RU
UK
Меню

Порівняння сучасних сепараторів зерна РБС із БЦС та ОВС

Що робити, якщо потрібно провести очищення зернових культур різного ступеня вологості та засміченості? Фермер має декілька варіантів при виборі машини для такого завдання. Він може застосовувати у роботі техніку старого покоління, а саме сепаратори ОВС та БЦС, або ж скористатися сучасними зерноочисними машинами — РБС, ПРОМІНЬ, КБС та інші. На чому зупинити свій вибір?

Розглянемо основні моменти, які варто враховувати під час використання техніки знайомої та зрозумілої, але зі застарілими принципами роботи, а також познайомимося з можливостями, які дають машини нового покоління.

 

Техніка старого покоління — ОВС та БЦС

ОВС (очисник вороха самопересувний) — це плоско-решітний сепаратор, з горизонтальними ситами, що йдуть каскадом під невеликим ухилом.

Принцип його роботи полягає у наступному: зерно завантажувальним транспортером подається у верхню частину машини, потім самопливом зсипається на ґратні стани (горизонтальні сита). На цьому етапі з нього повинні видалятися найлегші домішки. Потім на наступних ситах відокремлюються великі та дрібні домішки, та відбувається основне сортування насіння. Далі зерно надходить на відвантажувальний транспортер, за допомогою якого виводиться у кузов машини чи подається в інше обладнане місце

Сусідом цього сепаратору є БЦС (барабанний відцентровий сепаратор). Принцип його роботи у наступному: відцентрова сила притискає зерно у вертикальному барабані до поверхні сит, а вібрація змушує його під дією своєї ваги спускатися донизу. Повітряний потік на решітках відокремлює культури, що очищаються, від бур’янів і домішок завдяки відмінності їхніх аеродинамічних властивостей і розмірів.

Однак при заявлених перевагах цих сепараторів, про які можна багато прочитати у мережі, існують вагомі недоліки використання ОВС і БЦС у фермерському господарстві.

Основні складнощі, з якими обов’язково стикаються власники цих зерноочисних машин.

Застарілий принцип роботи

                             

Технологічно такі сепаратори архаїчні, що проявляється у постійних ремонтах: заміна ременів, шківів, підшипників, двигунів, передавальних вузлів.

Потрібно розуміти, що в ОВС кожне сито, на якому відбуваються різні етапи очищення зерна, приводиться в дію своїм власним механізмом. Загалом кількість сит, а отже, і механізмів — велика. Ці механізми доволі часто виходять з ладу, що позначається на загальній надійності машини.

Як результат, машина, яка, наприклад, задекларована за паспортом на 50 т/год, у кращому випадку дає 15 т/год. А також у процесі роботи подібної машини від неї неминуче поступають великі вібрації, які шкодять конструкціям ЗАВу, де вони встановлені. Отже, відбувається руйнування зварних швів, розкручування металовиробів та ослаблення всієї опорної конструкції.

Робота сепаратора БЦС побудована на принципі вертикального барабана, що обертається зі швидкістю 800 об/хв. Необхідність набирати та працювати на таких швидкостях нерідко призводить до того, що техніка виходить з ладу.

Низька якість очищення вологого зерна

Если зерно влажное или сильно засорено, качество очистки с помощью сепаратора ОВС сильно падает. Зерна оказываются склеены между собой, и не распределяются по ситу. В итоге они высеиваются некачественно.

Втрата зерна

У процесі перетікання з сита на сито на горизонтальному плоско-решітному сепараторі ОВС велика кількість зерна висипається через щілини.

Підвищене травмування зерна

У вертикальних сепараторах БЦС відбувається сильне травмування зерна під час очищення, наприклад, дроблення кукурудзи, гороху. Нагадаємо, для того, щоб притиснути зерно до стін відцентровою силою, і висіяти його, барабан потрібно розкрутити у середньому до 800 обертів на хвилину. На таких швидкостях зерно травмується та втрачає якість. Особливо травмуються такі культури, як соя, горох, кукурудза, а насіння нерідко просто відразу облущується, особливо, якщо зерна пересохлі.

Втрата часу у період збирання врожаю

Коли сировина йде з поля постійним потоком, потребуючи швидкого та якісного очищення, а машина вийшла з ладу, фермер опиняється у заручниках ситуації. На ремонт та планові зупинки немає часу, але його доводиться знаходити, щоб виявити та усунути причину поломки, не готового до сучасних навантажень сепаратора з минулої епохи. Це стосується обох сепараторів — як плоско-решітних горизонтальних, так і вертикальних барабанних.

Фінансові втрати

Коли потрібно терміново запускати машину у роботу, щоб не втратити зібраний урожай, доводиться йти на будь-які умови ремонту сепаратора. Простої обладнання — втрата дорогоцінного часу та фінансових ресурсів.

Неякісне складання

Саме у цієї техніки, сепараторів ОВС та БЦС, на ринку України існує одна глобальна проблема: сепаратори таких типів були здебільшого випущені близько 20 років тому. Багато з цих моделей десятиліттями не проходили серйозної модернізації. Як наслідок — сьогодні нерідко у продаж поступають умовно нові сепаратори ОВС та БЦС, які насправді пройшли лише косметичний ремонт або ж взагалі були зібрані з запчастин різних машин.

Виробників, котрі надають подібні послуги та дають старим машинам, що втомилися, друге чи третє життя, на жаль, чимало. Внаслідок чого після придбання подібної «підлатаної» машини аграрії стикаються з неякісним очищенням зерна, частими поломками та навіть небезпечним функціонуванням сепаратора.

Сучасні зерноочисні машини

                             

Уникнути цих проблем можна, якщо відмовитися від сепараторів старого покоління та віддати перевагу сучасній техніці, що показує якісні, зовсім іншого рівня результати. І у використанні вона виявляється зрозумілою та зручною, що підтверджується практикою.

Отже, щоб не стати власником застарілої машини (навіть якщо вона виглядає новою та подається саме такою), бажано обирати серед продукції великих виробників, які спеціалізуються на розробці та створенні сучасної зерноочисної техніки.

Можна виділити чотири основні заводи-виробники нового потокового обладнання:

  • «Агросепмаш», Запоріжжя — модель сепаратора РБС
  • «Оліс», Одеса — модель сепаратора ПРОМІНЬ ЗСО
  • Карлівський машинобудівний завод — модель сепаратора КБС
  • «ALMA», Харків — модель сепаратора SB

Загалом усі ці виробники у процесі створення своєї техніки орієнтувалися на успішні закордонні напрацювання, і закладали у створення своїх машин концепцію від найвідоміших світових виробників таких, як Denis та Маrot.

Попри невеликі відмінності у конструктивах, принцип дії у них однаковий. Розкриємо його на прикладі РБС.

Зерновий матеріал подається в аспіратор, де напір повітря, забирає пил та легкі домішки. Вони осідають в осадовій камері аспіратора та виводяться назовні шнековим транспортером. Повітря з пилом видувається у циклон, де відбувається його очищення. Далі зерно потрапляє всередину решітного барабана. Залежно від перфорації решіт, через них може проходити або дрібне сміття (підсівні решета), або насіння основної культури (прохідні решета). Великі домішки не проходять через решітки та сходять з краю барабана

Це універсальні зерноочисні машини. Вони призначені для попереднього, первинного та вторинного очищення зернових, зернобобових, олійних і технічних культур, різного ступеня засміченості та вологості. Під кожну культуру встановлюється відповідний набір пробивних решіт і підбираються налаштування повітряного потоку. Залежно від культури може змінюватись і продуктивність машини

Крім того, зазначені сепаратори нового покоління мають такі переваги:

  • У цих моделей у рази більша продуктивність і значно менші енерговитрати проти ОВС і БЦС.
  • Вібрація при роботі моделей ПРОМІНЬ, КБС, SB, РБС повністю відсутня, адже, швидкість обертання всіх барабанів горизонтального типу не перевищує 25 об/хв. Відповідно й конструкції не піддаються високим динамічним навантаженням під час роботи. А найголовніше — зерно не травмується при очищенні, навіть найвибагливіші культури.
  • Для барабанного сепаратора нового покоління вологість зерна не має значення, тому що в такій машині використовується велика кількість лопатей. Вони перемішують зерно у чотирьох площинах: вперед-назад, вгору-вниз, не залишаючи шансу зернам залишитися склеєними.
  • Усі зазначені моделі мають можливість змінювати сита, відмінності принципу зміни сит незначні. На кожній з цих машин у середньому заміна сит на одній секції барабана займає 10-15 хвилин.
  • Відсутній процес переходу зерна з сита на сито. Таким чином, продукт не розсипається при обробці, внаслідок чого відсутні втрати зерна.
  • Ці машини простіші в експлуатації, рідко виходять з ладу та дешевші в обслуговуванні у порівнянні з ОВС та БЦС. У період масштабної обробки врожаю немає потреби витрачати дорогоцінний час на ремонт техніки.

Агрегати всіх чотирьох виробників відрізняються якістю та виробниками комплектуючих. Наведемо приклад, що встановлено у РБС:

  • основний моторедуктор — Neri Motori S.R.L. італійський, оригінал;
  • опорний підшипник, що коливається, — японський FBJ;
  • електрика, яка управляє вмикачами, автоматами, пускачами, частотним перетворювачем — Schneider-Electric, Німеччина.

Якщо ж порівнювати між собою «Агросепмаш», «Оліс», Карлівський машинобудівний завод та «ALMA», то можна виділити такі моменти:

Продукція від «ALMA» дуже схожа з моделями від КМЗ, це практично ідентичні машини.

«Агросепмаш» вдалося уникнути використання товстого металу, зварювання, і, відповідно, зменшити матеріаломісткість і трудомісткість. Тут використано щитові розбірні конструкції. Отже, РБС виграє власною полегшеною конструкцією, проти КБС і SB. Коли аграрій будує нову вежу під сепаратор, для нього дуже відчутна різниця — встановлювати машину вагою шість тонн або три тонни.

У КМЗ та «Агросепмаш» вартість вищезазначених моделей сепараторів практично однакова і вона нижча на 20-30% у порівнянні з машинами «Оліс», при цьому не поступається їм якістю.

Трохи швидше за інших виробників «Агросепмаш» реагує на запити клієнтів: сервісні ситуації, зміни умов у полі, погодні форс-мажори, все це враховується та обговорюється у прямому контакті з клієнтом. В разі потреби на місце виїжджають фахівці та допомагають налаштувати техніку, орієнтуючись на запити та відповідне завдання аграрія.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені