RU
UK
Меню

Як підвищити врожайність соняшнику

Соняшник – однорічна рослина, що належить до сімейства Складноцвітих роду Heliantus. За останні пів століття врожайність культури в усьому світі збільшилася від 1-1,6 тонни насіння на гектар 1970 року до 4-5 т/га нині. Дикі рослини чи старі сорти залежали від запилювачів. Виведення сучасних гібридів розв’язало цю проблему, збільшивши продуктивність рослин без достатньої кількості комах.

Чинники, що впливають на врожайність соняшнику

Батьківщиною рослини є південні території Північної Америки. Тому культура добре реагує на велику кількість сонячного світла і вологу. Прогноз урожаю соняшника може бути складений залежно від вибраного сорту, кліматичних умов вирощування та погодних умов. На нього вплинуть:

 • сортові особливості, що визначають структуру врожаю соняшнику (кількість закладених квітконосів, насіння на рослину та ін.);
 • якість насіння, що використовується для посіву;
 • наявність рівномірних та достатніх опадів протягом вегетаційного періоду (або наявність зрошення);
 • доступність поживних речовин (родючість ґрунту, сівозміна поля та своєчасне внесення добрив);
 • здоров’я рослин (боротьба зі шкідниками та хворобами);
 • тип використовуваного зернозбирального обладнання.

Врахуйте, що врожайність насіння соняшника може знизитися через велику кількість бур’янів. Тому боротьба з ними на початку сезону може сприяти отриманню більшої вигоди.

Яка врожайність соняшника в середньому з гектара

Вирощування культури є одним із найприбутковіших напрямів сільського господарства. Середня врожайність соняшнику в Україні залежить від регіону, а середнє значення у 2022 році становило 21,5 ц/га. Культура поділяється на кілька видів залежно від розміру насіння, сільськогосподарського призначення, дозрівання рослин та нюансів вирощування:

 • кондитерські сорти вирощують для їжі після смаження або у свіжому вигляді. Насіння відрізняється великим розміром зерна, легким відділенням від оболонки;
 • олійні сорти використовують для виробництва олії. Особливостями цього виду є дрібний розмір насіння та погане відділення лушпиння;
 • гібриди показують високу врожайність і універсальність, що робить більшість з них придатними як для олії, так і для використання в харчових цілях.

Перед посівом насіння важливо дізнатися біологічну врожайність соняшнику. Вона визначається виключно потенціалом рослини та її здатністю виробляти насіння без урахування впливу зовнішніх факторів. Для початку розглянемо, яка врожайність кондитерського соняшника. Зазвичай вона вища, ніж в олійних сортів, і може становити від 2,5 до 4 тонн насіння на гектар. Сучасні олійні культури дають 2,3-2,5 т/га.

Врожайність гібридів соняшника може становити від 2 до 4 тонн насіння на гектар і навіть більше. Важливо відзначити, що такі рослини характеризуються кращою стійкістю до хвороб, шкідників та агресивного навколишнього середовища порівняно з традиційними сортами. Це робить їх більш привабливими для сільськогосподарських виробників, які прагнуть підвищення врожайності та стабільності виробництва.

Правильний вибір періоду збирання врожаю соняшника

Не лише вибір сортів та правильна агротехніка впливають на результат роботи фермера. Який урожай соняшнику в результаті вдасться зібрати, також залежить від періоду, коли ви починаєте. Більшість сортів завершують свій життєвий цикл протягом 90-120 днів після посіву. Це може істотно відрізнятися під впливом різних чинників. Тому фермеру необхідно самостійно визначати фізіологічну зрілість рослин, яка може сигналізувати про необхідність початку збирання врожаю.

Збирання врожаю соняшника може починатися при зміні кольору задньої частини квітки з зеленого на жовтий і приквітки на коричневий. Це стадія R-9, яка відбувається через 30-45 днів після цвітіння приблизно в середині осені. Вологість насіння у період ще висока і становить 35% (20-50%). Оскільки додаткового приросту врожаю не очікується, можна розпочинати збирання врожаю.

Середня врожайність соняшнику з 1 га виявиться вищою, якщо не відкладати прибирання. Оскільки з часом зерно може псуватися через хвороби, пошкодження птахами або сиру погоду. Однак деякі фермери віддають перевагу збиранню врожаю соняшника, коли вологість насіння зменшиться до 9,5%, що забезпечує безпечне зберігання. Однак за такого показника високий ризик осипання та погіршення товарної якості продукції.

Як збирати врожай соняшнику та мінімізувати втрати

Основними причинами втрати врожаю при механізованому збиранні є:

 • на корені перед комбайном;
 • у жниварці, коли культура надходить у машину;
 • при обмолоті та сепарації.

Щоб зібрати високий урожай соняшнику, необхідно знижувати швидкість комбайна при низькому вмісті вологи в насінні, щоб уникнути втрат при обсипанні.

Післязбиральна обробка: сушіння та зберігання насіння

Раннє збирання врожаю, відразу після настання фази фізіологічної зрілості рослини, має багато переваг. Однак висока вологість насіння в цей момент унеможливлює зберігання продукту. Первинна обробка врожаю соняшнику включає використання зерноочисного обладнання. Воно допомагає видалити сторонні домішки та продовжити термін зберігання врожаю. Високопродуктивні віялки для зерна допоможуть відкалібрувати зерно, що дозволить реалізувати його за вищою ціною.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені