RU
UK
Меню

Що таке органічне землеробство

Органічне землеробство – це спосіб вирощування сільгосппродукції, при якому виробники не лише дбають про максимізацію врожаю, а й приділяють увагу якості ґрунту, збереженню екології та біорізноманіття. Такий підхід позитивно позначається на врожаях та в довгостроковій перспективі дозволяє скоротити вкладення в сільськогосподарську хімію.

Головною особливістю органічного землеробства є застосування екологічно безпечних засобів боротьби зі шкідниками та добрив, отриманих на натуральній основі (переважно з відходів тварин та рослин). Одним з аспектів підходу є дотримання сівозміни, а також вирощування азотфіксувальних покривних культур, що дає змогу підвищити родючість ґрунту природним чином.

У чому головні переваги органічного землеробства

Сучасне органічне землеробство є мірою протистояння заподіянню шкоди довкіллю внаслідок використання промислової хімії, пестицидів та синтетичних добрив у традиційному сільському господарстві. Їхнє застосування схоже на ходьбу по замкнутому колу: пропускати обробки хімікатами не можна, оскільки це призведе до падіння врожайності. В умовах регулярного зростання цін на агрохімію пошук альтернативи стає дедалі актуальнішим.

Плюси органічного землеробства полягають у наступному:

  • покращенні якості ґрунту – відновлюється його природна структура, розвиваються організми, що виробляють цінні мікро- та макроелементи;
  • безпеці для довкілля – вода, що стікає з полів, не завдає шкоди водоймам. Корисні комахи, такі як запилювачі, не гинуть після обробки;
  • підвищенні якості продукції. Овочі та фрукти, вирощені методом органічного землеробства, містять більшу кількість вітамінів, мінералів та фітонутрієнтів.

Через кращу якість продукти органічного землеробства цінуються вище, що дозволяє фермерам покривати збільшені витрати, які особливо виражені в момент переходу від традиційної технології вирощування культур.

Результати дослідження інституту Родейла демонструють наявність великої кількості переваг екологічного підходу до вирощування сільськогосподарських культур. Органічне землеробство, у порівнянні з традиційним, дозволяє:

  • отримати до 40% більше врожаю в посушливі роки;
  • збільшити прибуток у 3–6 разів;
  • економити до 45% енергоресурсів – їхня велика кількість використовується під час виробництва агрохімії;
  • скоротити викиди вуглецю до 40%;
  • покращити структуру ґрунту (обсяг води, що просочується через його товщу, збільшується на 15–20%).

Вже після 5-річного перехідного періоду врожайність культур, які вирощуються органічними методами, відповідає звичайній.

Особливості перехідного періоду

Розвиток органічного землеробства має чимало перспектив, проте потребує проходження через складний період переорієнтації, який необхідний для очищення ґрунту та його адаптації до нових умов вирощування. Перші кілька років є найважчими для аграріїв. Відповідно до чинних стандартів для вирощування органічних продуктів ґрунт має протягом 36 місяців оброблятися відповідним методом. Складність цього періоду полягає в неможливості продавати продукцію за вищими цінами, а також у необхідності знайти нові, безпечні та водночас ефективні методи боротьби зі шкідниками та бур’янами.

З цієї причини багато фермерів вважають за краще поетапний перехід на органічне землеробство. У період адаптації зазвичай вирощують культури з низькою собівартістю, щоб знизити ризик недоотримання врожаю.

Використання нових технологій органічного землеробства краще здійснювати поетапно. Спочатку рекомендується застосовувати нову практику вирощування культур на 10–20% полів. При цьому для початкового етапу переходу варто вибрати найбезпроблемніші ділянки. Розширюйте площі органічних посівів у міру набуття знань та впевненості. Щоб повністю перейти на таку технологію, може знадобитися до 10 років. Можлива швидша переорієнтація, проте вона пов’язана з високими фінансовими ризиками.

Як відбувається вирощування культур органічним способом

Принципи органічного землеробства полягають у тому, щоб дозволити природі підтримувати баланс. Втручання людини обмежене застосуванням засобів натурального походження, проте від нього не можна відмовитися. Фермеру знадобиться:

  1. Правильна підготовка ґрунту. Вона полягає в дотриманні правил сівозміни, обробітку культур, здатних покращити якість землі, а також у відмові від глибокої щорічної оранки, що дозволяє знизити ризик ерозії ґрунту. У землю не вносять агрохімію – всілякі гербіциди та хімічні сполуки. У результаті згодом у ній починають нормально функціонувати організми, продукти життєдіяльності яких є їжею для культурних рослин.
  2. Вибір посадкового матеріалу. Насіння, яке використовується для вирощування органічної сільгосппродукції, не обробляється хімічними протруйниками перед посадкою. Одним із доступних методів підготовки є застосування зерноочисного обладнання. З його допомогою вдається прибрати з посівного матеріалу пил, забруднення та рослинні рештки, а також відкалібрувати зерно, видаливши пошкоджене або дрібне.
  3. Здійснення обробки в процесі вирощування культурних рослин. На відміну від традиційного методу вони проводяться за допомогою обмеженого переліку дозволених препаратів. Агрохімія може містити безпечні хімічні сполуки, а також культури бактерій, здатні пригнічувати різноманітні захворювання рослин та покращувати родючість ґрунтів.

Впровадження принципів органічного землеробства – перспективний шлях як для окремих фермерів, так і для людства загалом. Підтримка природного балансу дозволяє відповідально ставитися до споживання природних благ, зберігати природу, задовольняючи потреби людей у якісних харчових продуктах. Органічне землеробство – це новий підхід до вирощування сільгоспкультур, який поєднує сучасні інноваційні методи та традиційні практики, дає змогу отримати високий урожай та відмовитися від застосування великої кількості агрохімії.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені