RU
UK
Меню

Як вологість зерна впливає на зерноочисний процес

Щоб видалити з посівного матеріалу сторонні домішки, використовують зерноочисне обладнання. За допомогою аеродинамічних сепараторів не тільки позбавляються каменів, піску, комах, бур’янів та інших вкраплень, але також підвищують якість зерна шляхом зменшення вологості.

Це істотний параметр, від якого залежить якість посівної маси. Під вологістю мається на увазі кількість хімічно та механічно пов’язаної із зерном води, що видаляється в стандартних умовах визначення. Віялка для зерна працює і налаштовується з урахуванням вологості, тому це основний показник.

Кількість вологи та її роль у технологічному процесі

Визначити відсоток рідини необхідно, оскільки від нього залежить обсяг поживних речовин та можлива тривалість зберігання матеріалу. Вологість зерна та очищення — взаємопов’язані процеси, через те, що при зменшенні першої можливі втрати по масі. Якщо допустимий обсяг вологи перевищено, посівний матеріал швидко прийде в непридатність і втратить більшість корисних речовин.

 

 

Вплив вологості на зерноочищення передбачає, що підсумковий відсоток необхідно знизити до 14%. Це необхідно, тому, що перезволожений посівний матеріал сильно схильний до гниття, нестійкий до плісняви, також може злежуватися та гнити. В результаті усушки втрачається певна кількість маси, і чим вищий початковий процес, тим більшими будуть остаточні втрати.

Оптимальна вологість для очищення зерна становить 18%, тому що зберігати його надалі можна лише за 14% і нижче. За ДСТУ одним зі способів визначення якості посівного матеріалу є саме розрахунок кількості вологи. За стандартом, це робиться в сушильній шафі Трінклера, коли навішування розмеленого матеріалу сушать при температурі 130 градусів протягом 40 хвилин.

Вологість та ефективність зерноочищення — не єдині взаємопов’язані поняття. Попереднє сушіння зерна потрібне не тільки для забезпечення оптимальних умов зберігання. Процес помелу у крупу або борошно також залежить від кількості води у вихідному продукті. За показника 15,5 – 16%, енерговитрати на обробку будуть нормальними, але, якщо він вищий, продуктивність підприємства знизиться за великих витрат на енергію.

Способи визначення

Щоб уникнути негативного впливу вологості на процеси очищення зерна – зокрема, підвищення енерговитрат та зниження кількості готової маси – цей параметр визначають заздалегідь. Вдаються до різних методів, один із них – непрямий, із застосуванням спеціального вологоміра. Прилад визначає рівень електропровідності культури, яка залежить від:

  • температури повітря у міжзерновому просторі;
  • присутності та кількості домішок;
  • хімічного складу та фізичних характеристик;
  • видів рослин;
  • температури зерна.

Вимірювання у такий спосіб займає близько п’яти хвилин, але цю технологію не можна назвати максимально точною. Щоб визначити, настільки необхідне регулювання вологості при зерноочищенні, вдаються до стандартного способу. Він підходить для посівного матеріалу з підвищеним вмістом води від 17% (це попередньо показує електровологомір).

Процес стандартної перевірки такий:

  • 20 гр матеріалу спочатку подрібнюють у млині, потім кладуть у банку та змішують;
  • з різних ділянок навісу відбирають пару зразків та пересипають у бокси (їх треба попередньо зважити);
  • місткості ставлять у шафу для сушіння, розігріту до 140 градусів. Посівний матеріал там знаходиться протягом 40 хвилин при +130 С;
  • бюкси охолоджують 20 хвилин в ексикаторі;
  • беруть два отримані значення, отримують середнє арифметичне та відображають. Точність – до 0,1%.

Перед перевіркою можна попередньо підсушити зерно в сушильній машині.

 

Як позбутися зайвої вологи

Регулювання вологості для оптимального очищення, За фактом, проводять двома способами — природним і механічним. Перший застосовується рідко та передбачає вплив на масу сонячного тепла. Для цього матеріал розкладають на полотні та залишають на відкритому повітрі для вільного впливу повітря та ультрафіолету. Такий спосіб не можна назвати ефективним та безпечним, тому частіше вдаються до механічного сушіння за допомогою спеціальних машин.

Вологість та робота зерноочисних машин завжди пов’язані, тому перед обробкою необхідно перевірити посівний матеріал на відсоток вмісту води. Перезволожена маса вимагає попередньої, тобто грубого очищення, яку запускають для неякісного вороху. У результаті машина працює довше, енерговитрати збільшуються, тому що для обробки потрібно більше етапів.

Вологість та підтримання якості зерна в процесі очищення необхідні, тому що цей показник безпосередньо впливає на умови, тривалість зберігання та процес перероблення.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені