Сортові та посівні якості насіння овочевих культур
Овочеві культури активно та щороку вирощуються у всіх регіонах та кліматичних зонах України. Це дуже велика група, куди входить безліч продуктів, які дуже активно продаються. Можна виділити кілька основних підгруп: коренеплоди, бобові, цибулинні, плодові, листові, зелені. Бувають інші види. Для роботи з ними на полях знадобиться професійне зерноочисне обладнання.
Перед вибором посівного матеріалу дуже важливо визначити його якість. Усі критерії, що входять до цього поняття, безпосередньо впливають на врожайність. Під час визначення якостей керуються вимогами державного стандарту. Він чітко регламентує показники кожної овочевої культури. Якщо насіння не відповідає їм, хорошого врожаю отримати не вдасться.
Що таке сортові якості
Під цим показником мається на увазі сукупність характеристик, за якими зразки, котрі досліджуються, відносять до того чи іншого сорту. У рамках тестування встановлюють сортову чистоту та справжність. Перший критерій — це кількість насіння того чи іншого сорту в партії. Являє собою відсоткове співвідношення цих двох значень.
Сортових якостей дотримуються ще під час вирощування рослини, з якої потім одержують насіння. Для цього останні піддають процедурі польової апробації, потім обстежують, а далі проводять тестування ґрунту та контроль у лабораторії. Залежно від результату виділяють три групи з чистоти сорту:
- еліта та супереліта. Це обов’язково матеріал лише першої категорії. Процентне співвідношення дуже високе — щонайменше 97 %;
- насіння для подальшого розмноження, а не одержання врожаю (друга категорія — мінімум 95 %). Такі зразки купують для фермерських господарств;
- одержання товарної продукції (третя — мінімум 85 %).
Гібридам першого покоління, сортам, призначеним для вирощування в теплиці, присвоюють, відповідно, першу чи другу категорію.
Крім того, має значення оригінальність. Її визначають за умови лабораторії. Для цього перевіряють та контролюють сходи. Тестування капусти та культур, що належать до цієї родини, проходить дещо іншим способом. Щоб визначити результати оригінальності насіння, дивляться на його покрив, вивчають анатомічну будову.
Що являють собою посівні якості
Мається на увазі ціла сукупність характеристик, які показують, наскільки насіннєвий матеріал підходить для висіву. Коли перевіряються посівні якості насіння овочевих культур, звертають увагу на величезну кількість критеріїв. Насамперед визначають вологість матеріалу. Якщо вона не відповідає нормі, гарного, життєздатного врожаю отримати не вдасться.
Те, що матеріал підходить для посіву, встановлюють, керуючись показниками схожості та енергії проростання. Це найважливіші критерії. Буває, що схожість спочатку була високою, але з часом знизилася. Таке трапляється через порушення умов зберігання. Насіння, оскільки воно є живим організмом, чутливе до зміни вологості, температури.
Потім перевіряють життєздатність, розраховують вагу на 1000 г, дивляться наявність хвороб чи зараженість шкідниками. Є також інші, дуже важливі посівні якості. Для овочевих культур має значення сила проростання, чистота. Якщо виявлено відхилення від норм державного стандарту, зразки вибраковують як непридатні.
Схожість та енергія проростання як значущі характеристики
Під першим критерієм мається на увазі кількість нормальних, здорових паростків, отриманих за оптимальних умов для зростання за певний проміжок часу. Для всіх культур він відрізняється. Для перевірки посівний матеріал висаджують у спеціально підготовлений ґрунт у резервуарах та спостерігають за проростанням. Потім розраховують відсоткове співвідношення (скільки всього рослин від загальної кількості добре проросло).
За схожістю насіння поділяють на два типи. У кожної рослини нормативний показник відрізняється. Наприклад, для першого класу столового кавуна потрібно щонайменше 92%, а для петрушки достатньо лише 70%. У будь-якому випадку варто суворо керуватися вимогами стандарту. Також враховується той факт, що схожість змінюється залежно від:
- умов зберігання;
- способів пророщування;
- методики збирання.
Разом зі схожістю визначають енергію проростання. Цей критерій означає те, наскільки здатне насіння рости оперативно й одночасно за певний часовий проміжок. У кожної культури він відрізняється. Наприклад, енергія проростання кавуна стає зрозумілою на 4-й день дослідження, а томата — на 5-й. Щоб перевірити насіннєвий матеріал петрушки, знадобиться рівно тиждень.
Як перевіряється вологість
Цей показник завжди має значення, незалежно від того, яка культура досліджується. Під вологістю мається на увазі кількість води в насінні, що визначають у відсотковому співвідношенні до ваги продукту. Цей критерій встановлюють під час сушіння та обробки, перед тим як перемістити насіння на склад і передати для подальшого контролю. Цим займаються насінницькі господарства.
Не пізніше ніж через 48 годин після надходження проб до лабораторії приступають до дослідження. Основний спосіб передбачає застосування сушильної шафи. Насіння знаходиться там і проходить травлення при високій температурі (105 градусів), як правило, протягом години. Деякі користуються спеціальними приладами, які називаються вологомірами. Для тестування беруть дві партії масою 5 г кожна.
Оптимальний показник вологості для насіння овочів коливається в діапазоні 9–11%. Якщо ця величина буде значно вищою, посівний матеріал уже в ґрунті почне загнивати й покриватися пліснявою. Надто низька вологість теж показує непридатність проб до висіву.
Що стосується наявності хвороб та шкідників, це визначається конкретно для кожної групи та сімейства рослин. Вимоги до ваги на 1000 г також відрізняються. Наприклад, для кавуна це щонайменше 60–140, а для гороху — 1504–400 г.