Тріскається морква та редис: що робити
Городники-новачки часто стикаються з проблемами при збиранні врожаю, зокрема коренеплодів. Буває, що морква й редиска, ще перебуваючи в ґрунті, тріскаються, виглядають некрасиво. Це говорить про порушення низки агротехнічних правил при висадженні культур та під час догляду за ними. На початковому етапі знадобиться зерноочисне обладнання для оброблення насіння.
Щоб не допустити псування врожаю наступного сезону, потрібно вчасно виявити та усунути проблему. Попередньо потрібно вивчити характеристики того чи іншого сорту – є види, стійкіші до порушення правил утримання, здатні зберігати цілісність плодів. Наприклад, серед моркви це Оленка чи Каротель. Перший додатково стійкий до низки захворювань, дає соковиті, смачні коренеплоди, які підходять для тривалого зберігання.
Вологість ґрунту як один зі значущих факторів
Щоб виростити не лише смачні, а й гарні плоди, городникам потрібно докласти максимум зусиль. Але часто буває, що погода вносить корективи та псує умови вирощування. До несприятливих чинників, у тому числі таких, які викликають розтріскування, належать сильні опади чи посуха. Перезволоженість ґрунту – одна з основних причин.
Якщо в землі мало вологи, коренеплоди ростуть повільніше, відповідно, відразу після поливу вони інтенсивно збільшуються в розмірах. Занадто швидке зростання призводить до того, що на плодах з’являються тріщини різної глибини, що властиво не тільки для редьки та моркви, але й для буряків. Висаджувати ці культури краще в пухкий, піщаний та родючий ґрунт. У глинистому та тяжкому вони швидко деформуються, коли почнуть активно рости.
Які можуть бути причини розтріскування
Проблеми полягають не лише в ґрунті, є й багато інших факторів, що призводять до пошкодження плодів. Поява глибоких тріщин різних розмірів – проблема не лише для приватних домогосподарств, де вирощують овочі для себе. На середніх та великих аграрних підприємствах важливо отримувати якісний урожай, щоб використати його надалі. У цьому допоможе не лише надійна віялка для зерна, а й дотримання правил догляду.
Порушення оптимального режиму поливу
Морква відноситься до особливо вимогливих до великої кількості вологи рослин, тому головною причиною появи тріщин є порушення режиму поливу. Якщо немає сезонних дощів, необхідно регулярне зрошення грядки, але важливо стежити, щоб не було переливу та перезволоженості. Додатковий полив не потрібен у період вегетації та після танення снігів, коли в землі достатньо води.
Влітку, з приходом затяжної спеки, волога з ґрунту поступово випаровується, у результаті овочі ростуть повільніше. У цей період городники, як правило, починають рясно зволожувати ґрунт. Це, як і сильні зливи після довгої посухи, призводить до того, що клітини плода дуже швидко й різко насичуються вологою, переповнюються та тріскаються, не витримуючи пересичення.
Запобігти такій неприємності нескладно:
- організувати регулярне поливання грядок у посушливі дні – коли немає опадів, зрошення рекомендується проводити раз на 4–5 днів;
- після тривалої перерви в поливі зволожувати ґрунт не занадто інтенсивно, а поступово, з повторенням через 24–48 годин;
- у сезон дощів облаштувати систему відведення води, наприклад у вигляді жолоба чи канави, щоб вода не застоювалася на грядках.
Надлишок вологи також шкідливий для плодів моркви або редиски, як і її нестача в землі. Не варто рясно поливати город після посушливого дня – негативний ефект забезпечений, якщо наступного дня буде сильний дощ. Необхідно регулярно вивчати прогноз погоди та прислухатися до інформації, яку надають синоптики.
Занадто багато азотних добрив у ґрунті
Практично всі дачники користуються спеціальними речовинами для покращення характеристик ґрунту та отримання хорошого врожаю. Але нерідко городники помічають, що редис або морква тріскається навіть при постійному внесенні підживлення. З цим процесом потрібно бути дуже обережним, точно й суворо дотримуватись інструкції. Якщо дозування добрив вище за нормативне, плоди починають псуватися – виходить зворотний ефект.
Азот необхідно вносити в період активного кущіння бадилля, але не пізніше – у процесі набору коренеплодом маси. Якщо цієї речовини в ґрунті більше, ніж потрібно, клітини ростуть надто інтенсивно. Тканини плоду стають пухкими, чутливими до перезволоження та інших негативних факторів. Моркву або редиску з негарними тріщинами, як правило, вирощують саме на перенасичених селітрою полях.
Сирими такі коренеплоди краще не їсти, вони придатні тільки для приготування гарячих страв. Питання, чому тріскаються морква та редис, виникають також у тих, хто користується виключно натуральними добривами, такими як-от:
- перегній;
- пташиний послід;
- гній.
Для підживлення грядок із коренеплодами такі речовини не підходять на постійній основі. Їх можна вносити лише після появи паростків, у перший місяць, до того ж виключно у вигляді розчинів чи настоїв, а не живої органіки. Коли плоди активно ростуть і збільшуються в розмірі, їм потрібно більше фосфору та калію, необхідно додавати до складів для підгодовування лише ці речовини. Після завершення сезону землю в місці зростання культур посипають золою, що залишилася після спалювання гілок або трави.
Погано підготовлений, важкий ґрунт
Щоб коріння рослини добре розросталося в глибину, земля має бути:
- легкою;
- структурованою;
- пухкою.
Якщо вона важка та глиниста, знадобиться велика кількість піску, бажано використовувати річковий. Його вносять до складу землі на етапі підготовки, тобто ще до висаджування культури. Це дозволить не лише покращити структуру ґрунту, а й підвищити його вологопроникність, створити стабільну аерацію. Для цих же цілей можна скористатися соломою, тирсою.
Ще один ефективний спосіб – облаштувати високу грядку, піднявши її приблизно на 30 сантиметрів над загальним рівнем. Деякі городники виходять зі становища, вибираючи сорти з коротким корінням, вони добре ростуть на поверхневих шарах землі. Якщо ж висаджувати моркву або редис у важкий ґрунт і не вживати жодних заходів, це призведе до того, що плоди вийдуть роздвоєними, неправильної форми.
Уникнути ушкодження врожаю допомагає також сидерація ґрунту, тобто засіювання грядки, призначеної для коренеплодів, попередньо іншими культурами. Наприклад, восени можна посадити озимі: овес, пшеницю чи жито. У них дуже потужне коріння, тому в процесі зростання вони добре й глибоко розпушують землю. З приходом теплого сезону потрібно перекопати грядку разом із рослинами на ній, щоб все ретельно перемішалося.
Надто пізнє збирання врожаю
Якщо тріскається редиска або морква, можливо, їх тримали в землі дуже довго – це особливо властиво для ранніх та середньостиглих сортів. Вже в останній місяць літа період їхньої вегетації завершується, отже, обмінні процеси в клітинах плодів стають повільнішими. У цей час не треба багато вологи та поживних інгредієнтів. Але якщо рослину надалі залишають у землі, то речовини в ній не витрачаються так, як треба. Це призводить до появи тріщин.
Вирішення проблеми лише одне – вчасно збирати врожай. Для різних сортів оптимальні терміни різняться, тому попередньо потрібно докладно вивчити характеристики кожного типу коренеплоду. Час збирання залежить від періоду вегетації (як правило, його вказують на упаковці з насінням). Необхідно дотримуватись термінів, рекомендованих виробником.
Як вчинити з пошкодженими плодами
Розібравшись, що робити, якщо морква тріскається, варто розуміти, як вчинити з уже пошкодженими коренеплодами. Зберігати їх складно, тому в тому разі, якщо серед врожаю трапляються такі зразки, їх необхідно:
- почистити;
- ретельно промити та просушити так, щоб видалити зайву вологу;
- натерти на великій тертці;
- розкласти в пакети;
- зберігати в морозильній камері.
У результаті овочі не тільки не зіпсуються, а й у них збережуться всі мінерали та корисні речовини. Їх зручно використовувати для приготування різних страв, наприклад супів або рагу. Але треба враховувати, що в такому вигляді морква може зберігатися не довше ніж 6 місяців. Потім у ній зменшується кількість вітамінів, поступово втрачається натуральний смак.