RU
UK
Меню

Посів сої. Українська соя. Як вирощувати, щоб отримати багатий урожай

Серед зернових культур, що вирощуються в Україні, все більшої популярності набуває соя. Це підтверджує статистика, згідно з якою стверджується, що останніми роками культура входить до першої п’ятірки за показником рентабельності. Правильний посів сої – гарантія якісного врожаю.

Тонкості вирощування цієї культури розглянемо нижче. Ви дізнаєтесь, як здійснювати висадку та яке зерноочисне обладнання використовувати після збирання врожаю.

Загальна інформація

Перш ніж вибрати оптимальний спосіб посіву сої, візьміть до відома, що вона є дуже теплолюбною культурою. Це не дивно, оскільки її батьківщиною є Південно-Східна Азія. Для нормального розвитку рослини необхідно, щоб повітря було стабільно прогріте на температуру не нижче +15 °С.

Оптимальний температурний показник для проростання насіння знаходиться в діапазоні від +15 до +20 °С. Цвітіння та дозрівання бобів відбуваються за +18–22. Попри теплолюбність, культура здатна витримувати короткострокові весняні заморозки, до +1 °С або +2 °С.

Особливі характеристики

Коли йде підготовка сої до посіву, потрібно знати, що вона належить до культури короткого світлового дня. Ці умови є сприятливими для цвітіння. Водночас при скороченому дні дозрівання бобів відбувається із затримкою.

Важливим чинником є вибір рослин-попередників. На цю «роль» відмінно підходять:

  • картопля;
  • овочі;
  • пшениця – яра та озима;
  • ячмінь;
  • кукурудза;
  • озиме жито.

Щодо стійкості до посухи, рослина демонструє посередні показники. Набагато сприятливіше для неї вологе середовище. Це навіть відбивається на посівних якостях сої. Так, для її нормального розвитку бажаний показник вологості повітря становить 70–75 %, а ґрунту – 70–80 %.

Підготовчий етап

Ґрунт повинен для посівів сої легко прогріватися, бути пухким, збагаченим вапном і гумусом. Для культури важливим є такий показник ґрунту, як вологоємність, а також наявність поживних мінералів і достатнього шару, що живе на корені. Для висадки використовують ґрунт таких типів:

  • чорноземний;
  • дерново-підзолистий;
  • каштановий.

Середовище розвитку культури повинне мати pH в діапазоні 6–7. Враховуючи цю обставину, заболочені, солонцеві, кислі ґрунти для оброблення категорично не підходять.

Перед висаджуванням бобів на ґрунті проводиться первинне оброблення на глибині в межах 6–8 см. Це сприяє збереженню вологи та знищенню бур’янів. Другим етапом можна виконати зяблеву оранку на глибині 20–25 см. Це сприяє розвитку кореневої системи та накопиченню корисних бактерій.

У рамках передпосівних робіт проводять оранку важкими боронами. Завдяки цьому заходу волога, що міститься у ґрунті, «закривається», зберігається і служить для кореневої системи. Після остаточної оранки необхідно вирівняти поле. Усі підготовчі роботи важливо завершити за 30 чи навіть за 40 днів до висаджування.

Практична частина

На практиці використовуються різні способи посіву сої. Серед них:

  1. Класичний, у якому міжряддя становлять від 12,5 до 25 см. Для його реалізації задіюється сівалка.
  2. Широкорядний з міжряддями 35–38 см і 70–75 см.
  3. Подвійні ряди.
  4. «Смуги».
  5. No-Till.
  6. Strip-Till.

Окремо розглядається методика висаджування, у процесі якого використовується сівалка точного висіву. Загалом вибір технології залежить від кліматичних умов, якості ґрунту, посівного матеріалу та інших характеристик.

 

 

Незалежно від способу посіву, важливою складовою є стан насіннєвого ложа. Воно має бути рівним, вологим та злегка ущільненим. Оптимальна глибина закладання насіння становить 2–3 сантиметри. За таких умов вони добре розвиваються, утворюють дружні сходи, що відбивається і на врожаї. Для посіву сої використовується велике і середнє насіння. Вони демонструють найкращі посівні якості сої.

Перед тим як закладати в землю посівний матеріал, необхідно використовувати протруйники. Це робиться для знищення шкідників. Щоб покращити врожайність на родючих ґрунтах, можна збільшити норми висіву сої.

Коротко про обробку після висаджування

На всіх етапах розвитку рослину необхідно доглядати. Дуже важливе підживлення культури, для чого використовуються мікродобрива та гумати. Через кілька днів після посіву сої на ґрунті утворюються бур’яни. І тут необхідно виконати боронування ділянки. Водночас за 2 чи 3 дні до появи сходів цей захід заборонений.

Повторно боронування можна проводити лише тоді, коли рослина досягне 10–12 см і на ній з’явиться трійчастий лист. Згодом можна провести культивацію, а також використовувати гербіциди. Як і внесення добрив, це потрібно робити відповідно до технології вирощування.

Зверніть увагу

Після збору врожаю необхідно провести оброблення бобів. Це видалення сторонніх домішок, які обов’язково присутні у купі. До них належать:

  • зерноочисні машини;
  • плоскорешітні скальператори;
  • аеродинамічні сепаратори та інше.

Якщо необхідно, здійснюється підсушування. Чим більше стадій обробки пройдуть зібрані боби, тим вищі шанси отримати продукцію найвищої якості, яку можна використовувати як для продажу, так і для висадки наступного сезону.

 

 

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі  
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі  
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені