RU
UK
Меню

Як підготувати зернові до зими

Зернові культури поділяються на два типи – озимі та ярі. Вони відрізняються за термінами висаджування та рядом інших особливостей. Зерноочисне обладнання на підприємствах необхідне для оброблення посівного матеріалу та маси для подальшого отримання борошна чи іншої продукції. Це робиться, зокрема, і з зерном, отриманим під час збирання після зимового зростання. Воно має певні характеристики. Не завжди такі культури дають добрий урожай.

Сільськогосподарські рослини, переважно з сімейства злакових, які призначені для висаджування восени, називають озимими. Всю зиму вони проводять у ґрунті, оскільки витримують низькі температури протягом одного або кількох місяців. Ярі, навпаки, садять лише навесні. Ці два різновиди відрізняються і за низкою інших характеристик.

Особливості озимих

Їх прийнято висівати в осінній період. Сходи з’являються і проростають ще до морозів. Зимують вони під шаром снігу і дозрівають із настанням весни швидше, ніж ярі. Щоб такі рослини могли повноцінно перезимувати та не загинути, необхідні м’яка зима та постійно високі снігові покриви. Озимі вимогливі до якості ґрунту та погодних умов. Сильно сприйнятливі до посухи.

За хлібопекарськими характеристиками такі культури не настільки хороші, як ярі. Але в них більше вологи, яка збирається у ґрунті ранньою весною. Отже, урожай за відповідної зимової погоди збирають завжди хороший. Періодів активної життєдіяльності у озимих два. Перший починається восени і продовжується приблизно 1,5 місяця. Другий період – весняно-літній, 75-денний. Зимують рослини у стані спокою.  

Які культури бувають озимими

Не всі різновиди, що використовуються в сільському господарстві, придатні для висаджування в осінній період. Потрібно спочатку визначити, які зернові садять під зиму. Відповідна форма є у:

  • ячменю;
  • пшениці;
  • тритікале;
  • жита.

Всі ці культури дають кращий врожай у порівнянні з ярими і є хорошими попередниками при сівобігу, знижують напруженість під час жнив і весняно-польових робіт. Нерідко їх обирають, коли ярі дають поганий урожай, щоб значно підвищити збори наступного року.

Озимий ячмінь: особливості

Ця культура має порівняно високу стійкість до посухи і дозріває швидше, ніж інші. Має погано розвинену кореневу систему та низьку здатність до засвоєння поживних речовин із ґрунту. Тому при його висадженні необхідно ретельно перевіряти властивості ґрунту. Підійде дерново-підзолистий суглинистий або зв’язно-піщаний. Показник рН повинен бути не нижче 5,6–6.

Ячмінь потребує застосування мінеральних добрив. Можна використовувати залишкові, тобто органічні склади, що залишилися після минулих оброблень. Попередньо у процесі підготовки ґрунту під посів вносять добрива на основі фосфору та калію. Азотисті знадобляться вже у процесі висівання. Останні особливо добрі для ячменю. Ними варто скористатися і навесні.

Чим примітна озима пшениця

Ця культура також вимоглива до типу та якості ґрунту, в який її висаджують. Для повноцінного зростання озимої пшениці потрібно більше світла, при цьому підвищена вологість їй не страшна. Якщо сходи накриті снігом, легко перезимують і при температурі до -25. Але, щоб отримати добрий урожай, потрібно виконати низку підготовчих дій. Так, занадто кислий ґрунт необхідно попередньо вапнувати.

Оскільки корені у культури слабкі, важливо заздалегідь прибрати залишки попередників. Перед висіванням варто добре розрівняти ґрунт, щоб там не було низин та крутих схилів. Насіння заздалегідь калібрують, очищають від сторонніх вкраплень, бур’янів та іншого сміття, обробляють спеціальними хімікатами для захисту від хвороб та шкідників. Глибина сівби залежить від структури землі, зазвичай становить 3–5 см. Після висіву поверхню необхідно трохи прикатати.

Чим примітна озима тритікале

Ця назва походить від злиття жита з пшеницею. Сама рослина є гібридом цих двох культур. В одному колоску тритікале багато зерен, тому рослина вважається однією з найпродуктивніших серед озимих, що висаджуються. Його зелена наземна частина поживніша, якщо порівнювати з пшеницею, в отриманому готовому продукті міститься багато білка. Тритікале використовують як фуражну культуру.

Хороший урожай виходить після висаджування на осушених торфовищах та дерново-підзолистих суглинках. Рослина має високу морозостійкість, тому майже завжди успішно зимує. Не боїться поширених хвороб, тому не вимагає великої кількості хімікатів для посилення стійкості. Обробіток ґрунту під тритікале роблять відразу після збирання попередника.

Особливості озимого жита

Ця культура є найбільш морозостійкою серед озимих, витримує морози до -25 і більше. Широко поширена у регіонах, де висівання пшениці з якихось причин обмежене. Менш стійка до запрівання та намокання. Для висіву підходять практично будь-які типи ґрунтів, жито не таке вимогливе в цьому плані. Коренева система відрізняється підвищеною засвоюваністю, тому найкраще для висаджування вибирати легкі супіски. Тяжкий ґрунт – не найкращий варіант.

 

Що потрібно зробити перед зимівлею

Як вже відомо, в цю пору року озимі переходять у стан спокою. Проте не всі рослини доживають до весни. Про те, в якому стані буде культура навесні, потрібно подбати заздалегідь. Якщо озимі будуть добре розвиватися восени, велика ймовірність, що з настанням першого тепла вони краще вбирають вологу та корисні речовини, тому дадуть відмінний урожай.

Є кілька рекомендацій, як підготувати зернові під зиму:

  • проводити осінні підживлення ґрунту;
  • вносити мікродобрива чи антистресові препарати;
  • робити профілактичні обробки фунгіцидами для захисту від випрівання.

Сукупність цих методик забезпечить гарний стан озимих зернових та дозволить зібрати гарний урожай навесні.

Як проводити підживлення

Восени рослинам найбільше потрібна фосфорна кислота. Якщо під час передпосівної культивації або при сівбі такі добрива не вносилися, їх обов’язково потрібно використовувати для молодих рослин якомога раніше. Фосфорні добрива добре змішувати із калійними. Таке поєднання сприяє гарному гартуванню пагонів, особливо якщо озимі висаджують відразу у великій кількості. Після такого підживлення знижується відсоток вилягання, зростає стійкість до посухи.

Калійні добрива для підживлення варто вносити під ранні посіви, коли вони розкустилися. Ця речовина особливо необхідна і для ґрунтів, де її вміст невеликий. Якщо попередньо добре розрівняти землю, фосфоритне борошно або суперфосфати проникають на велику глибину і добре засвоюються кореневою системою. Добрива на основі азоту не такі гарні для підживлення озимих восени. Вони більше підходять для весни.

Навіщо використовувати фосфор і калій

Якщо зернові одержують ці елементи у достатній кількості, вони стають стійкішими до морозів, вилягання та інших стресових ситуацій. Фосфор сприяє активному зростанню коренів. Завдяки йому рослини забирають з ґрунту більше вологи та поживних речовин, особливо на початку весни. Його наявність також необхідна для гарного розростання та накопичення цукрів. Останнє важливе для культур, які мають зимувати.

Калій також необхідний, без нього не виходить добитися гарного зросту та відмінного врожаю. Цей мінерал підвищує виробництво сухої маси на одну одиницю води. В результаті пагони краще справляються зі стресовими ситуаціями, коли в ґрунті не вистачає природної вологи. Калій також впливає на велику кількість ферментативних реакцій. У результаті відбувається стабільний синтез білка з накопиченням цукру для підвищення стійкості до морозів.

Профілактична обробка фунгіцидами

Її рекомендується робити восени. Так вийде не лише впоратися з фітосанітарними проблемами захворювань культур на ранніх стадіях. Фунгіциди мають позитивний вплив, працюючи як стимулятори. Завдяки їхньому застосуванню краще формується як первинна, так і вторинна коренева система, краще розвивається листя і в цілому виходить більше пагонів.

 

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені