RU
UK
Меню

Зернові культури – основні види, популярні сорти та умови вирощування

Як аграрію виростити врожай та заробити на зернових

Зернові культури для України є одними з основних. Під них щорічно відводяться дедалі більші площі полів. Незважаючи на це проблем зі збутом зерна не буває, адже воно використовується всюди – у харчовій промисловості, тваринництві та навіть відправляється на експорт за кордон. Помірний український клімат та родючі землі створюють чудові передумови для вирощування зернових культур. Правильний вибір сортів, своєчасне виконання всіх етапів робіт та дотримання агротехніки позитивно впливають на врожайність. А наявність професійної техніки для посіву, обробки та збирання зерна, зерноочисного обладнання дозволяють аграріям вчасно виконувати всі етапи робіт та успішно розвивати свій бізнес.

Які культури відносяться до зернових

До зернових культур відносяться злакові, бобові та гречані. Злаки – це пшениця, ячмінь, кукурудза, жито, овес, просо, ріпак, рис. Бобові – це квасоля, соя, нут, горох, а до гречаних відноситься гречка.

Що впливає на вартість зерна

Ціни на зерно залежать від сукупності показників, таких як зовнішній вигляд, запах, вміст клейковини, наявність сторонніх домішок та проростків, склоподібність. Ці параметри впливають на сферу використання сільгосппродукції. Для приготування борошна та хліба використовується тільки пшениця класу А. Група Б придатна для виробництва макаронних виробів та круп, а С йде на корм худобі.

Основні правила вирощування зернових для здобуття хорошого врожаю

Зернові культури чутливі до достатньої вологості ґрунту та температурного режиму вирощування. Не у всіх регіонах України умови однаково сприятливі. Тому фермери змушені уважно ставитися до вибору відповідного виду рослин та сорту. Сучасні гібриди відрізняються підвищеною стійкістю до несприятливих кліматичних умов та поширених хвороб, що дозволяє отримати високий урожай. До інших факторів, що впливають на результат роботи фермера, належать:

  • дотримання правил сівозміни;
  • своєчасний посів;
  • використання якісної агрохімії;
  • дотримання агротехніки та здійснення рекомендованої кількості обробок;
  • своєчасне збирання врожаю.

Щоб зусилля вирощування врожаю не виявилися марними, необхідно також створити умови для його підготовки та зберігання перед продажем.

Що таке сівозміна і навіщо вона необхідна

Посів зернових культур необхідно виконувати з урахуванням попередників – рослин, які вирощувалися на цій ділянці раніше. З року в рік вирощувати те саме не рекомендується – це призводить до виснаження ґрунту та розмноження в ньому шкідників, що паразитують на вирощуваній культурі. Схема сівозміни розробляється з урахуванням наукового підходу з огляду на потреби рослин. При вирощуванні вони здатні як споживати поживні речовини з ґрунту, так і віддавати йому мікроелементи. Наступного року вони можуть створити кращі умови для росту інших рослин.

Наприклад, для озимої пшениці відмінними попередниками є пари, що сприяють накопиченню вологи в ґрунті. Також їх можна садити після зернобобових та кукурудзи на зелений корм. Яру пшеницю сіють після пари, просапних рослин, зернобобових або озимих.

Особливості посіву зернових

Технологія посіву зернових культур передбачає попереднє внесення добрив на поля, обробку ґрунту, підготовку насіння та безпосередньо посів. Важливий кожен із етапів. Обробка ґрунту сприяє його прогріву та робить більш пухким, внесення добрив забезпечує молоді проростки основними поживними речовинами, необхідними для нормального розвитку. Передпосівна підготовка насіння передбачає його протруювання від поширених хвороб. Для посіву використовують спеціалізоване обладнання, здатне рівномірно закласти зерно на необхідну глибину.

Коли сіяти зернові культури, визначають за погодними умовами. Фахівці враховують мінімальну температуру ґрунту, необхідну для проростання насіння, а при сівбі озимих орієнтується також на його вологість. Якщо опадів не було давно, термін посівів доведеться відкласти. Першими ранньою весною можна висівати пшеницю, ячмінь, овес. Їх досить прогріву верхнього шару до +4—+5°С. Гречку рекомендують висівати трохи згодом, коли земля прогрівається до +6-+7°С. Кукурудза, просо, соя нормально проростають лише за +10—+11°С.

Озимі висівають за 2 місяці до холодів. Тому конкретна дата посівів залежить від регіону та прогнозованих погодних умов. Наприклад, якщо посадити пшеницю раніше визначеного терміну, то рослини переростуть, а їх стійкість до низьких температур знизиться. При пізньому посіві рослини не встигнуть достатньо розвинутися та загинуть із настанням морозів.


Умови вирощування зерна та врожайність

Кількість і якість врожаю багато в чому залежить від погоди. Умови вирощування зернових культур – це насамперед температурний режим та кількість опадів. Чим більше ці показники відхиляються від оптимальних, тим більша загроза недоотримання зерна. Урожайність та рекомендовані умови вирощування рослин визначається їх сортовими особливостями.

Прибирання та зберігання е врожаю – завершальний етап сезону

Збір зерна – один із найбільш витратних та відповідальних процесів. Період збирання врожаю обмежений 10 днями від початку його дозрівання. Затримка процесу загрожує недоотриманням зерна. Наприклад, колоскові через запізнення прибирання всього на 10-12 днів можуть частково обсипатися. Внаслідок цього збиток фермера може становити до 25% зерна.

Зберігання зернових культур здійснюється у спеціальних приміщеннях, де відсутні сторонні запахи, підтримується оптимальний рівень температури та вологості, а також є вентиляція. Процесу передує очищення, сортування, просушування зерна, інколи також охолодження. Оптимальні показники його вологості перед закладкою на тривале зберігання становлять 13% – для пшениці та 12% для ячменю, вівса та жита.

Ознайомитися детальніше з нашою зерноочисною продукцією

Плоско-решітні скальператори
Барабанний сепаратор для зерна
Віялки для зерна
Аеродинамічний сепаратор
Плоскорішетний скальператор ОСК-15 Зерноочисна машина РБС-150 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-15 Профі Аеродинамічний сепаратор ІСМ-60 Профі
Плоскорешетный скальператор ОСК-30 Зерноочисна машина РБС-200 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-3 Стандарт Аеродинамічний сепаратор ІСМ-5 Профі + ОСК
Плоскорешетный скальператор ОСК-40 Зерноочисна машина РБС-230 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-30 Профі
Плоскорішетний скальператор ОСК-70 Зерноочисна машина РБС-40 Аеродинамічний сепаратор ІСМ-40 Профі
©2020–2023, компанія «Агросепмаш». Усі права захищені