RU
UK
Меню

Що таке ріпак. Як вирощують олійну культуру і для чого вона потрібна

Ріпак – поширена олійна культура, яку вирощують практично у всьому світі. Популярність обумовлена великою сферою застосування та сільськогосподарською користю. Це одна з найрентабельніших культур.

Щоб отримати добрий урожай, необхідно враховувати особливості регіону, якість насіння, систему захисту та харчування рослин, кількість обробок. Важливим моментом, що впливає на результат, стає застосування зерноочисного обладнання. Якісна техніка допомагає вирішувати багато проблем урожайності.

Особливості рослини

Ріпак належить до сімейства Хрестоцвітих. Генетики вважають, що поява рослини стала результатом схрещування суріпиці з городньою капустою. Цікаво, що олійна культура не зустрічається у дикорослому вигляді, але у багатьох країнах росте як бур’ян.

Який вигляд має ріпак? Це трав’яниста рослина, яка добре гілкується і має листя відразу трьох видів:

  • нижні – округлі, з ніжками, зібраними в прикореневу розетку;
  • середні – довгі, списоподібні;
  • верхні – ланцетоподібні, з розширеною основою і цілісним краєм.

Наземна частина ріпаку зростає від одного до двох метрів заввишки. Стебла та листя мають зелений колір, іноді з фіолетовим відтінком, і покриті восковим нальотом. Під час цвітіння з’являються невеликі суцвіття жовтих відтінків. Плоди є довгими стручками з перетинчастою перегородкою.

Для чого вирощують ріпак

Що роблять із рослини? Здебільшого ріпак використовують як сировину для виготовлення олії. Продукт популярний у текстильній, металургійній та поліграфічній галузях.

Роблять також харчову олію, яка схожа на оливкову. Завдяки смаковим характеристикам її активно застосовують у кулінарії, наприклад виготовляють майонез, маргарин або морозиво. До складу також входить багато олеїнової кислоти та вітаміну Е, що приносить користь шкірі та волоссю. Це робить рапсову олію популярною в косметології. З неї виготовляють мило, лосьйони, креми та інші засоби.

Навіщо вирощують культуру ще? Сьогодні сировина з рослини використовується як біопаливо. Відновлюваний ресурс стає все популярнішим у сучасному світі, і не в останню чергу завдяки можливості знизити негативний вплив на довкілля.

Навіщо потрібен ще ріпак? Використовують не лише насіння рослини. Вирощування олійної культури – практично безвідходне виробництво. Макуха та зелена маса йдуть на корм худобі у тваринницькій сфері. Причому рослина має унікальну особливість: скошування ранньою весною стимулює швидке зростання і забезпечує хорошу врожайність.

Як вирощують ріпак

Олійна культура невибаглива, добре росте за температури від 10 до 30 °С, любить освітлені сонцем ділянки. Для отримання врожаю важливо правильно вибрати відповідні сорти рослини та технологію вирощування культури.

Коли сіяти ріпак, залежить від виду рослини. Озимі культури висаджують із середини до кінця серпня. Останні терміни – перший тиждень вересня. Це важливо, оскільки для успішної перезимівлі має встигнути добре розвинутися коренева система рослини. Крім того, ріпак реагує на тривалість дня, йому потрібно близько 80 днів на осінню вегетацію. Тому пізніша висадка може критично позначитися на врожаї, аж до повної втрати. 

Ярий ріпак сіють у квітні–травні залежно від клімату в регіоні. Цей вид стійкіший до низької температури і здатний переносити недовгі заморозки. Однак вимагає багато вологи (до 700 мм опадів) за період вегетації.

Висаджувати культуру можна практично на всіх видах ґрунтів, крім болотистих та легких піщаних ділянок. Перед посадкою ґрунт розпушують культиватором та удобрюють. Внесення мінеральних речовин необхідне навіть на родючих землях, тому що ріпак здатний взяти з ґрунту велику кількість корисних мікроелементів.

Щодо сівозміни, то рекомендується сіяти ріпак на полях, де раніше росли:

  • огірки;
  • перець;
  • картопля;
  • ячмінь;
  • озима пшениця;
  • кабачки.

Те, яка культура передувала висадці олійної рослини, впливає на розвиток, хвороби та врожайність. Тому не можна сіяти ріпак на ґрунти, де до цього знаходилися буряк, капуста та інші Хрестоцвіті.

Як вибрати насіння;

У вирощуванні ріпаку важливим моментом є правильний вибір насіння. Сьогодні існує багато сортів та гібридів. Який варіант придбати, залежить від таких факторів:

  • термін вегетації;
  • потенційна врожайність;
  • стійкість до хвороб та шкідників;
  • здатність переживати несприятливі погодні умови.

Одним із найпопулярніших сортів ріпаку вважається насіння української селекції, наприклад «Чорний Велетень». Це середньо-пізній тип з недовгим вегетаційним періодом, стійкий до вилягання та осипання. Дає зерна чорного кольору з вмістом олії 45,5 %. Придатний до механізованого прибирання. 

Вибір відповідного насіння також залежить від того, для чого вирощують ріпак. Сьогодні можна придбати харчові, технічні чи кормові сорти ріпаку.

Щоб визначитись, скільки знадобиться насіння, необхідно знати норму висіву. Вона залежить від ширини міжряддя. Наприклад, для 15–30 см потрібно від трьох до шести кг на гектар. У результаті проростає близько 1,3 млн рослин. Для покращення результатів схожості аграрії застосовують сівалки з анкерними сошниками, які закладають зерно на задану глибину з однаковим інтервалом.

Хвороби та шкідники рослини

Сходам ріпаку може завдавати шкоди багато хвороб. Протягом вегетації зустрічається близько 50 видів мікроорганізмів, які можуть призвести до втрат до 40 % врожаю. До найпоширеніших хвороб належать:

  • біла гниль;
  • чорна ніжка;
  • бактеріоз коренів;
  • мучниста роса;
  • фомоз.

Шкідники особливо небезпечні для сходів. Наприклад, головним ворогом озимого ріпаку вважаються хрестоцвіті блішки. Вони ушкоджують сім’ядольні та першу пару листків на рослині, внаслідок чого відбувається всихання. Розмножуючись, блішки можуть знищити посіви за два дні.

Щоб не допустити нанесення шкоди врожаю, необхідно дбати про профілактику хвороб та захист від шкідників. Для цього важливо проводити регулярну обробку засобами спрямованої дії.

Збір та зберігання врожаю

До показників, що впливають на результат урожаю, також належать термін та якість збирання ріпаку. Якщо почати ранню косовицю, то насіння буде щуплим. Після його перероблення виходить олія не дуже хорошої якості. При пізньому збиранні врожаю виникає загроза обсипання культури. Зерно ріпаку збирають комбайном. Дозріле насіння визначають за чорно-коричневим блискучим забарвленням.

Що стосується зберігання, то зібраний урожай обов’язково піддають сушінню. Попередньо зерно очищається від домішок. Для цього застосовують спеціальні машини, що комбінують механічне та повітряним потоком просіювання. Після очищення та сушіння зерно швидко охолоджується. Зберігають насіння при температурі не нижче 5 °С і не вище 15 °С. Термін за дотримання всіх умов – приблизно 2–3 роки.

Правильний догляд, дотримання технології вирощування, а також використання зерноочисного обладнання дозволяють зібрати та зберегти добрий урожай ріпаку.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені