RU
UK
Меню

Посівні якості насіннєвого матеріалу

Параметри і характеристики для визначення того, наскільки насіння придатне для посіву, або його якості, називаються посівними. Це комплекс показників, які безпосередньо впливають на врожайність. Кожен параметр, який визначає посівну якість, регулюється держстандартом. Для подальшої обробки готового зерна на підприємствах застосовується зерноочисне обладнання.

Шляхом перевірки посівних якостей продукту визначають, наскільки він підходить для вирощування і чи вдасться зібрати хороший урожай. Цим займаються спеціалісти на великих підприємствах, а також працівники лабораторій. Оцінка посівних якостей насіння проводиться за нормами, зазначеними у ДСТУ. Насіння, що відповідає стандарту, гарантовано дає багаті сходи, з них збирають хороший урожай.

Які показники враховуються

При визначенні фахівцями беруться до уваги такі посівні властивості насіння:

  • відсоток чистоти;
  • дані схожості;
  • проростання;
  • ступінь вологості;
  • маса на тисячу.

Причини погіршення сортових та посівних якостей насіння пов’язані зі шкідниками. Інфекції також негативно впливають на показники схожості, кількість врожаю, харчові та товарні характеристики матеріалу. Розглянемо особливості конкретних аспектів.

Чистота

Це кількість необхідного ґатунку у взятій для дослідження партії. Виражається у відсотковому співвідношенні. Сортову чистоту поділяють на три категорії – у першій, вищій, зміст необхідної кількості сягає 97–100 %. Матеріал, що використовується для розмноження господарствами, має відповідати 2 категоріям (95–98 %).

Визначаючи сортові та посівні якості насіння, а саме чистоту, надають і третю категорію. До неї належить продукт, де співвідношення потрібного сорту не більше 95 % (але не нижче 85). З нього одержують товарний матеріал.

Всхожість

Це здатність давати нормальні паростки за певних умов у встановлений термін. Виражається у відсотковому співвідношенні від загальної кількості матеріалу, що аналізується. За результатами досліджень надають перший чи другий клас. Показники схожості відрізняються для кожної конкретної культури. Наприклад, перший клас кавуна дає 92 %, а петрушки – лише 70. На схожість впливають способи вирощування, збирання, зберігання.

Енергія проростання

Здатність швидко і одночасно для всіх сходів зростати за конкретний проміжок часу. У кожної культури вона відрізняється. Наприклад, для перевірки кавуна потрібно 4 дні, петрушки – тиждень чи два. Енергія проростання встановлюється шляхом пророщування одночасно зі схожістю. Отримують кількісний результат – відсоток ростків, які нормально проросли, від загальної досліджуваної кількості.

Вологість

Мається на увазі кількість вологи, що виражається у відсотковому співвідношенні до ваги у повністю висушеному вигляді. Її також встановлюють, коли визначають показники посівних якостей насіння. Сухий матеріал простіше зберігати, він не такий сприйнятливий до паразитів та захворювань, зберігає кормову, продовольчу цінність. Є межа вологості для кожної рослини, її перевищення є неприпустимим.

Маса на одну тисячу

Це вага в грамах, коли посівний матеріал у сухому стані. Необхідна, щоб розуміти, наскільки великим і повноважним є продукт. За масою 1000 насінин розраховують вагову висівну норму.

 

Як перевіряється

Для кожного виду та групи рослин є нормативні параметри, встановлені ДСТУ. Визначення посівних якостей насіння необхідне для отримання якісних посівів і хорошого врожаю. Перевіреному матеріалу не страшні спека, холод, температурні перепади. Він швидко росте, не боїться паразитів та хвороб, добре приймає добрива. Аналізуючи, вдаються до таких методик:

  • пророщування. Беруть кілька насінин, щоб перевірити схожість. Їх вирощують у відповідних умовах. Дослід триває приблизно тиждень, цього достатньо, щоб продукт показав себе;
  • фарбування зародків. Для цього використовують тетразол чи йодистий калій. За результатами визначають виживання;
  • вимір маси, перевірка зберіганням.

Методи визначення посівних якостей насіння включають проведення дослідів у лабораторії. Для цього спеціально відбирають проби. Працівники лабораторії аналізують життєздатність, витривалість матеріалу. У першому випадку ефективний тест із тетразолієм, це оперативний біохімічний аналіз. Для оцінки витривалості проводять випробування холодом, провідністю, прискоренням старіння.

Аналіз посівних якостей насіння передбачає визначення життєздатності шляхом виміру кількості живих частинок у загальній масі, незалежно від того, в якому стані остання. Тестування має проводитися протягом доби-двох, не пізніше. Додатково проводиться перевірка на хвороби. Показує, чи не заражений продукт інфекціями, здатними зменшити показники врожайності.

 

Чому погіршується

Найчастіше причина у механічному засміченні. Це явище виникає, коли розмножуються різні сорти. Вони ростуть без ізоляції одне від одного. У результаті основні посівні якості насіння знижуються, коли його погано чистять, використовують неякісні обладнання, комбайни, порушують правила транспортування. Сортові домішки виникають неминуче через кілька років. Коли їх більше, ніж головного сорту, врожайність знижується.

Основні показники посівних якостей насіння бувають низькими й через біологічне засмічення. Це явище властиве не всім культурам, найбільше від нього страждають гречка, озиме жито, інші рослини, запилені перехресним способом.

Як підвищити

Поліпшення передбачає:

  • протруювання. Проводиться зі зволоженням та термічним знезараженням;
  • обігрів теплим повітрям. Необхідний, якщо насіння дозрівало на холоді при високій вологості;
  • обробку бактеріальними складами.

Підвищити біологічні особливості та посівні якості насіння можна і шляхом дотримання оптимальних умов зростання та розвитку. Це необхідна кількість вологи, світла, відповідна температура.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені