється повітря на його прошарках. Зниження фізіологічної активності матеріалу. Річ у тім, що домішки включають підвищену кількість патогенних організмів, що активізують процеси загнивання та ін.

Попереднє очищення матеріалу від насіння бур’янів з високою вологістю – це гарантія збереження його якісних показників та суттєва економія фінансів. Своєчасне відділення бур’янів від сировини забезпечує зниження його показника вологості на 5-100% та сприяє більш рівномірному просушуванню.

Машини, що застосовуються для попереднього очищення зернового вороху

Насіннєочисне обладнання класифікується за призначенням: спеціалізоване та універсальне багатофункціональне. Машина останнього типу виконує як попереднє, так і первинне та вторинне очищення сировини, а також калібрування матеріалу за фізичними характеристиками: масою, розміром, формою, щільністю. Розрізняють кілька типів таких установок: решітно-барабанні та аеродинамічні сепаратори. Перші є обладнання стаціонарного виконання, яке становить базу сучасного ЗАВ-комплексу. Залежно від показника продуктивності, решітно-барабанний сепаратор здатний очищати за годину від 40 до 230 тонн зернового вороху. При цьому машина має економічний електродвигун. Внаслідок цього установка споживає за годину мінімум електроресурсів: від 2,2 до 6,6 кВт (залежно від моделі).

Аеродинамічний сепаратор – універсальна високопродуктивна машина, яка може працювати й в нестаціонарних умовах. Обладнання використовується для попереднього, первинного та вторинного очищення зернового вороху, а також його сортування. Внаслідок перероблення сировини машина видає 4 фракції: зерно для виробничих цілей, фуражний матеріал, насіння для посіву та відходи. Залежно від потужності двигуна, яким комплектується установка, її продуктивність варіюється від 5 до 100 тонн продукції на годину. При цьому машина відрізняється низьким енергоспоживанням (від 0,55 до 3,3 кВт/год), завдяки чому забезпечується економічність процесу перероблення зернового вороху.

Щодо спеціалізованого обладнання, то воно призначене для вирішення конкретного завдання. У цьому випадку це попереднє очищення зернової маси від великих домішок. Спеціалізовані зерноочисні машини представлені плоскорешітними скальператорами. Залежно від конструктивних особливостей, розрізняють односитові та двоситові установки. Обладнання може використовуватися як самостійна одиниця або входити до комплексу зерноочисної техніки. У першому випадку встановлення оснащується підрамниками. Для двоситових плоскорешітних скальператорів це базова комплектація. Що стосується односитових моделей, то вони можуть опціонально оснащуватися підрамниками (замовляються та оплачуються окремо). Плоскорешітні скальператори – високопродуктивне обладнання, здатне переробляти за годину великі обсяги продукції. Односитовіі моделі забезпечують очищення від 5 до 70 тонн сировини за годину, двоситові – від 10 до 12 тонн за годину. При цьому для роботи машини потрібний мінімум електроресурсів. Односитові моделі споживають від 0,25 до 0,55 кВт/год, двоситові – до 0,55 кВт/год.

 

Принцип роботи плоскорешітного скальператора досить простий. Просіювання зернового вороху забезпечується шляхом спрямованих віброколивань плоских ситових поверхонь. Очищуване зерно, потрапляючи на прохідні грати, просіюється. Великі домішки та насіння бур’янів відрізняються великим розміром. Тому вони не можуть пройти через отвори. Під дією віброколивань домішки сходять із робочої площини у спеціальне відведення. При цьому чим більша площа поверхні сита, тим вища продуктивність машин, тому що вона здатна більше переробити матеріалу за один прохід.

Що враховувати при виборі зерноочисного обладнання

Машини, які використовуються для попереднього очищення сировини, повинні відповідати агротехнічним вимогам. Це необхідно для того, щоб техніка, що застосовується, ефективно справлялася з покладеним на неї завданням.

По-перше, при виборі обладнання звертають увагу на його продуктивність (скільки тонн продукції машина переробляє за годину). Адже від цього показника залежить виробнича потужність зернозаготівельного підприємства та, відповідно, його прибуток.

По-друге, при виборі обладнання звертають увагу на якість перероблення зернового вороху. Чистота матеріалу повинна відповідати вимогам діючих стандартів якості. При цьому неприпустимо, щоб техніка ушкоджувала зерно під час обробки. Від показника якості продукції також залежить прибуток зернозаготівельного підприємства. Адже при продажу низькосортної сировини робиться знижка з маси та додатково стягується плата за проведення очищення. В результаті  підприємець втрачає значну частину заробітку. До того ж від якості матеріалу, що поставляється, залежить репутація заготівельного підприємства на профільному ринку.

Додаткові вимоги до зерноочисної машини – це простота та зручність експлуатації, відсутність складного та частого обслуговування, безпека застосування, відповідність санітарним нормам.

Вибір спеціалізованої техніки здійснюється з урахуванням:

  • її технічних характеристик, що визначають продуктивність установки;

  • умов експлуатації;

  • обсягу продукції, що переробляється підприємством на добу;

  • необхідного ступеня очищення сировини;

  • енергоефективності обладнання.

Важливо! Вибір спеціалізованої техніки насамперед залежить від обсягу зернозаготівельного виробництва та його особливостей.

Якому бренду віддати перевагу

Продукція “Агросепмаш” – еталон якості та надійності. Компанія виробляє високопродуктивні машини, що відрізняються при цьому низьким електроспоживанням. «Агросепмаш» постачає зерноочисну техніку на різні підприємства (елеватори, фермерські господарства, ХПП, ЗАВ) до понад 20 країн (США, ЄС, СНД). Пропоноване обладнання відрізняється еталонною якістю складання, виготовлене відповідно до вимог чинних стандартів безпеки. Для комплектації машин використовуються деталі від відомих світових брендів. Запчастини виготовлені з якісної сталі, стійкі до зношування, витримують серйозні навантаження та розраховані на довговічну експлуатацію.

Ключові переваги зерноочисного обладнання від компанії «Агросепмаш»:

  • Очищення зернової купи будь-яких типів культур від різних домішок.

  • Можливість роботи з вологим та сильно засміченим матеріалом.

  • Відсутність травмування зерна у процесі перероблення.

  • Простота та зручність експлуатації.

  • Низька трудомісткість під час обслуговування.

  • Безпека застосування.

  • Відповідність санітарним нормам.

Зерноочисне обладнання має сертифікат, що поставляється з гарантією від виробника.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені